Την παρουσία του στα πλέι οφ εξασφάλισε ο Χολαργός στην παρθενική του συμμετοχή στην Betshop Basket League. οι νεοφώτιστοι επικράτησαν στην έδρα τους με 76-63 του Άρη για την 23η αγωνιστική και «κλείδωσε» και μαθηματικά την παρουσία του στην πρώτη οκτάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις με τον μεν Άρη να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος και τον δε Χολαργό να ανεβάζει την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, να ανατρέπει το εις βάρος του σκορ και εν τέλει να φτάνει στην 11η φετινή του νίκη.

Οι γηπεδούχοι σούταραν με 52% εντός παιδιάς σε αντίθεση με τον Άρη που είχε 41%. Συγκεκριμένα οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη τελείωσαν το παιχνίδι με 21/34 δίποντα και 6/17 τρίποντα ενώ είχαν 16/24 βολές και ακόμα 30 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα και 4 μπλοκς.

Την ίδια στιγμή η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε μόλις 12/16 δίποντα, 8/22 τρίποντα και 15/18 βολές ενώ τελείωσε με 26 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Ο Άρης πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 8' με τρίποντο του Τολιόπουλου οι «κίτρινοι» έφτασαν για πρώτη φορά στο +8 (11-19) με το φινάλε του δεκαλέπτου να βρίσκει τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 21-15.

Ο Οκερέαφορ μείωσε σε 23-25 στο 14' με τους φιλοξενούμενους όμως να κρατούν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Στο 16' ο ΜακΓκι έστειλε και πάλι την ομάδα του στο +5 (25-30) ενώ ο Φλιώνης στο 18' με τρίποντο έκανε το σκορ 28-35. Ο Χολαργός μείωσε ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα (32-35) και στο τέλος του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ένα επιμέρους 7-2 έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους γηπεδούχους που προσπέρασαν με 39-37. Ο Άρης παρέμεινε κοντά στο σκορ με τον Τζόουνς να μειώνει σε 43-42 με γκολ φάουλ στο 25' και τον ίδιο παίκτη να δίνει προβάδισμα με 47-45 με εύστοχο τρίποντο στο 28'. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί 5-0 ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 50-47.

Το σερί του Χολαργού έφτασε στο 12-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με +10 καθώς ο Οκερεαφόρ έκανε το 57-47 με εύστοχο τρίποντο. Ο Άρης ωστόσο αντέδρασε με και του Μπελ και Τζόουνς μείωσε σε 59-55 στο 36'. Ο Χολαργός όμως με τον Τάλτον αρχικά και τον Γιάνκοβιτς στη συνέχεια να δίνουν λύσεις στην επίθεση, διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε ακόμα και στο +15 (76-61) λίγο πριν από το φινάλε που ήρθε με 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 32-35, 50-47, 76-63.

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Άρη): «Κάναμε ένα μεστό και πολύ καλό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν τραγικό, ο Χολαργός έπαιξε σκληρά, πιο σκληρά από εμάς και το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στην τέταρτη περίοδο».

Για την συνέχεια, παρατήρησε: «Η ομάδα μας ακόμη δεν έχει σωθεί! Θέλουμε μια νίκη ακόμη και το παιχνίδι με την Κύμη έχει χαρακτήρα τελικού για μας! Θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα μπορούμε για να το κερδίσουμε».

Ενώ, για τον τραυματισμό του Λευτέρη Μποχωρίδη, εξήγησε: «Ο Λευτέρης πονούσε πολύ. Θα υποβληθεί σε εξετάσεις και θα φανεί ο βαθμός του προβλήματος στην πτέρνα. Ακόμη δεν μπορούμε να πούμε κάτι άλλο. Οι εξετάσεις θα μας δώσουν τις απαντήσεις…».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Χολαργού): «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για μας. Μια νίκη που σφραγίζει την παρουσία μας στα play offs του πρωταθλήματος. Για τον οργανισμό του Χολαργού, αυτό είναι πολύ μεγάλη υπόθεση. Τον πρώτο χρόνο παρουσίας στην κατηγορία αυτό που θέλαμε ήταν να κερδίσουμε τον σεβασμό της μπασκετικής κοινότητας και με την είσοδο στα play offs έχουμε πετύχει κάτι πολύ μεγάλο».

Και συνέχισε: «Κάναμε πολύ μεγάλη προσπάθεια να διαχειριστούμε την κούραση από το προηγούμενο παιχνίδι στην Λήμνο. Γι’ αυτό και δεν μπήκαμε όπως έπρεπε στο ματς, αφήσαμε τον Άρη να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βρει ανοικτά σουτ. Οι παίκτες μου έδειχναν πως δεν είχαν διάθεση να ακούσουν! Στο ημίχρονο έκανα κάτι που δεν το συνηθίζω, βγήκα πολύ γρήγορα έξω στο παρκέ! Η αλλαγή της εικόνας μας στην επανάληψη ήταν αισθητή. Πιέσαμε, κυκλοφορήσαμε την μπάλα και αξιοποιήσαμε τα λάθη του αντιπάλου.

Η πορεία του Χολαργού, αποτελεί την επιβράβευση της προσπάθειας που έχουμε κάνει εδώ και οκτώ μήνες. Είναι η ηθική επιβράβευση για τον Γιώργο Δρόσο και τον Θόδωρο Καρατζά στον πολύ μοναχικό δρόμο που ακολουθούν, βλέποντας αγωνιστικά την ομάδα να πηγαίνει ακόμη καλύτερα και από εκείνο που φαντάζονταν. Τώρα θα κοιτάξουμε να διαχειριστούμε την κούραση μας και να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι με τον Άρη».