Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 79-73 της ΑΕΚ στον Μικρό Τελικό του 1ου WATT + VOLT Super Cup και τερμάτισε στην Τρίτη θέση. Η «ομάδα του τριφυλλιού» παρουσιάστηκε βελτιωμένη στον αμυντικό τομέα και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο επιβλήθηκε με 36-29 επιμέρους σκορ.

Κορυφαίος των «πρασίνων» ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους με 3/5 τρίποντα. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 15 πόντους και 1/4 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με επιμέρους σκορ 12-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μάρκους Φόστερ και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νέντοβιτς ξέφυγε στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου με διψήφια διαφορά (71-61).

Λίγο μετά το 35’ με νέο τρίποντο του Νέντοβιτς, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (74-64). Η ΑΕΚ με πέντε πόντους του Κιθ Λάνγκφορντ μείωσε στους τρεις (76-73), με 1’ και 31’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Μετά το επιθετικό φάουλ του Νίκου Ζήση, ωστόσο, ο Παπαπέτρου με τρίποντο «σφράγισε» τη νίκη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (79-73).