Ο Νίκος Ζήσης επέστρεψε στο ελληνικό Πρωτάθλημα ύστερα από 15 χρόνια και οδήγησε την ΑΕΚ στη νίκη στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» επί του Περιστερίου Winmasters (77-73) για το ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της EKO Basket League.

Ο 36χρονος γκαρντ σκόραρε (18 πόντοι με 6/8 βολές, 3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα) και δημιούργησε για τους συμπαίκτες του (5 ασίστ) σε ένα σημαντικό «διπλό» για την Ένωση. Η ΑΕΚ με την 12 σερί νίκη της στην EKO Basket League, ισοφάρισε την ήττα του πρώτου γύρου, ενώ αύξησε την διαφορά της από τους «κυανοκίτρινους» και τον Προμηθέα (που, επίσης, ηττήθηκε στην Ρόδο από τον Κολοσσό H Hotels) στις δύο νίκες.

Τον Ζήση ακολούθησε σε απόδοση ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, ο οποίος πρόσφερε πολύτιμες λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ένωση είχε 4 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από το Περιστέρι Winmasters (12-8), ενώ χάρις στην πολύ καλή άμυνα της ανάγκασε τους γηπεδούχους να κάνουν 5 περισσότερα λάθη (14-9).

Οι 17 πόντοι και τα 9 ριμπάουντ του Γιανίκ Μορέϊρα δεν ήταν αρκετά για να αποφύγουν οι «κυανοκίτρινοι» την εντός έδρας απώλεια.

Με καλάθι του Κέντρικ Ρέϊ η ΑΕΚ τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (20-18). Η δεύτερη περιόδος άρχισε για την Ένωση με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου, που ανέβασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στους 5 (23-18). Δύο τρίποντα των Ζώη Καράμπελα, Μόουζες Κίνγκσλεϊ έφεραν το Περιστέρι Winmasters μπροστά στο σκορ (27-25 στο 13’).

Η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα και με πέντε σερί πόντους (δύο βολές και τρίποντο) του Ζήση προηγήθηκε με 34-28 στο 17’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τους Αζάϊα Κάζινς, Παναγιώτη Βασιλόπουλο και μείωσαν στον πόντο (37-36) στο 19’.

Με οκτώ πόντους με ένα τρίποντο του Ζήση και επτά, επίσης, με ένα τρίποντο του Ρογκαβόπουλου, η Ένωση διατήρησε τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 55-51, 11’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου, το οποίο, όμως, ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι Winmasters στο -1 (55-54), ύστερα από τρίποντο σχεδόν με την εκπνοή του Κάζινς.

Τα τρίποντα των Ρέϊ, Χάρη Γιαννόπουλου, έδωσαν στην ΑΕΚ την δυνατότητα να ξεφύγει με 8 (65-57) στο 34’. Οι «κυανοκίτρινοι» με πέντε βολές (από δύο οι Ουίλιαμ Χάτσερ, Παναγιώτης Βασιλόπουλος και μια ο Στίβεν Γκρέϊ) μείωσαν σε 65-62, αλλά ο Χρυσικόπουλος απάντησε με τρίποντο (68-62), με 4’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Το Περιστέρι Winmasters έγινε ξανά απειλητικό όταν με τέσσερις βολές του Μορέϊρα, πλησίασε στους 3 (72-69), 46’’ πριν την λήξη του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, όμως, μίλησε η άμυνα της ΑΕΚ. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έκλεψε την μπάλα και με 1/2 βολές (73-69 με 10’’ να απομένουν για το τέλος) κράτησε τη νίκη στην πλευρά της Ένωσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΑΕΚ): «Πετύχαμε μια δίκαιη και σημαντική νίκη επί μιας πολύ καλής ομάδας που κάνει καλή πορεία τόσο στο ελληνικό πρωτάθλημα, όσο και στο Basketball Champions League. Έχει καλό ρόστερ και πολύ καλή λειτουργία σαν οργανισμός.

Εμείς ελέγξαμε το ματς από την αρχή μέχρι το τέλος μέσα από την άμυνα μας στους δημιουργούς και εκτελεστές του Περιστερίου Χάτσερ και Γκρέι. Ταυτόχρονα στην επίθεση λειτουργήσαμε καλά, απλώς σε ορισμένες περιπτώσεις τα ανοικτά σουτ που είχαμε δεν βρήκαν στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίσαμε να ελέγχουμε τον ρυθμό περιορίζοντας την δράση των παικτών του Περιστερίου και κερδίσαμε το παιχνίδι. Εύχομαι καλή συνέχεια στο Περιστέρι στις υποχρεώσεις του».

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου Winmasters): «Πρώτα απ' όλα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη. Δεν έχω κανένα παράπονο από τους παίκτες μου, καθώς ο καθένας έδωσε ότι είχε και δεν είχε μέσα στο γήπεδο. Υπάρχει ανάλυση για την ήττα, αλλά δεν μπορούμε να την κάνουμε δημόσια... Αφήνουμε πλέον πίσω το συγκεκριμένο ματς.

Ακολουθεί το παιχνίδι της Τρίτης με την Μπάμπεργκ που είναι πολύ σημαντικό. Πλέον έχουμε φτάσει σ' ένα νοκ άουτ ματς, όσον αφορά τις ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις, όπου αν κερδίσουμε θα πάρουμε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Περιμένουμε τον κόσμο να έρθει να μας στηρίξει, όπως έκανε και σήμερα με την ΑΕΚ. Τους θέλουμε δίπλα μας με την Μπάμπεργκ για να πάρουμε την πρόκριση».