Αήττητος προκρίθηκε στους τελικούς της STOIXIMAN.GR Basket League ο Παναθηναϊκός Superfoods, ο οποίος με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε στο «Παλατάκι» του ΠΑΟΚ (88-72) και έκανε το 3-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ. Οι «πράσινοι» συμπλήρωσαν 31 αγώνες αήττητοι στο πρωτάθλημα της φετινής σεζόν. Ολοκλήρωσαν την κανονική περίοδο με ρεκόρ 26-0, ενώ στα πλέι οφ μέχρι τώρα πέτυχαν πέντε νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις επί των Κολοσσού Ρόδου H Hotels (2-0) και του «Δικέφαλου του Βορρά» (3-0).

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού Superfoods ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος με 27 πόντους έκανε ρεκόρ καριέρας στην STOIXIMAN.GR Basket League. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν οι 26 πόντοι, που είχε πετύχει στον τρίτο ημιτελικό των πλέι οφ της περασμένης αγωνιστικής χρονιάς κόντρα στην ΑΕΚ.

Οι «πράσινοι» πλην Καλάθη (που πέτυχε τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας του στον αγώνα), μπήκαν νωθροί στην αναμέτρηση και ο ΠΑΟΚ με εξαιρετική άμυνα μέσα στην ρακέτα προηγήθηκε με 20-11 λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods αντέδρασε και με έξι πόντους του Γκιστ μείωσε σε 27-25 στο 15’, ενώ με τρίποντο του Νίκου Παππά ισοφάρισε σε 32-32 δύο λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Φιλ Γκος και κάρφωμα του Βαγγέλη Μαργαρίτη, τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +6 (43-37).

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» μπήκαν με διάθεση να παίξουν επιθετική άμυνα και με πρωταγωνιστές και στις δύο πλευρές του γηπέδου τους Καλάθη, Γκιστ και Θανάση Αντατεκούνμπο προσπέρασαν με 45-44 στο 24’. Ο Παναθηναϊκός Superfoods δέχθηκε μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και με τρία σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Κρις Σίνγκλετον, Καλάθη και Νίκυ Παππά ξέφυγε με 56-48 στο 28’.

Ο ΠΑΟΚ με δύο σερί τρίποντα των Δημήτρη Κατσίβελη, Γκος μείωσε στους τέσσερις (65-61) δύο λεπτά μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου, αλλά στην συνέχεια οι «πράσινοι» κυριάρχησαν και με τους Παππά, Ματ Λοτζέσκι να πετυχαίνουν από δύο τρίποντα και τον Νικ Καλάθη, ένα, ανέβασαν την διαφορά μέχρι τους 18 (86-68 στο 39’). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» στην συνέχεια της αγωνιστικής χρονιάς θα διεκδικήσει στην τρίτη θέση της τελικής βαθμολογίας του πρωταθλήματος στις αναμετρήσεις των πλέι οφ για τις θέσεις 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88.

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Θέλω να συγχαρώ στον ΠΑΟΚ και στον κόουτς Παπαθεοδώρου για την εικόνα που είχε όλη τη χρονιά. Έχουν κάνει μια εξαιρετική σεζόν, έπαιξαν καλό μπάσκετ στη διάρκεια της περιόδου και τους αξίζει σεβασμός. Ο ΠΑΟΚ ήταν ξεκάθαρα καλύτερος από εμάς στα πρώτα 10 λεπτά. Δεν μας επέτρεψε να οργανώσουμε σωστά την επίθεσή μας κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κάνουμε πολλά λάθη, τόσο εξαιτίας της άμυνάς του, όσο και της δικής μας απόδοσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλύτερη άμυνα, είχαμε 20 λεπτά εξαιρετικού μπάσκετ, βρήκαμε ελεύθερα σουτ κι έτσι ανοίξαμε τη διαφορά και κερδίσαμε».

Για το αν τα μακρινά σουτ ήταν στο σχέδιο: «Δεν ήταν ακριβώς αυτό το σχέδιο. Εξαρτάται από το πλεονέκτημα που αποκτάς στην επίθεση κι από αυτό που σου δίνει το παιχνίδι. Βρήκαμε ελεύθερα σουτ που έπρεπε να τα πάρουμε. Μια επίθεση διαρκεί 24 δευτερόλεπτα αν δεν σου βγει το καλάθι από κοντά, πηγαίνεις σε άλλη λύση».

Για την απόδοση του Θανάση Αντετοκούνμπο: «Θεωρώ ότι ήταν από τους πιο σημαντικούς παίκτες, έδωσε ενέργεια και άλλαξε πνεύμα στην ομάδα. Ήταν το κλειδί για μας στο να κερδίσουμε το παιχνίδι».

Για το που οφείλεται η βελτίωση των ποσοστών από την περιφέρεια μετά από το κακό ξεκίνημα: «Είναι δύσκολο να το απαντήσω. Ένα κομμάτι είναι η ενέργεια, το συναίσθημα της στιγμής. Στο διάστημα που λέτε δεν βάζαμε όχι μόνο τρίποντα, αλλά και βολές ή ελεύθερα σουτ. Το πιο σημαντικό είναι πώς η ομάδα αντέδρασε σωστά στο δεύτερο ημίχρονο».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΠΑΟΚ): «Έγινε ένα αρκετά ποιοτικό παιχνίδι όπου εμείς ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί για περίπου 30 λεπτά. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ελέγξαμε τον ρυθμό και περιορίσαμε σημαντικά κομμάτια στην επίθεση του Παναθηναϊκού. Είχαμε λίγα λάθη, καλές αποφάσεις στην επίθεση, αποτελεσματικότητα κι ένα καλό σκορ.

Ο ρυθμός άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και θεωρώ ότι αυτό έγινε λόγω της παρουσίας του Θανάση Αντετοκούνμπο ο οποίος βοήθησε στην άμυνα, έκοψε μπάλες και σε συνδυασμό με την πίεση άσκησε ο Παναθηναϊκός και τις κακές μας αποφάσεις σε αιφνιδιασμούς όπου είχαμε το πλεονέκτημα και έπρεπε να τελειώσουμε δεν πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε.

Ο Παναθηναϊκός ευστόχησε σε αρκετά μακρινά σουτ από παίκτες όπως οι Θανάσης Αντετοκούνμπο και Νικ Καλάθης τους οποίους επιλέξαμε να “δώσουμε” το σουτ. Θεωρώ ότι κάναμε καλή εμφάνιση, επιβεβαιώσαμε την ποιότητα μας και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί είναι δύσκολο να παίζεις τρία παιχνίδια μέσα σε έξι μέρες απέναντι σε μια ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός. Χρειάζεται πολλά αποθέματα ενέργειας».

Για το τι κέρδισε ο ΠΑΟΚ από τη σειρά με τον Παναθηναϊκό: «Ο Παναθηναϊκός έχει μεγάλο βάθος και ατομική ποιότητα αλλά το κύριο πλεονέκτημά του είναι η ομαδική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση. Για μας ήταν μία πολύ καλή άσκηση να παίξουμε αυτά τα τρία παιχνίδια.

Θεωρώ ότι κερδίσαμε πολλά τόσο οι παίκτες, όσο και οι προπονητές. Διαπιστώσαμε τη διαφορά που υπάρχει μεταξύ μιας καλής ομάδας όπως είμαστε εμείς και μια εξαιρετικής ομάδας όπως είναι ο Παναθηναϊκός. Υπάρχουν πράγματα που κρατάμε και κάποια αρνητικά κομμάτια που θα τα σχολιάσουμε και θα τα αναλύσουμε».

Για την επιλογή του ΠΑΟΚ να δώσει τα τρίποντα σε Νικ Καλάθη και Θανάση Αντετοκούνμπο: «Ένα εξίσου σημαντικό στοιχείο του Παναθηναϊκού είναι ότι στην επίθεσή του είναι απρόβλεπτος. Είχαμε επιλέξει σε όλη τη σειρά να δώσουμε τα λιγότερο καλά ατομικά στοιχεία του κάθε παίκτη. Ο Νικ Καλάθης δεν φημίζεται για το ποσοστό του στο μακρινό σουτ, όπως και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Ο Καλάθης κάνει μια εξαιρετική χρονιά, απλά αυτό που κάνει λιγότερο καλά από τα υπόλοιπα είναι να σουτάρει τρίποντο.

Κομβικός για μένα ήταν ο Θανάσης Αντετοκούνμπο. Με το παιχνίδι που έκανε ειδικά στην άμυνά τους αλλά και με τα δύο σουτ που έβαλε».

Για το κίνητρο που υπάρχει εν όψει των μικρών τελικών: «Για εμάς υπάρχει το γόητρο. Θέλουμε να είμαστε αξιοπρεπείς και να συνεχίσουμε τις καλές εμφανίσεις. Μπορεί να μην σημαίνει πολλά στη ουσία της η 3η θέση, αλλά είναι θέμα αυτοπεποίθησής και γοήτρου».