Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία θα πάει ο Ολυμπιακός στον ελληνικό “εμφύλιο” της Ευρωλίγκας της επόμενης Παρασκευής (6/12, 21:30) με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, αφού επιβλήθηκε της Μιλάνο στο ΣΕΦ με το εμφατικό 91-70. Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την έκβαση του αγώνα αφού μετέτρεψε το “εύθραυστο” +3 του ημιχρόνου στο υπέρ του Ολυμπιακού +18. Για τους “ερυθρόλευκους” σκόραραν και οι 12 παίκτες με πρώτο τον Παπανικολάου (17) και τον Μιλουτίνοφ να φτάνει σε “double-double” (13π, 11ρ.) και 30 βαθμούς στο ranking.

Ο Ολυμπιακός είχε δυσκολία στο να βρει λύσεις από μακριά (1/10 τρίποντα στην πρώτη περίοδο) κι έτσι μετά το αρχικό υπέρ του 5-0 στο 3' και το 11-9 του 7', η Μιλάνο αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά με 14-11 στο 8' και 19-15 στο 10'.

Οι δύο ομάδες πήγαν σε παιχνίδι με σχετικά χαμηλό τέμπο, έβρισκαν σκορ με μικρή συχνότητα και στο 16' τους χώριζαν μόνο τρεις πόντοι (30-33). Ο Κώστας Παπανικολάου έγινε ο πρώτος παίκτης που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων και ισοφάρισε στους 35 στο 18' ενώ στο 19' προσπέρασε με 38-37. Στα μισά του δρόμου η ομάδα του Κεμστούτις Κεμζούρα ήταν μπροστά με 40-37, έχοντας πατήσει στο παρκέ όλη η 12άδα. Κάλυψε την “τρύπα” του τριπόντου (3/13) κυρίως με τις δεύτερες επιθέσεις αφού είχε επτά επιθετικά ριμπάουντ από τα οποία πήρε έξι πόντων ενώ οι Ιταλοί δεν πήραν σκορ έχοντας μόνο ένα επιθετικό ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και βρίσκοντας λύσεις από την περίμετρο με τρίποντα από Παπανικολάου, Κόνιαρη και Σπανούλη προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (53-43) στο 24' και με τον Μιλουτίνοφ να κάνει εξαιρετική δουλειά στην άμυνα, άνοιξε την “ψαλίδα” στους 15 (61-46 στο 27') και στους 18 με το φινάλε της περιόδου (71-53). Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν 31-16.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών στην τέταρτη περίοδο, ήταν φανερό ότι ήταν πολύ δύσκολο να ανατραπούν οι ισορροπίες, αφού ο Ολυμπιακός έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 (74-53) ενώ στο 36' πήγε στους 24 (81-57).

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-37, 71-53, 91-70.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 4, Ρότσεστι 3, Μπάλντουϊν 8, Πολ 7 (2), Κόνιαρης 5 (1), Σπανούλης 14 (1), Τσέρι 4, Μιλουτίνοφ 13, Βεζένκοφ 8 (2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 17 (2), Ρούμπιτ 4.
ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντελα Βάλε 3, Μακ 7 (1), Μίτσοβ 11 (1), Μπιλίνγκα 2, Ρολ 9 (1), Ροντρίγκεζ 14 (2), Ταρτσέφσκι 3, Νέντοβιτς 12 (1), Ουάιτ, Μπρουκς 4, Σκόλα 5.