Βίοι αντίθετοι για Πανελευσινιακό και Κόροιβο. Η «νεοφώτιστη» ομάδα στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ νίκησε με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο στην Ελευσίνα με 72-70 και εξασφάλισε την ανανέωση της παραμονής στα «μεγάλα σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ σε αντίθεση με τους «σταχυοφόρους» που μετά την σημερινή ήττα ελπίζουν μόνο σε... θαύμα για την παραμονή: Νίκες επί των Πανιωνίου (εκτός), Παναθηναϊκού (εντός) και Ολυμπιακού (στο ΣΕΦ) και τρεις ήττες των Τρικάλων Bc Aries στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου.

Με τρία τρίποντα του Νεμάνια Μίτροβιτς, ο Πανελευσινιακός ξέφυγε με 32-24 λίγο πριν το 11’. Με το τέταρτο τρίποντο του Μίτροβιτς και βολή του Στέλιου Ιωάννου, και καλάθι του Νίκολα Μάρκοβιτς, οι «σταχυοφόροι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην συνάντηση με διψήφια διαφορά (45-35) 2’ και 35’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με καλάθι του Γκιγιέρμο Ρούμπιο 5’’ πριν την λήξη, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Κόροιβο στο -8 και υψηλό σκορ (51-43).

Με το πέμπτο τρίποντο του Μίτροβιτς σε ισάριθμες προσπάθειες, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9 (60-51) με 1’ και 18’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου, που κύλησε με εντελώς διαφορετικό ρυθμό από το πρώτο ημίχρονο. Οι άμυνες έγιναν πιο «σκληρές», το σκορ χαμήλωσε. Με σερί 7-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ανδρέα Κανονίδη, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον καλάθι (60-58) λίγο πριν το 31’.

Ο Πανελευσινιακός ξέφυγε με 6 (66-60) λίγο πριν το 34’ και με δύο βολές του Μάρκοβιτς με 4 (69-65) με 3’ και 4’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Σάσα Βασίλιεβιτς με τρίποντο μείωσε στον πόντο για τον Κόροιβο (69-68) 2’ και 44’’ πριν το τέλος του αγώνα. Με κάρφωμα του Ρόουλ Μάρσαλ, οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 70-69 με 1’ και 57’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Περικλής Δορκοφίκης με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 70-70, 1’ και 40’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Τζόσουα Μάτζετ με σουτ έδωσε προβάδισμα στον Κόροιβο με 72-70 με 59’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Το καλάθι του 26χρόνου Αμερικανού γκαρντ αποδείχθηκε νικητήριο, καθώς οι «σταχυοφόροι» έχασαν τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσουν ή να πάρουν την νίκη: Στα 37’’ πριν την λήξη ο Δήμος Αβραμίδης αστόχησε σε λέι απ, στα 4’’ ο Ελάιζα Τζόνσον αστόχησε σε τρίποντο και μετά το επιθετικό ριμπάουντ του, ο Περικλής Δορκοφίκης αστόχησε κάτω από το καλάθι σχεδόν με την εκπνοή της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 51-43, 60-55, 70-72.

Χάρης Μαρκόπουλος (προπονητής Κοροίβου): «Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες γιατί ερχόμασταν από μια μεγάλη διακοπή. Γνωρίζαμε πως η Ελευσίνα μετά τα ανεπιτυχή αποτελέσματα θα εμφανιστεί πολύ δυνατή. Στο πρώτο ημίχρονο πραγματικά έλεγξε το παιχνίδι όπως το ήθελε, έβρισκε πάντα την κατάλληλη επιλογή, είχε εξωπραγματικά ποσοστά που ήταν προϊόν πολύ καλών επιλογών και ενώ εμείς προσπαθούσαμε στην επίθεση η άμυνα μας δεν ήταν αυτό που έπρεπε. Στο δεύτερο βγάλαμε περισσότερο ενέργεια στην άμυνα, κάποιοι παίκτες κλειδιά της Ελευσίνας κουράστηκαν και μπορέσαμε μέσα από την άμυνα να ελέγξουμε τον ρυθμό. Στα κρίσιμα τελευταία λεπτά είχαμε σωστές επιλογές και νομίζω το τέλος ήταν ίδιο με το παιχνίδι του πρώτου γύρου που εμείς είχαμε το άγχος.

Παρ’ όλο που δεν είναι δουλειά μου εγώ θέλω να μιλήσω για την Ελευσίνας και να της ευχηθώ τα καλύτερα γιατί της αξίζει να βρίσκεται στην Α1. Τα τελευταία χρόνια έδειξε και με το ήθος που έχει αλλά και την ωραία ατμόσφαιρα που δημιουργεί πως αξίζει να είναι εδώ. Εμείς σήμερα χαιρόμαστε, είχαμε μια πολύ δύσκολη χρονιά αλλά νομίζω πως μπήκαν οι βάσεις για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε από εδώ και πέρα».

Σάσα Βασίλιεβιτς (μπασκετμπολίστας Κοροίβου): «Κατ’ αρχήν θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους στην ομάδα όπως σε συμπαίκτες, προπονητές και στον κόσμο μας για αυτήν τη νίκη σήμερα. Επίσης θέλω να συγχαρώ την Ελευσίνα που παλεύουν από την αρχή του πρωταθλήματος χάνοντας τρία με τέσσερα παιχνίδια στον πόντο αλλά έτσι είναι το μπάσκετ. Σήμερα είναι μια πολύ μεγάλη νίκη για εμάς. Πιστεύω πως κάναμε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο κυρίως αμυντικά αλλά κάναμε το καλύτερο φετινό μας παιχνίδι όσο αφορά την άμυνα στο δεύτερο. Εύχομαι στην Ελευσίνα να παίξει καλό μπάσκετ την επόμενη χρονιά και να επιστρέψει γρήγορα στην Α1 γιατί εδώ μέσα η ατμόσφαιρά είναι φοβερή και αρέσει σε όλους τους παίκτες να παίζουν μπάσκετ σε ένα τέτοιο γήπεδο».

Δημήτρης Κουστένης (προπονητής Πανελευσινιακού): «Συγχαρητήρια στον Κόροιβο για την παραμονή της.  Για εμάς δυστυχώς η πραγματικότητα ήταν σκληρή. Μετά από ένα αρκετά καλό πρώτο γύρο κάποια στιγμή μετά και το αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου χάσαμε την συγκέντρωση μας, χάσαμε και τον προσανατολισμό μας με αποτέλεσμα να κάνουμε πολλές ήττες οι οποίες μα στοίχησαν ψυχολογικά. Είναι χαρακτηριστικό πως είναι το τέταρτο παιχνίδι που εμείς χάνουμε στον πόντο όπου έχουμε την τελευταία επίθεση και δεν καταφέρνουμε να κάνουμε κάτι καλό. Δυστυχώς έτσι είναι ο επαγγελματικός αθλητισμός, έτσι είναι η Α1 είναι σκληρή.

Όσον αφορά στο σημερινό παιχνίδι το άγχος ήταν με το μέρος το δικό μας γιατί γνωρίζαμε πως ήταν ένα παιχνίδι χωρίς αύριο και θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι. Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο και ειδικά προς το τέλος του παιχνιδιού εκεί χάσαμε την συγκέντρωση μας και πήγε το παιχνίδι στο ένα σουτ το οποίο έκρινε και την αναμέτρηση. Δυστυχώς εμείς τώρα δεν έχουμε κάτι άλλο να προσδοκάμε, γνωρίζουμε πως το μέλλον της ομάδας είναι στην Α2 και απομένουν τρία παιχνίδια που για εμάς είναι τυπική διαδικασία. Αυτό που θέλω να πω και το αισθάνομαι μέσα από την καρδιά μου είναι ένα μεγάλο συγνώμη, αν αρκεί αυτό, στην πόλη της Ελευσίνας, στον κόσμο της και σε όποιον άλλο είναι κοντά στην ομάδα γιατί δεν κατάφερα εγώ από την πλευρά μου αλλά και όσοι ήμασταν μαζί σε αυτή την προσπάθεια να ανταποκριθούμε στις προσδοκίες τους».

Δήμος Αβραμίδης (μπασκετμπολίστας Πανελευσινιακού): «Πολλά συγχαρητήρια στον Κόροιβο που κατάφερε να πετύχει την παραμονή του. Όσο αφορά το παιχνίδι είχε από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα, στο πρώτο ήμασταν πολύ καλοί επιθετικά κυρίως ενώ στο δεύτερο ο Κόροιβος διάβασε το παιχνίδι μας και μας έπαιξε πολύ καλή άμυνα και σε συνδυασμό που ξεμείναμε από δυνάμεις κατάφερε και πήρε την νίκη. Από εκεί και πέρα εμείς την φετινή χρονιά δεν μπορέσαμε να πετύχουμε τον στόχο μας και θέλω να ευχαριστήσω την διοίκηση, τους προπονητές και τους συμπαίκτες μου για την φετινή χρονιά. Κοιτάμε μπροστά για την συνέχεια της ομάδας».