Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής και στην τρίτη αναμέτρηση της σειράς με τον Προμηθέα. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο «Δ. Τόφαλος» με 89-56 και προκρίθηκαν στους τελικούς της Stoiximan.gr Basket League που ανοίγουν την αυλαία τους την ερχόμενη Κυριακή (3/6).

Αντίστοιχα ο Προμηθέας, έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας, θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στη σειρά των αγώνων με τον ΠΑΟΚ, που κάνει πρεμιέρα το ερχόμενο Σάββατο (2/6).

Οι Πειραιώτες τελείωσαν το παιχνίδι με 47% (32-67) εντός παιδιάς τη στιγμή που ο Προμηθέας είχε 27% (17/62). Οι δύο ομάδες είχαν ουσιαστικά ίδια ριμπάουντ (42-43) όμως ο Ολυμπιακός τελείωσε με 12 περισσότερες ασίστ (8-20) ενώ είχαν και 9 μπλοκς (έναντι 1 των Πατρινών).

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και είναι χαρακτηριστικό πως με εξαίρεση το 7-7 στο 3ο λεπτό είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Ένα επιμέρους σκορ 10-1 των «ερυθρόλευκων» τους έφερε στο 6' στο +9 (8-17) ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Παπανικολάου με εύστοχο τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (9-20).

Το φινάλε του πρώτο δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 16-24 όμως και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν και πάλι τη διαφορά φτάνοντας στο +15 (21-36) τριάμισι λεπτά μετά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου. τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Στρέλνιεκς με 3/3 βολές έκανε το σκορ 25-42 με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο +17. Ο Προμηθέας ωστόσο έτρεξε ένα επιμέρους 8-2 μειώνοντας στο ημίχρονο σε 33-44.

Ο Λίποβι με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 36-44 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όμως στο επόμενο εξάλεπτο ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 4-16 ανέβασε το προβάδισμά του στο +20 (40-60). Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τους Πατρινούς για περισσότερο από πέντε λεπτά δίχως σκορ με αποτέλεσμα στο 35' να προσπεράσουν με 46-75 ενώ 1'41'' πριν από το τέλος ο Μάντζαρης με εύστοχο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +30 (54-84). Το +33 από το τελικό 56-89 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 33-44, 46-62, 56-89

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Σήμερα κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, κυρίως αμυντικά, καθώς καταφέραμε να περιορίσουμε τα ατού του Προμηθέα. Διαβάσαμε τον τρόπο παιχνιδιού του αντιπάλου μας και δεν δεχτήκαμε εύκολους πόντους. Αντίθετα, εμείς από την πλευρά μας καταφέραμε και σκοράραμε εύκολα καλάθια. Επίσης, θεωρώ ότι είχαμε καλή κυκλοφορία, ελέγξαμε τον ρυθμό και είχαμε σταθερότητα, συγκέντρωση, διάθεση και διάρκεια για 40΄.

Συγχαρητήρια στον Προμηθέα για την φετινή του πορεία και ειδικότερα στον προπονητή του, τον Μάκη Γιατρά. Ο Προμηθέας έκανε μια εξαιρετική πορεία, η οποία βέβαια δεν σταματάει εδώ, καθώς ακολουθούν και οι μικροί τελικοί με τον ΠΑΟΚ. Η αμόσφαιρα σήμερα στο γήπεδο ήταν εκπλητική. Από την πλευρά μας θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους μας, οι οποίοι μας συμπαραστάθηκαν για μια ακόμη φορά. Σε ό,τι αφορά τους μικρούς τελικούς μεταξύ Προμηθέα και ΠΑΟΚ, η ομάδα με το πλεονέκτημα της έδρας έχει το προβάδισμα, όμως και ο ΠΑΟΚ έχει πιάσει έναν καλό ρυθμό, ενώ και ο Προμηθέας έχει να αντιμετωπίσει και τον τραυματισμό του Μιλόσεβιτς.

Αναφορικά με τον β΄ ημιτελικό στο ΣΕΦ, εμείς δείξαμε μια αδρανεια στα τελευταία 18΄ και θεωρήσαμε ότι θα είχαμε ένα εύκολο έργο όπως στο πρώτο παιχνίδι. Πήραμε ένα καλό μάθημα και ευτυχώς δεν το πληρώσαμε. Τα παιδιά είναι προσηλωμένα στο έργο μας. Εχουμε επιστροφές παικτών μετά τους τραυματισμούς που αντιμετωπίσαμε. Ο Μιλουτίνοφ ανεβαίνει, το ίδιο και ο Πρίντεζης και ο Παπανικολάου. Θα ξεκουραστούμε λίγο και αμέσως μετά θα πιάσουμε δουλειά για τους τελικούς με τον Παναθηναϊκό».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την σπουδαία εμφάνιση που πραγματοποίησε σήμερα. Εμείς ήμασταν πολύ ψηλά σε λάθη, πολύ χαμηλά στις ασίστ και γενικά ο Ολυμπιακός δεν μας άφησε να κάνουμε τίποτα. Είχαμε τα προβλήματά μας το τελευταίο διάστημα, άσχετα αν δεν βγάζαμε τίποτα προς τα έξω. Δεν είμαστε συνηθισμένοι να παίζουμε 5 παιχνίδια μέσα σε διάστημα 10 ημερών. Θεωρώ ότι αν ο Ολυμπιακός ήταν πλήρης το προηγούμενο διάστημα θα ήταν στο φάιναλ-4 της Ευρωλίγκας.

Πλέον, θα χαρούμε την σειρα των μικρών τελικών. Μπορεί πρακτικά αυτή η σειρά να μην δίνει τίποτα, όμως σε εμάς θα μας δώσει την ευκαιρία να δούμε το ποιοι είμαστε. Θέλουμε να κλείσει η σεζόν ευχάριστα. Ο Προμηθέας έκανε μια μεγάλη προσπάθεια φέτος, κοιτώντας παιχνίδι με παιχνίδι. Κάθε νίκη που κάναμε μας γιγάντωνε και μας έδινε ψυχολογία. Πήγαμε στην Κύμη με 3 ξένους και πετύχαμε μια σπουδαία νίκη. Πήγαμε στην Ρόδο και κερδίσαμε με 20 πόντους. Πήγαμε στο ΟΑΚΑ και κερδίσαμε την ΑΕΚ σε έναν αγώνα που έκρινε την 3η θέση.

Φυσικά και είμαι ευχαριστημένος από όλα όσα έχουμε πετύχει φέτος. Σε ό,τι αφορά τους τελικούς μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού είναι παιχνίδια που δεν μπορούν να γίνουν προγνωστικά. Πρόκειται για δυο εντελώς διαφορετικές ομάδες. Ποτέ δεν είναι εύκολοι αγώνες. Μιλάμε για μάχες Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού ανεξάρτητα από το σε ποια κατάσταση είναι η κάθε ομάδα ή το ποιος έχει το πλεονέκτημα της έδρας».