Την τρίτη του συνεχόμενη ήττα στην Ευρωλίγκα γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς έχασε στο ΟΑΚΑ με 81-69 από την τουρκική Φενέρμπαχτσε, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στη διοργάνωση.

Αυτή ήταν η δεύτερη εντός έδρα ήττα για τους πρωταθλητές Ελλάδας που πλέον έχουν αρνητικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα (5-6).

Η ελληνική ομάδα ήταν πίσω σε όλο σχεδόν το παιχνίδι, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο είδε τους Τούρκους να ανοίγουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι έξω από τη γραμμή των 6,75μ. έχοντας 7/28 τρίποντα τη στιγμή που η Φενέρ είχε 13/21. Παράλληλα μάζεψαν λιγότερα ριμπάουντ (24-33) ενώ παρότι είχαν τα μισά και πλέον λάθη (7-16) τελείωσαν με εννέα λιγότερες ασίστ (16-24).

Η Φενέρμπαχτσε πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή του αγώνα και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκε με 13-6 στο 6' αλλά και 18-10 με καλάθια του Μέλι στο 9' Το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τους Τούρκους να έχουν προβάδισμα με 18-12.

Πέντε πόντοι του Παππά στις αρχές της δεύτερη περιόδου έφεραν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑ σε απόσταση ενός σουτ (17-20). Παρότι αμυντικά η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κράτησε δίχως σκορ για αρκετή ώρα την Φενέρ, επιθετικά δεν κατάφερε να βρει λύσεις που θα την έβαζαν μπροστά στο σκορ. Βουγιούκας και Λοτζέσκι με εύστοχες βολές έφεραν το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 24-24 δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 35-33.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στο +7 (39-46) στα μέσα της τρίτης περιόδου όμως ένα ξέσπασμα του Νικ Καλάθη με 10 δικούς του συνεχόμενους πόντους έβαλε και πάλι τις δύο ομάδες σε κοινή αφετηρία (49-49) δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Και πάλι όμως η Φενέρ κατάφερε να πάρει βραχεία κεφαλή στο φινάλε του δεκαλέπτου με τον Ντίξον να κάνει το 52-56.

Παππάς και Βουγιούκας μείωσαν εκ νέου για τον Παναθηναϊκό (59-61) στο 34' όμως η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους που με ένα επιμέρους σκορ 4-15 στο επόμενο πεντάλεπτο προηγήθηκαν με 79-63 με τρίποντο του Σλούκα. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να μειώσει το σκορ στο τελικό 69-81.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 7 (1), Λάνγκφορντ 4, Παππάς 13 (2), Γκιστ 4, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Λοτζέσκι 13 (1), Καλάθης 14 (2), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 4.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 3 (1), Μέλι 5 (1), Κάλινιτς 18 (4), Σλούκας 9 (3), Γκούντουριτς 7, Βέσελι 15 (), Ντίξον 3 (1), Ντατόμε 5 (1), Λοβέρν 16 (2).