Η ΑΕΚ επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ της Κύμης (96-92) για την 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League ύστερα από μια... χορταστική και πολύ παραγωγική αναμέτρηση η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Η ομάδα της Εύβοιας ήταν ανταγωνιστική έως το τέλος με τον Τζεκουάν Λιούις να σκοράρει 26 πόντους με 10/16 σουτ εντός πεδιάς, τον Κρις Χόρτον να κάνει νταμπλ νταμπλ (18 πόντοι και 15 ριμπάουντ) και τον Σκοτ Σαγκς να πετυχαίνει, επίσης, 18 πόντους με 4/5 τρίποντα. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το μεγαλύτερο «βάθος» του ρόστερ της και είχε έξι παίκτες, που ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Βινς Χάντερ σκόραρε 16 πόντους (με 7/8 δίποντα αλλά και 2/7 βολές), ο Γιόνας Ματσιούλις 14 (μοιράζοντας και 7 ασίστ), ο Μάλκολμ Γκρίφιν 12, ο Χάρης Γιαννόπουλος 11 και οι Ντούσαν Σάκοτα, Ντελρόϊ Τζέιμς από 10.

Η Ένωση ανάγκασε την Κύμη να κάνει 22 λάθη (έναντι 14) και έτσι δεν τις κόστισαν τα τέσσερα παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενουμένων (14 έναντι 10).

Η ομάδα της Εύβοιας άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση, προηγήθηκε με 6-0 με τρίποντο του Ματ Ουίλιαμς στο πρώτο τρίλεπτο, με τρίποντο του Σαγκς με 17-10 λίγο μετά το 7’ και με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σαγκς και καλάθι του Βάιντας Καρινιάουσκας με διψήφια διαφορά (22-12) με 56’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ με μια βολή του Σάκοτα και δύο του Τζέιμς στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκάλεπτου, όπως, επίσης, με καλάθι του Χάντερ στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, μείωσε σε 24-19. Η Κύμη, ωστόσο, απάντησε με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού με τρίποντο του Ντιβόν Ουάσινγκτον και ξέφυγε με 36-24 στο 14’.

Η Ένωση ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, βρήκε ρυθμό και με σερί 20-0 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών με επτά πόντους του Ματσιούλις και έξι του Χάουαρντ Σαντ – Ρος προσπέρασε με 46-36, με 1’ και 53’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Τζέιμς λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του δεύτερου μέρους ανέβασε την διαφορά στους 11 (50-39). Η Κύμη, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και με γκολ φάουλ του Λιούις μείωσε στους πέντε (52-47) στο 23’. Η ΑΕΚ, όμως, γρήγορα ανέκτησε τον έλεγχο του ρυθμού και με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Γκρίφιν ξέφυγε με διψήφια διαφορά (66-54), 1’ και 54’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με δύο καλάθια του Ματσιούλις και ένα του Δημήτρη Μωραΐτη και η Ένωση ανέβασε την διαφορά στους 14 (75-61) στα πρώτα ενάμιση λεπτά του δεκάλεπτου. Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το 37’, που προηγήθηκε με 89-78 με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου. Η ομάδα της Εύβοιας, ωστόσο, με σερί 7-0 με τρίποντο του Λιούις επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας στους τέσσερις (89-85), με 1’ και 37’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Η είσοδος στο τελευταίο λεπτό του ματς έγινε με καλάθι του Λαρεντζάκη και ακολούθησαν δύο βολές του Μωραΐτη, που έδωσαν στην Ένωση προβάδισμα 8 πόντων (95-87), 35’’ πριν το τέλος. Ο Λιούις και ο Καρινιάουσκας με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα έφεραν την Κύμη στο -4 (96-92), με 11’’ να απομένουν για την λήξη, αλλά μετά το λάθος του Ματσιούλις, ο Μωραΐτης έκλεψε την μπάλα από τον 26χρονο Λιθουανό γκαρντ και κράτησε τη νίκη στην πλευρά της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 48-37, 69-61, 96-92.