Με «εκτελεστή» τον Τάιλερ Καλινόνσκι, που πέτυχε 28 πόντους με 8/12 τρίποντα, ενώ πήρε 7 ριμπάουντ και μοίρασε τρεις ασίστ,  και ανατροπή στα τελευταία 19’ του αγώνα (επιμέρους σκορ 49-29) ο Απόλλωνας Πάτρας Carna πέτυχε το κλειστό της Περιβόλας επί του Ρεθύμνου Cretan Kings (86-78) την πρώτη νίκη του στην STOIXIMAN.GR Basket League της φετινής σεζόν.

Άξιος συμπαραστάτης του 24χρονου Αμερικανού γκαρντ ήταν με 16 πόντους με 4/5 τρίποντα ο αρχηγός των «Φρουρών της Αχαΐας» Δημήτρης Βεργίνης. Η μεγάλη διαφορά των δύο αντιπάλων ήταν έξω από τα 6,75 μέτρα με τον Απόλλωνα Carna να έχει 13/29 και την κρητική ομάδα 5/27.

Με σερί 8-0 με πέντε πόντους του Ρόμπερτ Άρνολντ και τρεις του Μπράντον Έντουαρντς, το Ρέθυμνο Cretan Kings ξέφυγε με 30-22 με 5’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η κρητική ομάδα διατήρησε τον έλεγχο και με καλάθι του Μιχάλη Καμπερίδη προηγήθηκε με 9 (39-30), 2’ και 5’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, το ίδιο τελείωσε με τους φιλοξενούμενους στο +9 (44-35) με τρίποντο του Γκάρι Τάλντον με την εκπνοή.

Με τρίποντο του Έντουαρντς το Ρέθυμνο Cretan Kings αύξησε την διαφορά στους 12 (49-37) στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου. Η απάντηση του Απόλλωνα Carna ήρθε με... βομβαρδισμό τριπόντων. Με τρία τρίποντα του Βεργίνη, δύο του Καλινόσκι και καλάθι του Μάικλ Κόμπινς, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και προσπέρασαν με 57-53 με 4’ και 18’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Απόλλωνας Carna είχε βρει ρυθμό και με κάρφωμα του Κόμπινς και καλάθι του Μάικλ Χίκεϊ προηγήθηκε με 6 (61-55) 2’ και 26’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Οι «Φρουροί της Αχαΐας»... χτύπησαν πάλι έξω από τα 6,75 μέτρα στην τέταρτη περίοδο. Με τρία τρίποντα των Καλινόσκι, Βεργίνη και Νικ Ράσελ ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (76-65) με 3’ και 48’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Απόλλωνας Carna διατήρησε την διψήφια διαφορά μέχρι σχεδόν το τέλος του ματς και έφτασε στην πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα της φετινής σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 65-61, 86-78.

Τόνι Κωνσταντινίδης (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη δίκαιη νίκη που πέτυχε και θέλω να ευχηθώ από καρδιάς ότι καλυτερο στην ομάδα αλλά και στον φίλο μου τον Κώστα Μέξα. Σε ότι αφορά στο παιχνίδι εμείς  καταστρέψαμε την εικόνα πoυ δείξαμε στα δύο πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος με τον Κολοσσό και τον Άρη. Υπήρχε μια ολοκληρωτική κατάρρευση από ένα σημείο και μετά στο σημερινό παιχνίδι. Είμαι πολύ θυμωμένος  αυτό που είδα γιατι δεν αρμόζει σε μια ομάδα που αγωνίζεται στη μεγάλη κατηγορία του Ελληνικού πρωταθλήματος μια τέτοια εικόνα.

Από ένα σημείο και μετά ήταν απαράδεκτο και θα πρέπει γυρίζοντας στο Ρεθυμνο να το συζητήσουμε και να βρούμε λύσεις ενόψει της συνέχειας εάν θέλουε να φτάσουμε στους στόχους μας.

Το μπάσκετ είναι ένα άθλημα που τα συναισθήματα αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλή. Κερδίσαμε τον Άρη γιατι ήταν άστοχος από το τρίποντο και σήμερα χάσαμε γιατι ο Απόλλων ήταν εύστοχος από τα τρίποντά στο δεύτερο μέρος. Και επειδή στο μπάσκετ τίποτα δεν είναι τυχαίο, τα σουτ που δώσαμε στον Απόλλωνα στο δεύτερο μέρος ήταν σχεδόν όλα πολύ καλά σουτ και από λάθος αντιδράσεις της άμυνας μας. Καλινόσκι και Βεργίνης είχαν άσχημα ποσοστά στα δύο προηγούμενα παιχνίδια και ουσιαστικά ξέσπασαν επάνω μας.

Επαναλαμβάνω ότι η νίκη του Απόλλωνα ήταν δίκαιη και σε καμία περίπτωση δεν την μειώνουμε καθώς το μπάσκετ είναι άθλημα που κρίνεται στα λάθη».

Χάρης Γιαννόπουλος (αρχηγός Ρεθύμνου Cretan Kings): «Παίξαμε ένα κακό παιχνίδι στα τελευταία 15 λεπτά, μια εικόνα που δεν αντιστοιχεί σε ότι έχετε δει και στη δουλειά που έχουμε και να επανέλθουμε εκεί που ήμασταν στους δύο πρώτους αγώνες ωστε να κερδίσουμε το επόμενο εντός έδρας ματς το οποίο είναι πολύ σημαντικό για εμάς».

Κώστας Μέξας (προπονητής Απόλλων Carna): «Για εμάς το σημερινό παιχνίδ με το Ρέθυμνο ήταν σημαντικό από την ημέρα που έγινε η κλήρωση του πρωταθλήματος και έπρεπε να παρουσιαστούμε έτοιμοι για μια μάχη 40 λεπτών. Στο πρώτο ημίχρονο η νευρικότητα μας ήταν καταλυτικός παράγοντας στην εξέλιξη του αγώνα. Τα λάθη μας στην επίθεση οδήγησαν το Ρέθυμνο στο να βάλει εύκολους πόντους και αυτό δημιουργούσε ακόμα μεγαλύτερη νευρικότητα.

Το Ρέθυμνο παίζει με ένα συγκεκριμένο τρόπο στην άμυνα, υπήρχαν στιγμές που διαβάσαμε σωστά το παιχνίδι τους όμως υπήρξαν και στιγμές που δεν ανταποκριθήκαμε όπως θα έπρεπε καθώς ήμασταν διστακτικοί και φοβισμένοι.

Συζητήσαμε στα αποδυτήρια και μπήκαμε στο γήπεδο θέλοντας να αλλάξουμε την εικόνα μας. Βάλαμε αρκετά ελεύθερα σουτ, βρέθηκαν σε καλή μέρα οι Καλινόσκι και Βεργίνης, βελτιώθηκε και η άμυνα μας και στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την αντίδραση τους, καταφέραμε ουσιαστικά και πήραμε την ψυχολογία του Ρεθύμνου και καταφέραμε να φτάσουμε σε μια σημαντική νίκη.

Καλούμαστε πλέον να αναλύσουμε την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και να την διορθώσουμε περιορίζοντας παράλληλα και τις αδυναμίες μας για να είμαστε ακόμα πιο ανταγωνιστικοί στα επόμενα παιχνίδια.

Θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στο Ρέθυμνο και στον κοουτς καθως όσοι γνωρίζουμε την πορεία του στο χώρο και το παρελθόν του γνωρίζουμε ότι είναι ένας αξιόλογος προπονητής που του άξιζε η ευκαιρία να δουλέψει στο ελληνικό πρωτάθλημα».

Δημήτρης Βεργίνης (αρχηγός Απόλλωνα Carna): «Σήμερα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μια ομάδα που ξεκίνησε πολύ δυνατά στο πρωτάθλημα. Ξέραμε τι θα αντιμετωπίσει από την αρχή του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν νευρικοί και κάναμε λάθη σε άμυνα και επίθεση όμως πιστεύω ότι στο δεύτερο ημίχρονο βάλαμε μεγάλα σουτ γιατι γυρίσαμε τη μπάλα, κόψαμε τον αιφνιδιασμό του Ρεθύμνου και στο τέλος φανήκαμε δυνατοί. Πετύχαμε μια σημαντική νίκη όμως θέλουμε ανάλογη συνέχεια».