Ο Πανιώνιος στην καλύτερη εμφάνισή του στη σειρά επικράτησε με 75-57 του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη και μείωσε τη σειρά των αγώνων για την τρίτη θέση σε 2-1.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται την ερχόμενη Κυριακή στην Πυλαία με τον ΠΑΟΚ να έχει το δεύτερο «ματς μπολ» και τον Πανιώνιο να θέλει να ανακτήσει το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν πολύ δυνατά το παιχνίδι (14-4 στο 6’) έπαιξαν δυνατά στην άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία των φιλοξενούμενων δεν έχασαν σε κανένα σημείο τον έλεγχο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-17 στις αρχές της δεύτερη περιόδου όμως ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 20-2 (!) από τους γηπεδούχους που έκαναν το σκορ 44-19 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την ολοκλήρωση του πρώτο μέρους ο Ντι Τζέι Κούπερ είχε επεισόδιο με αποτέλεσμα την αποβολή του κάτι που έκανε ακόμα πιο δύσκολη την προσπάθεια της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο και μάλιστα στα μέσα της περιόδου με τρίποντο του Ντούβνιακ ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο +32 του 61-29.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά (70-54 στο 37’) αλλά ο Πανιώνιος ήταν εκείνος που πήρε τη νίκη και μείωσε σε 2-1.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 44-21, 64-40, 75-57.