Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ιωνικού Hellenic Coin από το Ιβανώφειο. Η ομάδα της Νίκαιας νίκησε με 78-75 τον Ηρακλή για τη 15 αγωνιστική της Stoiximan Basket League και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-9 έχοντας πλέον τρεις εκτός έδρας νίκες. Αντίθετα ο Ηρακλής που γνώρισε την τέταρτη διαδοχική ήττα του -και έκτη στα τελευταία επτά παιχνίδια του-, υποχώρησε στο 5-9.

Ο «γηραιός», που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Θανάση Σκουρτόπουλου, κατάφερε να διατηρήσει το πλεονέκτημα από τη νίκη του στον πρώτο γύρο, έχοντας έτσι το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών έχοντας 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές λύσεις στην τέταρτη περίοδο έδωσε ο Βασίλης Τολιόπουλος που τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 7 ασίστ.

Για τον Ηρακλή που κατάφερε να επιστρέψει από το -13 του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη, ο Βασίλης Καββαδάς είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Γουίλιαμ Χάτσερ 19 πόντους και 5 ασίστ.

Ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τους Σκαγκς Καββαδά να τελειώνουν τις επιθέσεις προηγήθηκε στο πεντάλεπτο με 13-8. Το επόμενο πεντάλεπτο όμως άνηκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους. Με τον Μαυροκεφαλίδη να έχει 8 πόντους και τον Τολιόπουλο να προσθέτει άλλους πέντε, ο Ιωνικός Hellenic Coin προσπέρασε στο σκορ με έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (18-23).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο ανεβάζοντας το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Στο 13' ο Χουγκάζ με γκολ φάουλ έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 12 πόντους κάνοντας το σκορ 21-33 ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μουσταφά διαμόρφωσε το 24-37. Ο Ηρακλής με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 34-39 λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, που βρήκε τους Νικαιώτες να προηγούνται με 41-34 με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ηρακλής προσπάθησε να ροκανίσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (40-43) και στο 24' πλησίασε στον πόντο με τον Καββαδά να κάνει με γκολ φάουλ το 47-48. Ο Ιωνικός Hellenic Coin διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την τρίτη περίοδο, με τον Ηρακλή όμως να μειώνει στο πόντο 55-56 με τον Τσαϊρέλη.

Ο ίδιος παίκτης ήταν εκείνος που έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 60-58, ενώ τα δύο τρίποντα από τους Χάνλαν και Χάγκινς έδωσαν στον Ηρακλή αέρα έξι πόντων (69-63), τριάμισι λεπτά πριν από το φινάλε. Η απάντηση του Ιωνικού όμως ήρθε δια χειρός Σμιθ και Τολιόπουλου, που ευστόχησαν τρεις φορές πίσω από τα 6,75μ. με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν και πάλι με 71-72 στο 38'.

Στο 39' ο Ενεχιόνια με έυστοχο τρίποντο έβαλε και πάλι τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ με 75-74, όμως ο Μαυροκεφαλίδης με 2/2 βολές έκανε το σκορ 75-76. Ο Αμερικανός φόργουορντ του Ηρακλή πήρε ένα ακόμα τρίποντο, ήταν όμως άστοχος από τη γωνία με τον Μαυροκεφαλίδη να μαζεύει το ριμπάουντ και να κερδίζει το φάουλ. Με 2/2 ο βετεράνος σέντερ διαμόρφωσε το τελικό 75-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-41, 55-56, 75-78.