Ο Προμηθέας έμεινε «ζωντανός» για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του EuroCup με επιβλητική εκτός έδρας νίκη επί της Βενέτσια (70-52) για την 4η αγωνιστική του Ομίλου F του Top-16 της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Πάτρας έφτασε στην δεύτερη νίκη της στο Top-16 με «κλειδιά» την πολύ καλή άμυνα της που ανάγκασε την ιταλική ομάδα να σουτάρει με κάκιστο ποσοστό έξω από τα 6,75 μέτρα (1/21 τρίποντα) και την εξαιρετική εμφάνιση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Ο 36χρονος φόργουορντ είχε σε κάτι παραπάνω από 29’ συμμετοχής, 28 πόντους με 6/11 δίποντα και 3/7 τρίποντα και 13 ριμπάουντ. Σπουδαίοι ήταν, επίσης, ο Λάνγκστον Χολ, που σκόραρε 16 πόντους με 4/7 σουτ εντός πεδιάς και 9 ασίστ, και ο Λεωνίδας Κασελάκης, ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Ο Μαυροκεφαλίδης άρχισε τον αγώνα με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Προμηθέας προηγήθηκε με 14-12 στην πρώτη περίοδο. Με τον Κασελάκη να παίρνει την... σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Μαυροκεφαλίδη, η ομάδα της Πάτρας ξέφυγε με 12 (30-18) στο 16’.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με προβάδισμα 14 πόντων του Προμηθέα (41-27), τον Μαυροκεφαλίδη να έχει φτάσει τους 17 πόντους και τον Κασελάκη τους 11.

Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο και με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, προηγήθηκε με 20 (54-34). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης και με επιμέρους σκορ από την έναρξη της τελευταίας περίοδου 12-3, μείωσαν στους εννέα (57-48).

Ο Προμηθέας, ωστόσο, απάντησε με επτά σερί πόντους του Μαυροκεφαλίδη και τους Κασελάκη, Χολ να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, ξέφυγε με 20 (68-48) στο 38’ και έφτασε με άνεση στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Ούντανο 6, Στόουν, Μπράμος 6, Ντέι 7, Φιλόι 3 (1), Βίντμαρ 2, Γκάουντλοκ 2 , Τσάπελ 12, Ματσόλα, Τσερέλα 2, Γουάτ 8 (10 ριμπ.).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 16 (2 τριπ., 9 α.), Μπαμπ 8 (2), Λίποβι, Αγραβάνης 3, Μαυροκεφαλίδης 28 (3 τριπ., 13 ριμπ.), Κασελάκης 15 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Μάντζαρης, Κατσίβελης, Τζόουνς.