Επιστροφή στην Stoiximan Basket League με «κατοστάρα» για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο ΣΕΦ... πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 103-78 για την πρώτη αγωνιστική της κανονικής περιόδου του 30ου Επαγγελματικού Πρωταθλήματος.

Για τα πρώτα τρία δεκάλεπτα η Ένωση ήταν ανταγωνιστική και βρισκόταν στην διεκδίκηση της νίκης. Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν και με επιμέρους σκορ 31-14 έφτασαν χωρίς άγχος στην επικράτηση.

Εντυπωσιακός ήταν για τον Ολυμπιακό ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους με 9/10 δίποντα και 3/7 τρίποντα και έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 ριμπάουντ.

Τον 26χρονο φόργουορντ ακολούθησαν σε απόδοση ο Κώστας Σλούκας με 12 πόντους και 9 ασίστ, ο Κώστας Παπανικολάου, που σκόραρε 14 πόντους με 4/7 τρίποντα και 4 ασίστ, και οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13 πόντοι με 3/6 τρίποντα και 3 κλεψίματα), Χασάν Μάρτιν (10 πόντοι) οι οποίοι είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο ξέσπασμα των «ερυθρόλευκων» στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε το ματς με πολύ υψηλό αριθμό ασίστ, 27 και 8 λάθη, την ίδια ώρα που η ΑΕΚ είχε 19 ασίστ και υπό την πίεση των γηπεδούχων έκανε ισάριθμα, 19, λάθη. Η ομάδα του Πειραιά, επίσης, είχε διπλάσιο αριθμό επιθετικών ριμπάουντ (10-5).

Από την Ένωση προσπάθησαν περισσότερο ο Στέφαν Γέλοβατς, ο οποίος σκόραρε 21 πόντους με 3/4 δίποντα και 4/5 τρίποντα, ο Έρικ Γκρίφιν, που πέτυχε 15 πόντους, ενώ με διψήφιο αριθμό πόντων τελείωσαν το ματς ο Χουάν Βαλουέτ (11 πόντοι) και ο Κίνο Κόλομ (10 πόντοι και 6 ασίστ). Με 3’ και 27’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου ο Μπράιαν Ανγκόλα μείωσε για την ΑΕΚ στον πόντο (61-60).

Ο Ολυμπιακός, όμως, απάντησε με επιμέρους σκορ 11-4 με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +8 (72-64). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 13-5 με έξι πόντους του Μάρτιν αύξησαν την διαφορά στους 16 (85-69) και κυριάρχησαν έως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-43, 72-64, 103-78.