Ο Πανιώνιος με «όπλο» την άμυνα του επιβλήθηκε στο κλειστό του Παλαιού Φαλήρου «Σοφία Μπεφόν» του Περιστερίου Βίκος Cola (77-75) και βρίσκεται «αγκαλιά» με την παραμονή του στην Betshop Basket League.Οι «κυανέρυθροι» με την άμυνα τους ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους να κάνουν διπλάσιο αριθμό λαθών (20-10) και με πρωταγωνιστές τους Νταρνέλ Χάρις (14 πόντοι με 4/6 τρίποντα), Ντέβιον Μπέρι (20 πόντοι), Νώντα Παπαντωνίου (13 πόντοι και 4 ασίστ) και Τζόι Ντόρσεϊ (7 πόντοι και 11 ριμπάουντ) πήραν την δεύτερη σερί και συνολικά έβδομη νίκη τους στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Από το Περιστέρι Βίκος Cola προσπάθησε περισσότερο ο Μπεν Μπέντιλ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με νταμπλ νταμπλ (17 πόντοι με 8/13 σουτ εντός πεδιάς και 10 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι με καλύτερη επιθετική ισορροπία, τον Στίβεν Γκρέϊ πρωταγωνιστή και επιμέρους σκορ 8-2 σε διάστημα τριών λεπτών, ξέφυγαν με 19-11 στο 11’ του ματς. Ο Πανιώνιος, ωστόσο, απάντησε γρήγορα με δύο τρίποντα των Μπέρι, Χάρις και μείωσε την απόσταση των δύο αντιπάλων στο καλάθι (19-17).

Με τον Χάρις να συνεχίζει εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα, οι «κυανέρυθροι» προσπέρασαν στο σκορ (28-25) λίγο μετά την συμπλήρωση των πρώτων 15’ του αγώνα. Ο 26χρονος Αμερικανός φόργουορντ με το τέταρτο τρίποντο του στην αναμέτρηση, έδωσε προβάδισμα (38-36) στον Πανιώνιο με 1’ και 11’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (38-38) ύστερα από καλάθι του Μπέντιλ λίγο πριν την εκπνοή.

Το Περιστέρι Βίκος Cola προηγήθηκε με 47-43 στο 23’ με δύο σερί καλάθια των Εντ Ντάνιελ, Ραμόν Μουρ, όμως, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και από τα χέρια του Μπλέικ Χάμιλτον (47-47 στο 25’). Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τους δύο αντιπάλους να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και ισχνό προβάδισμα των «κυανοκίτρινων» (58-56), ύστερα από τρίποντο του Ράιαν Χάροου.

Ο Πανιώνιος ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και άρχισε την τέταρτη περίοδο με σερί 9-0 με πέντε πόντους και ένα τρίποντο του Παπαντωνίου. Έτσι ξέφυγε με 65-58 στο 33’. Με νέο καλάθι του Παπαντωνίου και δύο βολές του Μπέρι, οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν και πάλι με 7 (69-62), 4’ και 29’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Το γκολ φάουλ του Ντόρσεϊ έφερε τον Πανιώνιο στο +8 (72-64) με 2’ και 47’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Τρεις βολές του Μπέρι και μια του Παπαντωνίου διαμόρφωσαν το 77-71, 18’’ πριν το τέλος, και «σφράγισαν» τη νίκη των «κυανέρυθρων».

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 38-38, 56-58, 77-75.