Η διαφορά ποιότητας μεταξύ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και του Ιωνικού Affidea είναι δεδομένη και επιβεβαιώθηκε με την άνετη επικράτηση των «πράσινων» στο μοναδικό σημερινό παιχνίδι για την 20ή αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Οι «πράσινοι» έφτασαν στη 18η νίκη τους επικρατώντας με το ευρύ 110-65 και αφού στην ουσία τελείωσαν το παιχνίδι από την πρώτη περίοδο. Στα οφέλη τους ο ρυθμός μετά από τις τέσσερις διαδοχικές ήττες στην Ευρωλίγκα και η παρουσία του Νίκου Περσίδη που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του.

Οι νικητές είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και εκτέλεσαν με υψηλά ποσοστά (92% στις βολές, 65% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα) ενώ εντυπωσιακή ήταν η διαφορά στα ριμπάουντ, καθώς ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε υπερδιπλάσια από εκείνα του αντιπάλου του (56 έναντι 25).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που αγωνίστηκε χωρίς τον Νικ Καλάθη, φρόντισε να επιβάλλει από την αρχή την κυριαρχία του. Έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ και έπειτα από δύο μόλις λεπτά πήρε διψήφια διαφορά (2-13). Η απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων άνοιξε ακόμη περισσότερο και στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ ήταν 16-36.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε να ανοίγει τη διαφορά, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό και τα ριμπάουντ. Έτσι ήταν μπροστά με 30 πόντους στο 13' (18-48) και έφτασε στους 60 πόντους στην επίθεση μόλις στο 16ο λεπτό (24-60). Στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ ήταν 32-67, αφού οι γηπεδούχοι έπαιρναν κατά βάση σκορ μόνο από τον Βίνσεντ Σίμπσον (16 πόντοι). Οι «πράσινοι» είχαν στο πρώτο μέρος 17/26 δίποντα, 10/17 τρίποντα και 19 ασίστ.

Ήταν προφανές ότι το δεύτερο ημίχρονο είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ιωνικός Affidea βελτίωσε την επιθετική του λειτουργία στην τρίτη περίοδο, εκμεταλλευόμενος και τη σχετική χαλάρωση που εμφάνισαν οι φιλοξενούμενοι με αποτέλεσμα να προκύψει το 26-17 ως επιμέρους σκορ. Η απόσταση βέβαια μεταξύ των δύο ομάδων παρέμεινε μεγάλη (58-84). Ο Ρικ Πιτίνο βρήκε την ευκαιρία να δώσει σχεδόν 13 λεπτά συμμετοχής στον Νίκο Περσίδη κι αυτός την εκμεταλλεύτηκε, σημειώνοντας 15 πόντους και μαζεύοντας πέντε ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έβγαλε μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα του στην τέταρτη περίοδο, κράτησε τον Ιωνικό Affidea στους επτά πόντους και έφτασε στην επικράτηση με 110-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-36, 32-67, 58-84, 65-110.

Ρικ Πιτίνο (Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για τον Νίκο Περσίδη. Είχε την ευκαιρία να παίξει και ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση. Έκανε τρομερή δουλειά. Για κάποιον που δουλεύει καθημερινά σε πολύ υψηλά επίπεδα το να παίρνει την ευκαιρία και να παίζει είναι κάτι πολύ καλό και η ομάδα απόλαυσε την εμφάνισή του».

Μιχάλης Κουταλιανός (Ιωνικός Νικαίας Affidea): «Δεν χρειάζεται να πούμε πάρα πολλά για το παιχνίδι. Δεν θα εξαρτιόταν από εμάς. Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πάρα πολύ σοβαρός από το πρώτο δευτερόλεπτο. Εμείς αρκεστήκαμε σε έναν δεύτερο ρόλο. Προσπαθήσαμε όσο αντέξαμε, με τα καλά και τα κακά που δείξαμε. Συνεχίζουμε. Καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό σε Ελλάδα και Ευρώπη. Σε εμάς να συνεχίσουμε να προσπαθούμε όλοι μαζί γιατί έρχεται ο μήνας που θα κρίνει τα πάντα. Όλοι προσπαθούν να πετύχουν τους στόχους τους και σίγουρα σημαδεύουν κάποιες άλλες ομάδες στο κυνήγι της παραμονής. Κι εμείς πρέπει να είμαστε έξυπνοι, για να μπορέσουμε να μην εμπλακούμε σε σενάρια. Χρειαζόμαστε κάποιες νίκες, πρέπει να τις κάνουμε και θα τις κάνουμε».