Στη 13η (και τελευταία για τον πρώτο γύρο) αγωνιστική της Basket League OΠΑΠ  2013-14, ο Πανιώνιος υποδέχεται τον Ολυμπιακό και ο Βασίλης Σκουντής ανατρέχει στην παρθενική αναμέτρηση των δυο ομάδων και σε μερικές κατοπινές φαντασμαγορικές παραστάσεις...

Είχαν περάσει τέσσερα χρόνια από την καθιέρωση της Α’ Εθνικής, ο Ολυμπιακός επέστρεφε μετά τον υποβιβασμό του στη Β’ Εθνική, ο Πανιώνιος έκανε την πρώτη εμφάνιση του στα σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ και εκείνη η σεζόν (1967-68) έγραψε τον πρόλογο στο βιβλίο των αναμετρήσεων ανάμεσα στις δυο ομάδες, που έμελλε να εμπλουτιστεί με πολλά μελλοντικά τεύχη!

Το γαϊτανάκι άρχισε να στήνεται δυο μέρες μετά τα Χριστούγεννα του ’67: στις 27 Δεκεμβρίου στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο ο Πανιώνιος, ως γηπεδούχος, υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό, που δεν δυσκολεύθηκε να επιβληθεί με 85-70 (ημίχρονο 46-35) και να σημειώσει το 1-0 σε αυτή τη σειρά. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μοσχούδης 14, Παπαϊωάννου 5, Χρυσόπουλος 21, Λούλας 7, Δενδρινός 18, Μπαβέας 5, Τότσικας. Προπονητής: Θέμης Χολέβας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανός 15, Παπανάγνος 2, στ. Αμερικάνος 6, Πολυκανδριώτης 4, Ράμμος 8, Ευστρατίου 22, Μ. Κατσαφάδος 18, Στ. Κατσαφάδος 4, Ψύλλας 4. Προπονητής: Φαίδων Ματθαίου

Στις 7 Φεβρουαρίου του 1967, ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Πανιώνιο και πέτυχε μια δεύτερη νίκη με σκορ 67-59 (ημίχρονο 38-29). Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μ. Κατσαφάδος 8, Σπανός 23, Ευστρατίου 16, Ράμμος 14, Πολυκανδριώτης 2, Παπαϊωσήφ, Στ. Κατσαφάδος 4. Προπονητής: Ματθαίου

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Δενδρινός 11, Λούλας 6, Μοσχούδης 22, Χρυσόπουλος 12, Μπαβέας 6, Τότσικας. Προπονητής: Χολέβας

Στο τέλος εκείνης της σεζόν ο μεν επανακάμψας στην Α’ εθνική, Ολυμπιακός τερμάτισε τέταρτος (πίσω από την πρωταθλήτρια ΑΕΚ, τον Παναθηναϊκό και τον Αρη) με 14 νίκες-8 ήττες, ο δε νεοφώτιστος Πανιώνιος κατέλαβε τη δέκατη θέση με ρεκόρ 7-15, ενώ υποβιβάσθηκαν η ΧΑΝΘ και ο Αετός Θεσσαλονίκης.

Αυτά τα δυο ματς, λοιπόν, υπήρξαν η αρχή μιας υπέροχης φιλίας», όπως έλεγε και ο Χάμφρεϊ Μπόγκαρτ στην «Καζαμπλάνκα»! Μια σχέση που άλλοτε υπήρξε φιλική, μάλιστα τη σεζόν 1991-92 οι δυο ομάδες μοιράζονταν ως έδρα το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και άλλοτε έφτανε στα άκρα και εξελισσόταν σε βεντέτα! Παρεμπιπτόντως και σε επίπεδο κοινών παρονομαστών που συνδέουν τις δυο ομάδες, σχεδόν ολόκληρο το τεχνικό επιτελείο του τωρινού Ολυμπιακού (Γιώργος Μπαρτζώκας, Χρήστος Παππάς, Χρήστος Μαρμαρινός) και τρεις από τους παίκτες του (Στράτος Περπέρογλου, Δημήτρης Αγραβάνης, Βασίλης Καββαδάς) έχουν θητεύσει στον Πανιώνιο!

Ενώ τα ματς της σεζόν 1967-68 κύλησαν με ηρεμία και χωρίς αξιομνημόνευτα γεγονότα, η επόμενη σεζόν υπήρξε επεισοδιακή και ανατρεπτική! Στις 23 Νοεμβρίου του 1968, στο Καλλιμάρμαρο, ο Ολυμπιακός έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του Πανιωνίου με σκορ 88-87 ύστερα από δυο παρατάσεις (70-70, 80-80, Παπανάγνος 18, Σπανός 16- Δενδρινός 26, Μοσχούδης 25), ωστόσο το ματς αυτό γράφτηκε στο... χιόνι!

Οι «κυανέρυθροι» υπέβαλαν ένσταση για την ακύρωση από τον πρώτο διαιτητή Χρυσόστομο Λάλο ενός καλαθιού που σημείωσαν στη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ενώ ο συνάδελφός του Μάρκος Αλιφραγκής το είχε χαρακτηρίσει κανονικό. Πάνω στη φασαρία αποβλήθηκε ο Τάκης Μπαβέας, επειδή έβρισε τον Λάλο και μετά από διάφορες διεργασίες η ένσταση έγινε δεκτή και  ο αγώνας επαναλήφθηκε την 1η Φεβρουαρίου του 1969, με νικητή πάλι τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά άνετα, με σκορ 76-58 (Ευστρατίου 26, Σπανός 17- Χρυσόπουλος 21, Μοσχούδης 11).

Αυτό που δεν κατάφερε πάντως ο Πανιώνιος στο ματς με τις δυο παρατάσεις, το κατάφερε στο θρίλερ του αγώνα του β’ γύρου, στο οποίο επικράτησε με 82-80 και «έγραψε» την πρώτη, στα χρονικά, νίκη του επί του Ολυμπιακού.

Ακολούθησε ένα μακρόσυρτο σερί 16-0  του Ολυμπιακού, από το 1969 έως το 1981, όταν ο Πανιώνιος, που είχε επιστρέψει στην Α’ Εθνική, μετά από απουσία ενός χρόνου, πέτυχε μια στοιχειωμένη νίκη σε ένα δραματικό ματς, με σκορ 84-83. Την επόμενη περίοδο (1982-83) οι δυο ομάδες πρόσφεραν στο φιλοθεάμον κοινό δυο ματς που έμοιαζαν βγαλμένα από τις φαντασμαγορικές παρατάσεις του ΝΒΑ και το μόνο που έλειπε εκείνα τα βράδια ήταν να κρεμάσουμε μια ταμπέλα που θα έγραφε «Ι love this game»!

Δεν απείχε και πολύ από την πραγματικότητα αυτό το σλόγκαν, καθότι και στα δυο ματς που μάλιστα υπήρξαν συγκλονιστικά στην εξέλιξη τους και κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, σημειώθηκαν αμερικάνικα σκορ με τις δυο ομάδες να παράγουν συνολικά 412  (209+203) πόντους!

Στις 4 Δεκεμβρίου του 1982 στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος καθοδηγούμενος από τον ασυγκράτητο Ελληνοαμερικανό γκαρντ Τζιμ Ράπη που πέτυχε 36 πόντους και παράλληλα περιόρισε τη δράση του Στιβ Γιατζόγλου στα τελευταία κρίσιμα λεπτά επικράτησε του Ολυμπιακού με 108-101 (ημίχρονο 53-43), σε ένα ματς που εκτός από πλούσια τα (επιθετικά και θεαματικά) ελέη είχε και μπόλικα νεύρα. Οι διαιτητές Σταύρος Δουβής και Σάββας Λόρτος διέκοψαν το  ματς τρία λεπτά πριν από τη λήξη για να συστήσουν ηρεμία, ενώ στα 32'' πιάστηκαν στα χέρια ο Στράτος Παπαδάκης και ο Γιάννης Παραγιός, με αποτέλεσμα την αποβολή του παίκτη του Πανιωνίου. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ράπης 36 (14/19 σουτ), Μίσσας 19, Φωσσές 6, Λινάρδος 18, Καραμανώλης 6, Παπαδάκης 15, Λαζαρίδης 8, Καραϊσκος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιατζόγλου 26, Καστρινάκης 6, Κασίμης 6, Κοκορόγιαννης 27, Παραγιός 13, Ραφτόπουλος 14, Κοζάκης 9, Καμπούρης, Σκροπολίθας.

Στον αγώνα του δευτέρου γύρου, στις 12 Μαρτίου του 1983, στον Πειραιά, ο Ολυμπιακός με ηγέτες τον Στιβ Γιατζόγλου και τον Γιώργο Καστρινάκη, ο οποίος όρθωσε το ανάστημα του στα τελευταία λεπτά πήρε τη ρεβάνς επικρατώντας του Πανιωνίου, που δεν είχε στη διάθεση του τον τραυματία Ράπη, με 106-97 (ημίχρονο 50-55). Οι συνθέσεις των δυο ομάδων με διαιτητές τον συχωρεμένο Νίκο Κουμπούρη και τον Βασίλη Γάλλια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιατζόγλου 25, Καστρινάκης 21, Κασίμης 18, Ραφτόπουλος 12, Κοζάκης 9, Παραγιός 8, Κοκορόγιαννης 6, Σκροπολίθας 5.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μίσσας 23, Καραμανώλης 22, Φωσσές 20, Λινάρδος 14, Παπαδάκης 16, Καραiσκος 2, Γάσπαρης.

Πεντέμισι χρόνια αργότερα, βγαλμένος από το ΝΒΑ έμοιαζε ο Φάνης Χριστοδούλου! Στις 22 Οκτωβρίου του 1988 ο «Μπέμπης», ο οποίος το 1987 είχε επιλεγεί στο Νο 90 του ντραφτ από τους Ατλάντα Χοκς έδωσε ένα συναρπαστικό ρεσιτάλ υψηλής μπασκετικής τέχνης οδηγώντας τον Πανιώνιο στον θρίαμβο με 93-71!

Εκείνο το απόγευμα ο προερχόμενος από τις ήττες από τον ΠΑΟΚ και την Ολύμπια Λιουμπλιάνα, Πανιώνιος στρίμωξε από την αρχή τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε νωρίς με διψήφιες διαφορές. Μόλις στο 11ο λεπτό ο Κάρεϊ Σκάρι στον οποίο ο Στιβ Γιατζόγλου είχε αναθέσει το μαρκάρισμα του Φάνη, χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, ωστόσο η είσοδος του Σταύρου Ελληνιάδη και η αλλαγή της άμυνας τους από man to man σε ζώνη είχαν ως αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά οι «ερυθρόλευκοι» με 39-38.

Από εκεί και πέρα, όμως, χάθηκε η τράπουλα! Ο Πανιώνιος με προεξάρχοντες τον Φάνη, τον Τάκη Κορωναίο και τον ΝΒΑer (Μπουλς, Λέικερς, Χοκς), Μαρκ Λάντσμπεργκερ που κατέβαζε τα ριμπάουντ σαν... φιστίκια (και μάλιστα στον αγώνα του Β’ γύρου στο ΣΕΦ, πέτυχε το απόλυτο ρεκόρ στην ιστορία της Α1, με 31, συν 23 πόντους) πάτησε το γκάζι και έφυγε από το οπτικό πεδίο του Ολυμπιακού, μετατρέποντας τον αγώνα σε περίπατο. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων στον αγώνα τον οποίο διηύθυναν ο Αντώνης Μάνος και ο Λεωνίδας Πανταζής:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Φ. Χριστοδούλου 26 (7/11δ., 3/7τρ., 3/3β., 14ρ., 5ασ., 3κλ., 2τ.) , Μίσσας 7, Κορωναίος 22, Σερέτης 7, Γάσπαρης 9, Λινάρδος 9, Χρ. Χριστοδούλου 2, Λάντσμπεργκερ 11, Καραμανώλης. Προπονητής: Βλάντο Τζούροβιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αγγέλου 6, Παραγιός 8, Μανιάτης 8, Ελληνιάδης 4, Παναγιωτόπουλος 9, Σκάρι 8, Αλ. Χριστοδούλου 2, Καμπούρης 4, Καρούν 3, Παπαδάκος 19. Προπονητής: Στιβ Γιατζόγλου