Με εντυπωσιακό τρόπο πέρασε από το Λαύριο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Οι πρωταθλητές επικράτησαν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της EKO Basket League με 112-81 του Λαυρίου Megabolt παίρνοντας σκορ και από τους 12 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν.

Παράλληλα οι «πράσινοι» τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 32 ασίστ αλλά και πολύ καλά ποσοστά μιας και σούταραν με 65% (28/43) στα δίποντα και με 51% (14/27) στα τρίποντα.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν 17/39 δίποντα (43%) και 11/26 τρίποντα (42%) ενώ και οι δύο ομάδες τελείωσαν με 14/19 βολές!

Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους με τους Γουότσον (22π.) και Άλμαν (15π.) να έιναι οι πρώτοι σκόρερ του Λαυρίου Megabolt και τους Φριντέτ (24π.) και Παπαγιάννη (16π.) του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-7 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ όμως να ανατρέπει την εικόνα ξεφεύγοντας με 17-8 έχοντας τρέξει σερί 10-0. Στο 7' ο Ντέιβις μείωσε σε 15-22 για το Λαύριο Megabolt, ένα νέο 11-0 όμως του Παναθηναϊκού έσετιλε τη διαφορά στους 18 πόντους (15-33).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συντήρησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα σε μέχρι και τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Με πέντε σερί πόντους από τον Φριντέτ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε με 52-36 ενώ με βολές του Αμερικανού έφτασε και πάλι στο +18 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-62).

Ο ρυθμός δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο και στο 24' ο Καλάθης με εύστοχο τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ πάνω από τους 20 πόντους (50-71). Τρία λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» τρέχοντας ένα σερί 8-0 έφτασαν για πρώτη φορά στο +30 (51-81) με το φινάλε της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει να προηγούνται με 91-61.

Ο Παπαδάκης με γκολ φάουλ έκαναν το σκορ 94-61 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ενώ στο 33' ο Βουγιούκας έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, το +37 με το σκορ 101-64. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη με ένα επιμέρους σκορ 13-2 μείωσε σε 103-77 στο 37' με το φινάλε του αγώνα να βρίσκει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει στη νίκη με 112-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-33, 44-62, 61-91, 81-112.

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Βγάλαμε ενέργεια και προσπαθήσαμε να κάνουμε ένα πολύ καλό παιχνίδι για να μπορέσουμε να προπονηθούμε όσο πιο καλά γίνεται.

Για εμάς κάθε μέρα που περνάει είναι σημαντική. Στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάσαμε την άμυνα μας και κερδίσαμε εύκολα. Αυτό που μας ανησυχεί είναι η ίωση που έχει μπει στην ομάδα καθώς είχαμε τρεις παίκτες που νοσηλευτήκαν, τον Νικ, τον Ράις, τον Τζόνσον και τον Μπεντιλ, οι οποίοι θέλουμε να είναι έτοιμοι για το ματς με τη Βιλερμπάν».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Καλησπέρα. Δεν θα πούμε πολλά λόγια… νομίζω ότι το παιχνίδι δεν έχει πολλά περιθώρια για κριτική. Έχουν τεράστια διαφορά οι δύο ομάδες, ο Παναθηναϊκός και εμείς.

Η νεανική ομάδα που έχουμε πήρε ένα καλό μάθημα θα έλεγα για το πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα στο πρωτάθλημα διότι την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε κάνει μία πολύ σημαντική νίκη… μπορεί κάποιοι και κυρίως οι Αμερικάνοι που δεν έχουν ξαναπαίξει με τον Παναθηναϊκό να νόμιζαν ότι μπορεί κάθε Σάββατο να είναι έτσι τα πράγματα προφανώς και δεν είναι… στο μυαλό μας δεν έχουμε περιθώρια έχουμε σε έξι μέρες ένα πολύ σημαντικό και δύσκολο παιχνίδι στη Ρόδο, είναι μια πολύ καλή ομάδα, και συνεπώς αφήνουμε πίσω το παιχνίδι και στρέφουμε το μυαλό μας στο παιχνίδι που έχουμε με τη Ρόδο.»