Με ανατροπή στα τελευταία 13’ της συνάντησης και πρωταγωνιστή τον Ιάκωβο Μιλεντίγεβιτς (19 πόντοι με 5/9 τρίποντα), που δεν είχε μεγάλη συμμετοχή στις προηγούμενες αναμετρήσεις, η Εθνική Εφήβων νίκησε την Ρωσία (61-57).

Νίκη η οποία ιδιαίτερα με τον τρόπο που ήρθε, τονώνει την ψυχολογία των διεθνών εν όψει του νοκ άουτ αγώνα της Παρασκευής (31/7) για την προημιτελική φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 του Βόλου με αντίπαλο την Γαλλία. Οι «τρικολόρ» νίκησαν απόψε με 89-74 την Γερμανία και κατέκτησαν την πρώτη θέση στον άλλο όμιλο της δεύτερης φάσης. Η ελληνική ομάδα ακόμη και εάν έχανε απόψε θα τερμάτιζε στην τέταρτη θέση του ομίλου της (F) της δεύτερης φάσης λόγω της νίκη της Τουρκίας επί της Λιθουανίας (73-67). Νίκη που έδωσε στους Τούρκους την πρώτη θέση του γκρουπ.

Η άμυνα της Εθνικής Εφήβων στο πρώτο ημίχρονο δεν έφτασε στα επίπεδα των δύο προηγούμενων αναμετρήσεων της στην δεύτερη φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, με συνέπεια η ελληνική ομάδα να μην βρει και ρυθμό στην επίθεση. Κάτι που φαίνεται από τα ποσοστά της: 5/20 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Επιπλέον η Εθνική Εφήβων δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο 8 πόντους από αιφνιδιασμούς της Ρωσίας.Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (11-11) με την Εθνική Εφήβων να μην μπορεί να σταματήσει στην άμυνα τον Αντρέι Λοπάτιν και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να δίνει λύσεις στην επίθεση για την ελληνική ομάδα.

Με σερί 6-0 η Ρωσία προηγήθηκε με 4 (19-15) με 5’ και 55’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η Εθνική Εφήβων με τρίποντο του Ιάκωβου Μιλεντίγεβιτς και καλάθι του Διονύση Σκουλίδα προσπέρασε με 20-19, 3’ και 32’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά στην συνέχεια με σερί 8-0 η Ρωσία ξέφυγε με διαφορά 7 πόντων (27-20) με 47’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με τρεις βολές του Τιμοφέι Γιακούσιν 9’’ πριν το τέλος, η ρωσική ομάδα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (30-22).

Η ελληνική ομάδα μπήκε με διάθεση να παίξει καλύτερη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου μείωσε κατά διαστήματα την διαφορά στους έξι, όμως, η Ρωσία με δύο τρίποντα των Ντμίτρι Τσεμπούρκιν, Αντρέι Σόπιν ξέφυγε με διαφορά 14 πόντων (42-28) με 3’ και 13’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, η Εθνική Εφήβων έγινε πιο επιθετική στην άμυνα της και με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Μιλεντίγεβιτς, τις λύσεις που έδωσε ο Βασίλης Χρηστίδης και επιμέρους σκορ 15-4 κατέβασε την διαφορά στους 3 (46-43) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ελληνική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο και με σερί 12-0 με δύο ακόμη τρίποντα του Μιλεντίγεβιτς προσπέρασε με 55-49 με 5’ και 46’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.  Με νέο σερί 6-0, που ολοκληρώθηκε με καλάθι του 18χρονου σούτινγκ γκαρντ Μιλεντίγεβιτς, η ελληνική ομάδα ξέφυγε με 61-52 1’ και 35’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης και εκεί ουσιαστικά η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Εθνικής Εφήβων.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-30, 43-46, 61-57.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 5, Ντουζίδης 2, Μιλεντίγεβιτς 19, Φλιώνης, Μιχαλούτσος 4, Μουράτος, Σκουλίδας 2, Χρηστίδης 9, Δίπλαρος 2, Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 12 (9 ριμπ.).

ΡΩΣΙΑ (Σίγκιν): Σπάκοφ, Βόλχιν 6, Γιακούσιν 15, Σόπιν 10, Λομπάρεφ 4, Τσεμπούρκιν 3, Αντρέεφ, Καρπένκοφ 9, Λοπάτιν 10, Τονογιάν.