Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε τη 2η θέση στον όμιλό του καθώς πέτυχε σπουδαία νίκη στο Μαυροβούνιο επί της Μπουντούσνοστ στη παράταση με 76-81 (73-73 κ.α.) και ταυτόχρονα ηττήθηκε η Καρσίγιακα στη Σμύρνη από τη Λοκομοτίβ Κουμπάν. Ο Κέβιν Λάνγκφορντ έδωσε τη χαριστική βολή στους γηπεδούχους με εύστοχο τρίποντο, τριάντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης καθώς είχε το περιφερειακό σουτ και κυρίως έναν επιβλητικό Τζούλιαν Βον κάτω από τα καλάθια. Ο Αμερικανός σημείωσε 12 πόντους στη πρώτη περίοδο όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε έως και με διαφορά 10 πόντων (6-16, 5’). Ακολούθησε η απάντηση των γηπεδούχων, η χαλάρωση της άμυνας της ελληνικής ομάδας κι ένα 9-0 σερί από τη Μουντούσνοστ μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (15-16, 7’), για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 17-23 υπέρ της ελληνικής ομάδας.Στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες στερήθηκαν συνέπειας στην επίθεση, ενώ ο ΠΑΟΚ υπέπεσε σε αρκετά λάθη (σ. σ. τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 14 λάθη), είχε βιαστικές επιλογές στην επίθεση, αλλά βελτίωσε την άμυνά του. Σημαντικό ρόλο έπαιξε βέβαια και η ξεκάθαρη πρόθεση του Σούλη Μαρκόπουλου που μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Στο τέλος του ημιχρόνου η Μπουντούσνοστ είχε το προβάδισμα με 30-29, καθώς η ελληνική ομάδα περιορίστηκε στους έξι πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ παρουσίασε καλύτερη εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας τα λάθη, αυξάνοντας τις συνεργασίες κι έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού. Παράλληλα σούταρε με καλά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα και τρίποντο. Θα μπορούσε μάλιστα να είχε προηγηθεί με μεγαλύτερη διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου (48-53), αν ήταν περισσότερο προσεκτικός στην άμυνά του.Στη τελευταία πράξη της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος ξεκίνησε με σκοπό να «τελειώσει» το παιχνίδι. Ο Απόλλων Τσόχλας ήταν και πάλι ο παίκτης που έκανε τη διαφορά και η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 51-60 (32΄). Τρεις κακές άμυνες και ισάριθμα λάθη στην επίθεση από την έδωσαν το δικαίωμα στη Μπουντούσνοστ να μειώσει τη διαφορά (58-60, 35’). Το επιμέρους σκορ αυξήθηκε για τους Μαυροβούνιους σε 12-2 (63-62, 37’) που είχαν πρωταγωνιστή τον Ντάσιτς.

Κάπου εκεί, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τα γκαρντ του (σ. σ. Τσόχλας, Όντουμ) και προηγήθηκε με 65-68, ενενήντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Μια εξαιρετική πάσα από τον Μπρέμερ και το εντυπωσιακό κάρφωμα του Βον που ακολούθησε, διατήρησαν τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού (66-70), 45 δευτερόλεπτα για το φινάλε, αλλά είχε κακή αντίδραση στον εναπομείναντα χρόνο με αποτέλεσμα. Ο Ντάσιτς ισοφάρισε σε 73-73, εννιά δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τζέικ Όντουμ δεν κατάφερε να σκοράρει στη τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας και ο αγώνας οδηγήθηκε στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ είχε πρόβλημα στην εκτέλεση, αλλά έπαιξε εξαιρετική άμυνα. Δέχθηκε ένα τρίποντο στη πρώτη φάση της περιόδου, στα επόμενα τέσσερα λεπτά όμως κράτησε τους Μαυροβούνιους στο μηδέν και είχε το προβάδισμα με 76-78 (44’). Τη χαριστική βολή έδωσε ο Κέβιν Λάνγκοφορντ με εύστοχο σουτ τριών πόντων (76-81), 30’’ για το τέλος. Οι ελπίδες των γηπεδούχων εξανεμίστηκαν έπειτα από το άστοχο σουτ τριών πόντων του Ομάρ Κουκ.

Δεκάλεπτα: 19-23, 30-29, 48-53, 73-73, 76-81.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΣΝΟΣΤ(Γιόβοβιτς): Κουκ 14(2), Σέχοβιτς 10(2), Ντάσιτς 13, Πλάνινιτς 5, Σούμποτιτς 12, Βίτκοβατς 5, Πόποβιτς 4, Ιβάνοβιτς 4, Ρέινολντς 9, Ρίκιτς.

ΠΑΟΚ(Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 13(1), Κάρτερ 5, Λιάπης, Κακαρούδης 6, Τσόχλας 12(2), Δέδας, Μαργαρίτης 2, Κώττας, Όντουμ 9(2), Βον 17, Μπρέμερ 12(3), Σαλούστρος 5(1).

Κιμκι, Καντού και μία εκ των Λιμόζ, Τσεντεβίτα

Μια ακόμη υπέρβαση περιμένει τον ΠΑΟΚ στη φάση των «32» του Eurocup. Ο Δικέφαλος κληθεί να αντιμετωπίσει τις Κίμκι, Καντού και μία εκ των Λιμόζ, Τσεντεβίτα. Η ελληνική ομάδα θα συμμετάσχει στο Group  J. Εκεί θα ανταμώσει με τη Κίμκι που εντάσσεται στα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Eurocup και κατέκτησε τη πρώτη θέση στον τέταρτο όμιλο της κανονικής διάρκειας της διοργάνωσης. Μια παραδοσιακή ομάδα από την Ιταλία, η Καντού, επίσης θα βρεθεί στον δρόμο του ΠΑΟΚ. Τερμάτισε στη 4η θέση στον δεύτερο όμιλο της διοργάνωσης, καθώς ηττήθηκε στη τελευταία αγωνιστική από την Οστάνδη. Όσο για την 4η ομάδα του ομίλου. Αυτή θα… έρθει από την Ευρωλίγκα και θα είναι μία εκ των Λιμόζ, Τσεντεβίτα. Οι Γάλλοι βρίσκονται στη τελευταία θέση του δεύτερου ομίλου, θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη τελευταία αγωνιστική. Η Τσεντεβίτα βρίσκεται στην πέμπτη θέση και θα αγωνιστεί στο Βερολίνο απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου. Η τελευταία ομάδα του συγκεκριμένου ομίλου θα συμπληρώσει τον όμιλο του ΠΑΟΚ.

Μαρκόπουλος: «Είναι πολύ σημαντική υπόθεση η πρόκριση»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σούλης Μαρκόπουλος δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα με την Μπουντούσνοστt: «Πιστεύω ότι η πρόκρισή μας είναι μία πολύ μεγάλη επιτυχία, αλλά για τον ΠΑΟΚ είναι ακόμη πιο σημαντικό το γεγονός ότι προκρίθηκε έχοντας κατακτήσει την 2η θέση στο όμιλο και με ομάδες πολύ δυνατές. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την μεγάλη τους προσπάθεια και στους συνεργάτες μου για την εξαιρετική δουλειά που έχουν κάνει όλο αυτό το διάστημα. Έχουμε πολλή δουλειά ακόμη μπροστά μας και εμείς οι προπονητές και τα παιδιά στο γήπεδο, γιατί πάμε πλέον σε ένα άλλο επίπεδο, με πολύ πιο δύσκολους αντιπάλους, αλλά νομίζω ότι δείξαμε στο γήπεδο πως όλα είναι θέμα θέλησης. Είναι πολύ σημαντικό γεγονός για παράδειγμα για τον ΠΑΟΚ το ότι κερδίσαμε τρία εκτός έδρας παιχνίδια. Αυτό δείχνει ότι υπήρχε πολύ μεγάλη θέληση από όλα τα παιδιά που έκαναν και μεγάλη προσπάθεια. Νομίζω ότι για τον ΠΑΟΚ γενικά είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα αυτό που έχουμε κάνει φέτος με την παρουσία μας στο Eurocup».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ αναφερόμενος στα του αγώνα τόνισε… «Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς πολύ άγχος, καθώς και οι δύο ομάδες είχαμε περάσει στην επόμενη φάση, οπότε κοιτάξαμε και οι δύο εκτός από το διεκδικήσουμε τη νίκη, αποτέλεσμα για το οποίο μπαίνoυμε πάντα στο γήπεδο, να δοκιμάσουμε και ορισμένα πράγματα, ενόψει και των επόμενων υποχρεώσεών μας. Ξεκινήσαμε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχαμε την ίδια παρουσία και απόδοση, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πάλι και ουσιαστικά από δικά μας λάθη πήγε το παιχνίδι στην παράταση. Εύχομαι καλή συνέχεια στην αντίπαλη ομάδα».

Αναφορικά με το παιχνίδι της Δευτέρας απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο προπονητής του ΠΑΟΚ τόνισε: «Είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για μας, αλλά και πάρα πολύ δύσκολο. Ο Παναθηναϊκός είναι πολύ δυνατή ομάδα, συγκαταλέγεται στα μεγαθήρια της Ευρώπης, αλλά έχουμε χρόνο ακόμη μπροστά μας για να μιλήσουμε για αυτό το παιχνίδι».