Όπως στη Βενετία πριν από δύο εβδομάδες έτσι και σήμερα η ΑΕΚ κατάφερε να μείνει όρθια μέσα από παιχνίδι με παράταση. Σημείωσε την πρώτη εντός έδρας νίκη της στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Basketball Champions League με 96-92 επί της πολωνικής Ρόσα Ράντομ. Κορυφαίοι για την «Ένωση» ο Χάρις με 18 πόντους κα 13 ριμπάουντ, ο Σάκοτα με 18 πόντους και 6/12 τρίποντα και ο Γκριν με 15 πόντους και έξι ασίστ.

Η ΑΕΚ άρχισε άσχημα το παιχνίδι αφού η περιφερειακή της άμυνας επέτρεψε στους Πολωνούς να βρουν μακρινά σουτ. Στην πρώτη περίοδο η Ρόσα Ράντομ είχε 5/10 τρίποντα και στο ίδιο διάστημα η «Ένωση» είχε δυσκολίες στην επίθεση της με 1/8 τρίποντα και συνολικά 6/20 σουτ εντός παιδιάς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 14-8, 17-10 και 20-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Ρόσα Ράντομ πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (15-25 στο 11΄, 18-29 στο 13΄) όμως στα μισά της, η ΑΕΚ κατάφερε με καλύτερες επιθετικές επιλογές να μειώσει στους πέντε (26-31). Δεν μπόρεσε όμως να πλησιάσει περισσότερο κι έτσι στο ημίχρονο ήταν πίσω με επτά πόντους (36-43) αν και είχε μόλις τρία λάθη (επτά οι Πολωνοί) με τους Ζάιτσεβ και Χάροου να της δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα (από 11 πόντους).

Η «Ένωση» με ένα ξέσπασμα και σερί 10-0, ισοφάρισε στους 47 πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου όμως και πάλι δεν είχε συνέχεια, με αποτέλεσμα η Ρόσα Ράντομ να ξεφύγει εκ νέου (49-59) και να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα, αφού δέκα λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με οχτώ (53-61).

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου όμως μπήκε αποφασιστικά στην τελευταία περίοδο και με τον Ντούσαν Σάκοτα να της δίνει σκορ από μακριά έκανε σερί 15-2 για να προηγηθεί με 68-63. Οι Πολωνοί εκμεταλλεύτηκαν τη νευρικότητα των γηπεδούχων και προσπέρασαν ξανά με 70-71. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Μαυροειδής ισοφάρισε στους 78 πόντους στα 25΄΄ πριν το τέλος, η ΑΕΚ έβγαλε άμυνα στην τελευταία επίθεση των Πολωνών και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η ΑΕΚ είχε «καθαρό» μυαλό, έβγαλε συνεργασίες παρά την κούραση και πήρε μία πολύτιμη νίκη με 96-92.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-43, 53-61, 78-78 (κ.δ.), 96-92 (παρ.)

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού 9, Τζέιμς 6, Γκριν 15 (1), Χάρις 18, Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 18 (6), Λαρεντζάκης 13 (2), Μπάρλοου 3 (1), Μαυροειδής 10.

ΡΟΣΑ ΡΑΝΤΟΜ (Καμίνσκι): Πάντερ 23 (3), Άουντα 9, Πιέσκοβιτς, Βίτκα 5 (1), Μπογιανόφσκι 2, Ζέγκζουλα, Τρόγιαν 4, Ζάιτσεβ 21 (2), Σοκολόφσκι 13 (3), Χάροου 15 (1)