Νικηφόρα συνέχισε στην όγδοη αγωνιστική ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε στο ΣΕΦ του Ρεθύμνου Cretan Kings με 84-60. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σκορ από 11 διαφορετικούς παίκτες ενώ τέσσερις από αυτούς τελείωσαν έχοντας διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 6/12 τρίποντα και 23/40 δίποντα τη στιγμή που η ομάδα του Ρεθύμνου σούταρε 7/30 τρίποντα και 16/36 δίποντα. Επίσης ο Ολυμπιακός είχε 13 περισσότερα ριμπάουντ (42-29).

Μετά από το πρώτο τρίλεπτο που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 7-7, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 10-0 και προσπέρασε με 17-7 στο 6'. Κλάντον και Μπαρτ κατέβασαν τη διαφορά για τους Κρητικούς ενώ ο Ντάνιελς μείωσε σε 22-18 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Γουίλιμας-Γκος -είχε 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο- άνοιξε και πάλι τη διαφορά για τον Ολυμπιακό με το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου να τον βρίσκει να προηγείται με 27-20.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Τουπάν με εύστοχο τρίποντο έστειλε και πάλι το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +10 (32-22) με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα νέο σερί 10-0 και να ξεφεύγει με 39-22 με τρίποντο του Στρέλνιεκς. Στο 15' ο Μιλουτίνοφ με 2/2 εύστοχες βολές έκανε το 44-25 με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο +14 (49-35).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις εννέα πόντους και στο 25' ο Παπανικολάου ανέβασε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +20 κάνοντας το σκορ 58-38. Ο Μπρέισι Ντέιβις μείωσε με τρίποντο για το Ρέθυμνο Cretan Kings σε 60-43 ωστόσο ο Ολυμπιακός «απάντησε» με ένα 8-0 ως το τέλος του δεκαλέπτου με τον Μιλουτίνοφ να διαμορφώνει το 68-43.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά και στο 35' ο Μπρέισι Ντέιβις μείωσε σε 72-54. Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους, μέχρι και το φινάλε του αγώνα που βρήκε τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 84-60.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 49-35, 68-43, 84-60