Μέσα από μία σπουδαία τέταρτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 35-19, ο Πανιώνιος Su Casa σημείωσε πολύτιμη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 97-87. Οι γηπεδούχοι κάλυψαν στην ουσία μια διαφορά 18 πόντων αφού ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ήταν πίσω με οχτώ. Έτσι έφτασαν στην τρίτη νίκη τους σε εννιά αγωνιστικές και “έπιασαν” τον ΠΑΟΚ -αλλά και το Ρέθυμνο Cretan Kings- που παραμένει χωρίς επιτυχία μακριά από την έδρα τους (0-5).

Οι “κυανέρυθροι” πήραν διψήφιο αριθμό πόντων από πέντε παίκτες ενώ σημαντικό ρόλο διαδραμάτισαν τα 4/7 τρίποντα που είχαν στην τέταρτη περίοδο ενώ στις τρεις πρώτες μέτρησαν 6/17. Στα “κλειδιά” του αγώνα και τα λάθη αφού ο ΠΑΟΚ έκανε επτά περισσότερα (17 έναντι 10 των νικητών), κάνοντας μάλιστα επτά στην τελευταία περίοδο.

Βρίσκοντας καλά περιφερειακά σουτ ο Πανιώνιος Su Casa μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στα μισά της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 14-7. Επιστρέφοντας από τάιμ άουτ, ο ΠΑΟΚ με δύο τρίποντα από τον Μπεστ και τον Τσόχλα, δύο από τις τρεις αλλαγές του Χαραλαμπίδη, μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (14-13). Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 19-16, έχοντας 5/6 δίποντα.

Περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι στους Μαργαρίτη και Νόουλς, ο ΠΑΟΚ άρχισε τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 14-3 με το οποίο βρέθηκε προηγούμενος με 30-22 στο 15'. Ο Πανιώνιος Su Casa προσπάθησε να βρει λύσεις με ένα σχήμα δύο ψηλών (Λι και Σάμουελς) και μείωσε στο 31-34, προκαλώντας μάλιστα και φθορά στους ψηλούς τους ΠΑΟΚ (τέσσερα για Σαρικόπουλο, τρία για Νόουλς). Ο Σάμουελς ήταν πολύ αποτελεσματικός επιθετικά (16 πόντοι στο ημίχρονο) και ο Πανιώνιος Su Casa ισορρόπησε και προσπέρασε μετά από αρκετή ώρα για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 45-44, χάρη στο επιμέρους 23-14 στο δεύτερο πεντάλεπτο.

Το πρόβλημα των φάουλ στους παίκτες του στο “5”, έγινε ακόμη μεγαλύτερο για τον ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά αφού έφτασε τα τέσσερα και ο Σάμουελς, όμως οι φιλοξενούμενοι ανοίγοντας τον ρυθμό τους στην επίθεση, βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με 57-49 στο 26'. Ο Πανιώνιος Su Casa όμως πλησίασε γρήγορα στους τρεις (54-57). Ο Κώστας Χαραλαμπίδης δοκίμασε σχήμα χωρίς σέντερ (Ουίγκινς και Εγκεκέζε) και προηγήθηκε ξανά με οχτώ (60-68 στα 20''). Δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Δικέφαλος ήταν μπροστά με 68-62.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Πανιώνιος Su Casa μπήκε πολύ καλά και με σερί 7-0 πήρε ξανά προβάδισμα (69-68) και με προσωπικές ενέργειες του ΜακΓκίλ ήταν μπροστά με 77-72 στο 34' κάνοντας ένα επιμέρους 17-4 από το 29'. Οι γηπεδούχοι είχαν πια ρυθμό και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια (είχαν 4/6 τρίποντα στα πρώτα επτά λεπτά της τέταρτης περιόδου) άνοιξαν την “ψαλίδα” στους 10 (88-78) 3:36 πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του είχε κακές επιλογές στην επίθεση, έκανε λάθη κάποιες φορές αβίαστα και μοιραία ο Πανιώνιος Su Casa που είχε την ψυχολογία με το μέρος του, προηγήθηκε με 12 στο 38' (93-81) και “κλείδωσε” τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 45-44, 62-68, 97-87.

Κώστας Χαραλαμπίδης (Προπονητής ΠΑΟΚ): “Αρχικά θέλω να πω συγχαρητήρια στην ομάδα του Πανιωνίου για τη σημερινή νίκη. Με τον τρόπο που αγωνιστήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, θεωρώ ότι δεν μας άξιζε να κερδίσουμε. Τα 7 λάθη που κάναμε στην τέταρτη περίοδο, τα οποία ήταν παιδαριώδη, θεωρώ ότι ήταν καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα και φάνηκε ότι δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Μέχρι εκείνο το σημείο, δεν παίξαμε τακτικά με τον τρόπο που θα θέλαμε, αλλά ήμασταν μέσα στο παιχνίδι, καθώς στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχαμε διαφορά 6 πόντων. Στο τέλος, όμως, δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε ούτε το σκορ, ούτε τα συναισθήματά μας”.

Για την εικόνα της ομάδας του στα τελευταία δεκάλεπτα των εκτός έδρας αγώνων της: “Αυτή η ομάδα έχει μια ευχή και μια κατάρα, που είναι να παίζει με τον ενθουσιασμό της και να παίζει και με την απογοήτευσή της. Θεωρώ ότι πρέπει να μάθουμε να κοντρολάρουμε τα συναισθήματά μας και τον τρόπο που παίζουμε. Δεν πρέπει ούτε να ενθουσιαζόμαστε, αλλά ούτε και να απογοητευόμαστε. Η διαφορά της εικόνας της ομάδας με τον τρόπο που παίζουμε εντός και εκτός έδρας είναι χαοτική και αυτό θα πρέπει να το διορθώσουμε άμεσα, γιατί έχουμε κρίσιμα παιχνίδια τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας”.

Λίνος Γαβριήλ (Προπονητής Πανιωνίου Su Casa): “Συγχαρητήρια στα παιδιά περάσαμε μια δύσκολη περίοδο, υπήρχε μια αναστάτωση στην ομάδα αλλά δεν σταματήσαμε να πιστεύουμε και να δουλεύουμε καθημερινά. Δεν είναι εύκολο για τα παιδιά να προσαρμόσουν σε νέο πλάνο, νέο προπονητή και συμπαίκτες. Σήμερα μεγαλώσαμε τη διάρκεια που ήμασταν καλοί, σήμερα αντιμετωπίσαμε μια καλή ομάδα που ερχόταν από μεγάλες νίκες με το Ρέθυμνο και τη Σαραγόσα. Προέκυψε κάτι στο ζέσταμα για τον Λαμπρόπουλο και δεν έπαιξε οπότε έπρεπε να αλλάξουμε κάπως τα πλάνα μας. Ο Σμιθ που είναι ο καλύτερος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ και έμεινε στους 8 πόντους αυτό ήταν ένα πολύ σημαντικό κομμάτι”.

Για τη μη χρησιμοποίηση του Βεργίνη στα τελευταία λεπτά: “Είχαμε στο μυαλό μας να παίξουμε με Ντουρέν και ΜακΓκιλ οπότε ο Δημήτρης έχει τραβήξει όλη την πίεση δεν ήταν καλά πνευματικά και επιλέξαμε να παίξουμε με τους άλλους”.