Προεξάρχοντος του Γιάννη Αθηναίου που εκτέλεσε την ομάδα στην οποία αγωνίστηκε επί τρεις σεζόν (2006-09) , ο Αρης επιβλήθηκε στο Αλεξάνδρειο του Ηλυσιακού με 75-64 , σημειώνοντας την τέταρτη (και ευρύτερη σε διαφορά, +11) νίκη του σε εννέα αγώνες της basket League OΠΑΠ 2013-14. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι και γνώρισαν την 16η ήττα τους σε ισάριθμα ματς απέναντι στον Αρη και είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 2-7.

Ο Ηλυσιακός υπήρξε ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο (36-33), αλλά δεν κατάφερε να παραμείνει στα ίδια επίπεδα απόδοσης στη συνέχεια του αγώνα. Με τους θεατές του αγώνα να πανηγυρίζουν για την ανατροπή που εν τω μεταξύ είχε σημειώσει η ποδοσφαιρική ομάδα του Αρη στο Ηράκλειο (με τον Εργοτέλη) ο Μιχάλης Πελεκάνος έκανε δυο καρφώματα στον αιφνιδιασμό και έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης των γηπεδούχων.

Με αφετηρία το 45-41 ο Αρης ανέβασε τον δείκτη της πίεσης του στην άμυνα και ταυτοχρόνως σκόραρε με μεγάλη ευχέρεια, κατευθυνόμενος από τον Αθηναίου, ο οποίος πέτυχε έντεκα από τους 19 πόντους του στην τρίτη περίοδο. Σε αυτό το χρονικό διάστημα ο Βαγγέλης Αγγέλου χρησιμοποίησε ένα χαμηλό σχήμα (με τον Αντώνη Ασημακόπουλο το «5» και τον Σάσα Βεζένκοφ στο «4»), ενώ παράλληλα ο Αρης έπαιξε με αλλαγές σε όλα τα σκριν, στηρίχτηκε στις καλές συνεργασίες των παικτών του (στα τρίγωνα) και δεν είχε ελλείμματα στην αυτοσυγκέντρωση του.

Προϊόντος του χρόνου ο Ηλυσιακός έχασε την επαφή του με το σκορ και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους γηπεδούχους. Ο Δημήτρης Λιόγας δοκίμασε άμυνα ζώνης, η οποία ωστόσο δεν προβλημάτισε τον Αρη, ενώ ο DJ Στέφενς έμεινε άποντος με μόλις 0/2 σουτ!

Η μεγαλύτερη διαφορά που καταγράφηκε στο ματς ήταν της τάξεως των 19 πόντων (70-51), με τον Ηλυσιακό να σημειώνει ένα επί μέρους σκορ 13-5 στα τελευταία λεπτά και να μειώνει σε 75-64.