Σπουδαία νίκη στην προσπάθειά του για παραμονή στη Stoiximan.gr Basket League σημείωσε ο Πανιώνιος που επικράτησε στη Νέα Σμύρνη της ΑΕΚ με 71-69 για τη 19η αγωνιστική. Οι «κυανέρυθροι» μείωσαν την απόστασή τους από τις θέσεις που ανανεώνουν την παρουσία στη λίγκα, στη μία νίκη, με το πρωτάθλημα να μπαίνει πλέον στην τελική του ευθεία.

Ένα σερί 13-0 στη δεύτερη περίοδο έβαλε μπροστά τον Πανιώνιο δίνοντας του διαφορά ασφαλείας που κατάφερε να τη συντηρήσει στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ακόμα και όταν η ΑΕΚ  με συνεχόμενους πόντους του Πάντερ έφερε το παιχνίδι σε απόσταση ενός σουτ, οι «κυανέρυθροι» με ηγέτη τον Μπρέιζελτον που πήρε πάνω του τις τελευταίες επιθέσεις, έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ με τον Τζέιμς να κάνει το 6-11 στο 7' απέναντι σε έναν Πανιώνιο ιδιαίτερα άστοχο. Ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου η Ένωση προσπέρασε με 11-17 με τους γηπεδούχους ωστόσο να μειώνουν σε 15-17 στο φινάλε της περιόδου.

Ο Πάντερ σημείωσε το πρώτο καλάθι της ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους «κυανέρυθρους». Με τους Κάμινγκς και Κράβιτς να οδηγούν επιθετικά την ομάδα, ο Πανιώνιος έτρεξε ένα σερί 13-0 και στο 15' προηγήθηκαν με 28-19. Ο Καββαδάς μείωσε σε 30-24 όμως το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους Νεοσμυρνιώτες να προηγούνται και πάλι με +9 (33-24) με τρίποντο του Σακελλαρίου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται σε απόσταση ασφαλείας σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Ακόμα και όταν ο Γκριν μείωσε σε 43-39 στο 27' ο Πανιώνιος «απάντησε» 10-0 σερί που τον έφερε για πρώτη φορά στο +14 (53-39), ενώ ολοκλήρωσε και το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά πόντων (53-43).

Με τον Πάντερ να σημειώνει οκτώ διαδοχικούς πόντους η ΑΕΚ κάλυψε γρήγορα τη διαφορά ενώ μείωσε και σε 56-53 με βολές του Χάρις στο 34'. Ο Πάντερ με εύστοχο ζευγάρι βολών ένα λεπτό αργότερα έφερε την ΑΕΚ σε απόσταση αναπνοής (57-55). Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με τον Μαυροειδή να έχει μειώσει σε 63-60. Δύο τρίποντα όμως του Μπρέιζελτον έβαλαν τον Πανιώνιο στο +9 (69-60). Ο Τζέιμς μείωσε στα 23'' σε 69-63 ενώ νέο τρίποντο από τον Πάντερ έκανε το σκορ 70-66 στα 19''. Ο Μπρέιζελτον, που σημείωσε τους 9 από τους 10 τελευταίους πόντους της ομάδας του,  με 1/2 βολές, έκανε το 71-66 ενώ το τελικό 71-69 διαμόρφωσε ο Γκριν με νέο εύστοχο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-24, 53-43, 71-69

Ντράγκαν Σάκοτα (προπονητής ΑΕΚ): «Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο για τη νίκη. Έκανε αρκετά καλή νίκη για την συνέχεια. Εμείς μπήκαμε κουρασμένοι αρκετά, προφανώς και εμείς άνθρωποι είμαστε, είναι αρκετά παιχνίδια με μεγάλη σημασία. Θέλαμε να κερδίσουμε, αλλά έλειπε η ενέργεια, μπορεί και ένας παίκτης λιγότερος, ο Ντούσαν.

Το ματς όμως, κρίθηκε σε τρία σημεία. Το ένα ήταν τα ατομικά σημεία, ο Κάμινγκς, ο καινούργιος παίκτης του Πανιωνίου, που μας έκανε σκορ 11 πόντους σε 10 λεπτά. Και στο τέλος που κρινόταν το παιχνίδι δεν μπορέσαμε να σταματήσουμε το παιχνίδι «ένας εναντίον ενός» που δεχθήκαμε δύο τρίποντα και εννοείται από τον άνθρωπο που έδωσε τεχνική ποινή για κάτι που σε τόσα χρόνια δεν έχω ζήσει ποτέ. Δηλαδή να μιλάω με τον παίκτη μου που έκανε ένα λάθος και να μου δώσει τεχνική ποινή σε ένα σημείο στο οποίο κρινόταν το παιχνίδι.

Πιστεύω ότι έψαχνε ευκαιρία να το κάνει, χωρίς λόγο, επειδή είχα στεναχωρηθεί που ο παίκτης έχασε μια μπάλα. Εννοείται ότι και εμείς φταίμε για πολλά θέματα. Άνθρωποι είμαστε, δεν είναι εύκολο, συνεχίζουμε.

Δεν ξέρω εάν ο Ντούσαν θα είναι έτοιμος για το επόμενο παιχνίδι. Ειδικός δεν είμαι. Οι γιατροί ξέρουν λίγο καλύτερα. Μπορεί να πάρει κάποιες μέρες, αλλά δεν ξέρω».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Συγχαρητήρια στα παιδιά για την μεγάλη νίκη. Την καθιστά μεγάλη, το μέγεθος και η αξία του αντιπάλου. Παίζαμε απέναντι σε έναν αντίπαλο, που έχει ένα ιδιαίτερα ποιοτικό και «βαθύ» ρόστερ. Και τα αποτελέσματα του σε Ελλάδα και Ευρώπη δείχνουν ότι πράγματι είναι μια ομάδα με ποιότητα, που αξίζει να βρίσκεται, εκεί που βρίσκεται.

Από την άλλη είναι μια νίκη, όπως όλες οι άλλες. Δεν δίνει τρεις βαθμούς αυτή η νίκη, δίνει δύο βαθμούς. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να διαχειριστούμε τον ενθουσιασμό και την χαρά μας, την οποία αξίζουν τα παιδιά και απλόχερα πρέπει να τους δώσουμε την ευχαρίστηση και το δικαίωμα να βιώσουν αυτό το συναίσθημα. Να... μείνουμε στο έδαφος, προσγειωμένοι χωρίς να αλλάξει τίποτα από όσα κάνουμε μέχρι τώρα. Η συνοχή στους κόλπους της ομάδας, η στήριξη της διοίκησης, η σκληρή δουλειά των παιδιών, το πολύ καλό κλίμα εσωτερικά και η αναντικατάστατη συνεισφορά του κόσμου είναι τα κομμάτια στα οποία θα επενδύσουμε για να καταφέρουμε να πετύχουμε τον στόχο της παραμονής».

Για το «μπλακ άουτ» στην τέταρτη περίοδο: «Περιμέναμε να αντιδράσει η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο με τους 24 πόντους ενεργητικό που είχε στο πρώτο. Περιμέναμε ότι θα βγει πιο ενεργητικά και σκληρά στις επαφές στο δεύτερο μισό του γηπέδου όπως και έγινε. Να επαναλάβω ότι είναι ομάδα με πολύ ποιότητα και με παίκτες που έχουν το ταλέντο, την εμπειρία και την ποιότητα να αντιστρέψουν  εις βάρος τους καταστάσεις. Σε συνδυασμό πράγματι με κάποιες κακές δικές μας επιλογές. Ίσως και κάποιες επαφές που ήταν έξω από τα όρια του φάουλ και δεν δόθηκαν με αποτέλεσμα να χάσουμε την κατοχή και να δώσουμε εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό.

Τα παιδιά, όμως, ισορρόπησαν ξανά γρήγορα το παιχνίδι. Πνευματικά, επίσης, ισορρόπησαν και συγκεντρώθηκαν στο παιχνίδι τους, βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ, και αυτά χρειάζονται είναι κομμάτια της εξίσωσης ενός αγώνα «κλειστού» όπως εξελίχθηκε, και νικήσαμε».