Η ΑΕΝΚ Δημουλάς έκανε την πρώτη έκπληξη στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με την νίκη της στο Ζηρίνειο επί του Ολυμπιακού (68-67) και με το… καλημέρα έδειξε ότι το Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό.

Το «πρόσωπο» του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Μαυροειδής, που ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών απέναντι στην προηγούμενη ομάδα του, τους «ερυθρόλευκους» από τους οποίους αποχώρησε στα μέσα της προηγούμενης σεζόν, λόγω προβλημάτων τραυματισμών, που έθεσαν σε αμφιβολία την συνέχεια της καριέρας του.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 7 πόντους (18-11) με τον Κακιούζη να έχει πετύχει τους μισούς πόντους τους (9). Τους άλλους 7 είχε σκοράρει ο Δημήτρης Τσαλδάρης.Ο Ολυμπιακός… ροκάνισε την διαφορά και με τους Βασίλη Σπανούλη, Όλιβερ Λαφαγιέτ πρωταγωνιστές προσπέρασε με 35-32 1’ και 21’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Δημήτρη Μαυροειδή να σκοράρει μέσα από την ρακέτα της προηγούμενης ομάδας του, η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε με 4 (41-37) λίγο μετά το 23’. Η ΑΕΝΚ Δημουλάς είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου και με τρίποντο του Τσαλδάρη έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (49-46).

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 61-58 3’ και 52’’ πριν την λήξη του ματς, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 7-0 με πρωταγωνιστή τον Νίκο Λιακόπουλο και προηγήθηκαν με 4 (65-61) με ένα λεπτό να απομένει για το τέλος του αγώνα.Ο Οθέλο Χάντερ μείωσε σε 65-63 και ο Τσαλδάρης με 1/2 βολές έδωσε… αέρα τριών πόντων στους γηπεδούχους (66-63) 13’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σπανούλης με 1/2 βολές έκανε το 66-64 με 9’’ να απομένουν για την λήξη του ματς. Ο Κακιούζης μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και οδηγήθηκε από τους παίκτες του Ολυμπιακού στις βολές.

Ο 38χρόνος φόργουορντ ήταν εύστοχος και έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην ΑΕΝΚ (68-64) 8’’ πριν την λήξη του αγώνα.Ο Λαφαγιέτ μείωσε με τρίποντο στον πόντο (68-67) με 2’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Ακολούθησε φάουλ στον Τσαλδάρη, ο οποίος αστόχησε στις δύο βολές (στην δεύτερη προφανώς επίτηδες) 1,1’’ πριν την λήξη και το ματς ολοκληρώθηκε πριν οι φιλοξενούμενοι εκδηλώσουν επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-35, 49-46, 68-67.

«Δεν παίξαμε καθόλου καλά και Δεν πρέπει να ψάχνουμε για δικαιολογίες, ούτε να επικαλεστούμε το ταξίδι κι αν καθίσαμε πολλές ώρες στο αεροδρόμιο», τόνισε ο Μίλαν Τόμιτς, προπονητής του Ολυμπιακού και εξήγησε: «Δεν είχαμε καθόλου τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η Κηφισιά έπαιξε πολύ έξυπνα και μας σταματούσε κάθε φορά που προσπαθούσαμε να τρέξουμε. Εκτός από 2-3 λεπτά δε μπορέσαμε να βρούμε ρυθμό και η ΑΕΝΚ πήρε μία δίκαιη νίκη. Εμείς πρέπει να ετοιμάσουμε το ματς με την Λαμποράλ Κουτσα».

Στη συνέχεια ο προπονητής του Ολυμπιακού δέχτηκε ερώτηση για την μέχρι τώρα παρουσία του Μπράιαντ Ντάνστον και απάντησε ότι: «Στο ξεκίνημα της σεζόν είναι αδύνατο η ομάδα να φτάσει στο 100% των δυνατοτήτων της. Ο Ολυμπιακός ήταν υποχρεωμένος να κερδίσει. Δε μπορούμε να ρίξουμε ευθύνες σε έναν παίκτη. Δε μπορούμε να στήσουμε τον Ντάστον στον τοίχο. Όταν χάνεις, χάνουν όλοι. Δε μπορούμε να κρίνουμε έναν παίκτη αν χάσει δύο καλάθια».

Σε ερώτηση για το εάν υπάρχει έλλειψη παιχνιδιού με πλάτη στο καλάθι, ο Μίλαν Τόμιτς σημείωσε πως: «Σίγουρα είναι ένα πρόβλημα γιατί με τους τραυματισμούς το παιχνίδι μας έχει πάει στο πικ. Είναι ένα πρόβλημα οι απουσίες».

«Η Κηφισιά νίκησε δίκαια, μπήκαν συγκεντρωμένοι και έπαιξαν καλύτερα», δήλωσε ο Όλιβερ Λαφαγιέτ, ο Αμερικανός γκαρντ της ομάδας του Πειραιά και επισήμανε: «Δεν έχουμε επηρεαστεί από την ήττα στο ΟΑΚΑ. Δεν παίξαμε σαν ομάδα και η Κηφισιά ήταν πιο αποφασισμένη, πηδούσαν σε κάθε φάση να πάρουν το ριμπάουντ».

«Πετύχαμε μία ιστορική νίκη, η μεγαλύτερη που έχει κάνει ποτέ η ΑΕΝΚ», ήταν τα πρώτα λόγια του Ηλία Παπαθεοδώρου, κόουτς της Κηφισιάς, ο οποίος υπογράμμισε: «Απέναντι σε μία από τις κορυφαίες ευρωπαϊκές δυνάμεις και παίρνουμε δύναμη για τη συνέχεια. Διαπιστώνουμε αυτό που συζητάμε μεταξύ μας, πως δηλαδή αυτή η ομάδα δεν έχει φτάσει ακόμη στο ταβάνι της. Το σημερινό ματς είναι ένας άθλος για την ομάδα μας. Επίσης Σημαντικό είναι ότι δεν κλέψαμε το ματς, αλλά το πήραμε δίκαια διότι ήμασταν καλύτεροι. Πιστεύουμε στους Έλληνες παίκτες και ας μας κατηγορούν κάποιοι ότι δίνουμε συμβόλαια σε «τελειωμένους» παίκτες. Τα παιδιά αυτά ξέρουν να διαχειρίζονται ματς με σπουδαίους αντιπάλους. Κάποιοι από αυτούς έχουν αγωνιστεί στον Ολυμπιακό και ξέρουν τι χρειάζεται για να τον νικήσεις. Οφείλουμε να διασκεδάσουμε μέχρι αύριο και από Τρίτη να σκεφτούμε το επόμενο παιχνίδι».