Συνέχεια στο εντός έδρας νικηφόρο σερί του έδωσε ο Προμηθέας που επικράτησε στο «Δ. Τόφαλος του Χολαργού με 86-61, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική της Betshop Basket League. Ο Προμηθέας συνεχίζει να βρίσκεται στην τέταρτη θέση, ισοβαθμώντας με το Περιστέρι Βίκος Cola, ενώ ο Χολαργός παραμένει στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα με δύο νίκες περισσότερες από τον ένατο Άρη.

Ο Προμηθέας με τον Έλις να σημειώνει και τους 14 πόντους του στο πρώτο μέρος, άνοιξε τη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη σουτάροντας 56% στα δίποντα, 33% στα τρίποντα και 76% στις ελέυρες βολές. Είχε τις διπλάσιες ασίστ (28 έναντι 14), ενώ είχε περισσότερα ριμπάουντ (38-35), κλεψίματα (7-6), μπλοκς (3-1) αλλά και λιγότερα λάθη (10-13). Από την πλευρά του ο Χολαργός τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 45% στα δίποντα, 13 στα τρίποντα και 54% από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Τρέχοντας ένα σερί 8-0 στο ξεκίνημα ο Προμηθέας προηγήθηκε με 8-3 στο τετράλεπτο ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Έλις έκανε το σκορ 12-5. Με αυτή τη διαφορά, το +7, ολοκληρώθηκε και η πρώτη περίοδο με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με 21-14.

Ο Έλις με δύο εύστοχες βολές ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-14) ενώ ο Σαλούστρος με εύστοχες ελεύθερες βολές έκανε το σκορ 29-15 στο 14’. Ο Προμηθέας είχε το έλεγχο του ρυθμού και δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους ο Μπράουν με εύστοχο τρίποντο έκανε το 42-21 στέλνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους. Ο Χολαργός δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 45-25.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο Γιάνκοβιτς με δικούς του πόντους μείωσε σε 45-29 ενώ στο 24’ ο Αγκμπελέζε κατέβασε κι άλλο τη διαφορά κάνοντας το 47-33. Η απάντηση του Προμηθέα ήταν ένα επιμέρους σκορ 9-2 που του έδωσε στο 26’ προβάδισμα με 57-35. Οι Πατρινοί συντήρησαν το προβάδισμά τους πάνω από τους 20 πόντους και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 66-43.

Με τον Λαβ να σημειώνει έξι προσωπικούς πόντους ο Χολαργός μείωσε στο 33’ σε 68-53 με τους γηπεδούχους ωστόσο να ανεβάζουν άμεσα την υπέρ τους διαφορά. Στο 37’ ο Πάρκς την έστειλε για πρώτη φορά στο +25 διαμορφώνοντας το 83-58. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να νικούν με 86-61 και να πανηγυρίζουν την έβδομη νίκη στο γήπεδό τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 45-25, 66-43, 86-61

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Χολαργού): «Καταρχήν θέλω να δώσω συγχαρητήρια σον Προμηθέα για τη νίκη του, αλλά και για την εν γένει πορεία του και στην Ευρώπη. Το σημερινό παιχνίδι δεν αντέχει κριτικής, καθώς ο Προμηθέας κυριάρχησε μετά το πρώτο 5λεπτο. Εμείς με 54% στις ελεύθερες βολές και με 13% στα τρίποντα δεν μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Ήταν το χειρότερο παιχνίδι μας φέτος και γι΄ αυτόν τον λόγο είναι και το πρώτο μας παιχνίδι με το οποίο χάσαμε με τόσο μεγάλη διαφορά.

Πλέον, κοιτάμε μπροστά. Είναι επιτακτική ανάγκη να κερδίσουμε στο επόμενο παιχνίδι μας με το Ρέθυμνο, μετά από ένα διάστημα στο οποίο αντιμετωπίζουμε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για τη νίκη και κυρίως για την συγκέντρωση που έδειξαν τα παιδιά. Το τελευταίο διάστημα είχαμε πολλά συνεχόμενα παιχνίδια, αρκετούς τραυματισμούς και ένα δύσκολο ταξίδι στην Τενερίφη, όμως παραμείναμε συγκεντρωμένοι στις απαιτήσεις του σημερινού αγώνα. Είμαι χαρούμενος που επανήλθαμε στις νίκες και ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο χάρηκε το μπάσκετ που μας αρέσει να παίζουμε, με ενέργεια και διάθεση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι παλεύαμε σε κάθε κατοχή μπάλας, ακόμη και όταν προηγούμασταν με μεγάλες διαφορές στο σκορ. Πλέον, απομένουν 7 τελικοί μέχρι το τέλος της κανονικής σεζόν. Κοιτάμε ένα-ένα τα παιχνίδια. Είμαστε μια νέα ομάδα στην κατηγορία. Θέλουμε να επαναλάβουμε αυτό που πετύχαμε και πέρσι και να κάνουμε την ίδια πορεία στο πρωτάθλημα. Απέναντί μας όμως θα βρούμε πολύ καλές και οργανωμένες ομάδες, με ποιοτικά ρόστερ και καλούς προπονητές. Το έργο μας δεν θα είναι εύκολο, όμως θα προσπαθήσουμε όπως πάντα για το καλύτερο».