Από μία νίκη έχουν Τρίκαλα BC Aries και Άρης στα παιχνίδια που έγιναν στην έδρα των Θεσσαλών, εκεί που θα αναμετρηθούν το Σάββατο (13/2, 17:00). Σε σύνολο πέντε αγώνων πάντως, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει τέσσερις νίκες αφού έκανε το 3/3 στην έδρα της (84-79 στο ματς του πρώτου γύρου).

Τα δύο παιχνίδια που έγιναν στα Τρίκαλα είχαν πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη. Σε εκείνο της περιόδου 2013-2014, η τοπική ομάδα επικράτησε με 82-76 στην παράταση χάρη στην παρουσία των Γκρέιντζερ και Γιούιν που είχαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα. Για τον Άρη ο Αθηναίου είχε 21 και ο Πελεκάνος 18 πόντους. Είναι χαρακτηριστικό, ότι οι «κίτρινοι» είχαν επιστρέψει από το -7 του ημιχρόνου (38-31), προηγήθηκαν στα 28΄΄ με 69-68 αλλά έχασαν τρεις βολές μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα (0/2 ο Σαρικόπουλος, 1/2 ο Αθηναίου) με το σκορ στο υπέρ τους 69-66. Σαν να μην έφτανε αυτό, δεν έκαναν φάουλ στην τελευταία επίθεση και επέτρεψαν στον Γκρέιντζερ με τρίποντο να στείλει το παιχνίδι στο επιπλέον πεντάλεπτο, εκεί όπου οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι ο Άρης παρότι δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Χάρις (22 πόντοι με 5/6 τρίποντα), πήρε τη ρεβάνς νικώντας με 81-74 (Τόμας 25, Αντεγκμπόγιε 12).

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES

*Κόντρα στην πρώην ομάδα του ο Γιώργος Τσιάρας θα συμπληρώσει 267 συμμετοχές Πρωταθλήματος για να «πιάσει» τον Παναγιώτη Καυκή στις 59η θέση της σχετικής λίστας από το 1992.

*11 πόντους μακριά από τους 100 είναι ο Γιάννης Καραθανάσης.

ΑΡΗΣ

*Μία τάπα χρειάζεται ο Τζαμέλ Χάγκινς για να φτάσει τις 50 στο ελληνικό Πρωτάθλημα.

*Εξι ριμπάουντ μακριά από τα 800 είναι ο Βασίλης Σίμτσακ.

*Με έξι βολές ο Σπύρος Μούρτος θα φτάσει τις 100 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.