Σε έναν «χορταστικό» αγώνα ο Απόλλων Πάτρας Carna νίκησε εντός έδρας τον Πανελευσινιακό με 91-82 και πήρε τους δύο πρώτους βαθμούς του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Ο Μπράντον Πεν με 29 πόντους και 5/13 τρίποντα ήταν ο κορυφαίους των νικητών, ενώ από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Φρανκ Ρόμπινσον με 18.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Carna είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 28-19 στην πρώτη περίοδο και με 53-43 στο πρώτο ημίχρονο με τον Πεν να έχει πετύχει 18 πόντους και τον Γάιο Σκορδίλη να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανελευσινιακός μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στον αμυντικό τομέα και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στον πόντο (68-67) λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και έχοντας περισσότερες επιθετικές λύσεις πήραν την νίκη με επιμέρους σκορ της περιόδου 20-15.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-43, 71-67, 91-82.

Γιώργος Σκαραφίγκας: «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα, προπονητές και παίκτες, για την προσπάθεια που έκαναν και τη νίκη τους. Θεωρώ πως έγινε ένα πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι γι’ αυτή την εποχή, το οποίο είχε δύο μέρη. Το πρώτο ημίχρονο νομίζω ήταν ένα παιχνίδι αλά NBA, πιο πολύ physical game. Πέσαμε σ’ αυτή την παγίδα και την πληρώσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν οι άμυνες, οι τακτικές και οι επιθέσεις. Σίγουρα οι ομάδες χρειάζονται καθημερινά βελτίωση στην άμυνα, αλλά δεν πρέπει να μπερδευόμαστε από τα σκορ. Από τη μια ζητάμε θέαμα κι από την άλλη μόνο άμυνα. Να ξεμπερδέψουμε ότι στο μπάσκετ υπάρχουν κάποιοι παίκτες, όπως σήμερα που υπήρχαν τέτοιοι και στις δύο ομάδες, που έχουν τρομερή ικανότητα και όταν είναι σε καλή μέρα μπορούν να σκοράρουν με χίλιους τρόπους. Το παιχνίδι κρίθηκε, ενώ εμείς είχαμε έναν τρομερό καταμερισμό στην επίθεση, σε δίποντα, τρίποντα και βολές, τα δύο στατιστικά της επίθεσής μας, το 50% στις βολές και τα 18 λάθη οδήγησαν την ομάδα να δεχθεί 20-25 πόντους από τα λάθη μας. Γι’ αυτό ανέβηκε το σκορ κι εκεί χάσαμε το παιχνίδι. Καλή συνέχεια».

Ελάϊζα Τζόνσον: «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα. Ήταν πολύ ανταγωνιστικός. Μας κέρδισε στα επιθετικά ριμπάουντ, πήρε περισσότερα από εμάς. Η διαφορά μας ήταν στις χαμένες ελεύθερες βολές. Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι και στο τέλος οι γηπεδούχοι έβαλαν κάποια καλάθια που καθόρισαν το αποτέλεσμα.

Νίκος Βετούλας: Συγχαρητήρια στην Ελευσίνα και στη δική μας ομάδα. Για την εποχή πιστεύω ότι παίχτηκε ένα παιχνίδι με θέαμα και υψηλό σκορ. Κάτι που δεν τον περιμέναμε από την πλευρά μας πριν από το παιχνίδι. Ευτυχήσαμε να έχουμε πολυφωνία στην επίθεση, με την έννοια ότι είχαμε 24 ασίστ κι αυτό σημαίνει ότι τα παιδιά ήταν ιδιαίτερα ομαδικά. Στην άμυνα δεν ήταν ότι το καλύτερο, αλλά αυτή την εποχή δεν μπορούμε να τα ζητάμε όλα, να κερδίζουμε, και να παίζουμε και επίθεση και άμυνα. Σίγουρα θέλουμε βελτίωση, αναλογιζόμενοι ότι στο προηγούμενο παιχνίδι είχαμε βάλει 55 πόντους. Το πιο βασικό για μένα έχει να κάνει με την διάθεση των παιδιών. Κάτι που δεν είχαμε στο προηγούμενο παιχνίδι σε διεκδικίσιμες μπαλιές, ενώ σήμερα την είχαμε και με το παραπάνω. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι, που είναι εκτός έδρας με τον Άρη, για να κάνουμε ότι μπορούμε καλύτερο».

Κέβιν Γκάλαγουεϊ: «Συγχαρητήρια στη φιλοξενούμενη ομάδα. Έπαιξαν πολύ δυνατά. Προσπάθησαν να πάρουν το παιχνίδι. Η δική μας δουλειά ήταν να αποτρέψουμε το τρίποντο και να τους αναγκάσουμε να μπουν στο καλάθι. Κάτι που το καταφέραμε και γι’ αυτό κερδίσαμε το παιχνίδι. Παίξαμε σαν ομάδα, αλλάξαμε πολλές πάσες μεταξύ μας και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη».