Το Περιστέρι μπήκε με το... δεξί στην Basket League της σεζόν 2020-21 ύστερα από ανατροπή στο δεύτερο ημιχρόνο και εντός έδρας νίκη επί του Κολοσσού H Hotels (84-81).

Οι φιλοξενούμενοι με ηγέτη τον Ντομινίκ Άρτις (25 πόντοι με 3 τρίποντα και 6 ασίστ) είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος. Οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι ασταμάτητος στην επίθεση (27 πόντοι με 11/14 σουτ εντός πεδιάς) άλλαξαν τον ρυθμό στην τρίτη περίοδο.

Με επιμέρους σκορ 28-10 το Περιστέρι ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15 πόντων. Ο Κολοσσός H Hotels, ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο δεν παράτησε τον αγώνα και επιχείρησε την δική του ανατροπή.

Πλησίασε στον πόντο (82-81 με δύο βολές του Κένι Γκόινς) με 26’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, αλλά στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα έχασε δύο φορές την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, μετά το 84-81 με δύο βολές του Τεράν Πέτεγουεϊ.

Οι Άρτις και Τζεκουάν Λάϊλ ήταν άστοχοι σε προσπάθειες για τρίποντο και οι γηπεδούχοι πήραν τους δύο βαθμούς.

Από τους νικητές διακρίθηκε, επίσης, ο Αμπντούλ Γκάντι, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους, πήρε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ, ενώ από τους «θαλασσί» εκτός από τον Άρτις, προσπάθησε πολύ ο Λάϊλ που είχε 16 πόντους με 6/12 σουτ εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81.

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Νομίζω ότι το παιχνίδι κρίθηκε στην κακή αντίδραση μας σαν ομάδα στο τρίτο 10λεπτο. Νομίζω στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα πάντα μέσα από τα λάθη μας καλύψαμε όλα αυτά που είχαμε πει και είχαμε δουλέψει. Δεν αντιδράσαμε σωστά σ’ αυτό το διάστημα. Το Περιστέρι ανέβασε την πίεση του και εμείς λειτουργήσαμε θα έλεγα όχι ομαδικά.

Από κει και πέρα, το αποτέλεσμα ήταν φυσιολογικό. Στο τέλος εννοείται ότι χάσαμε την ευκαιρία με ένα σουτ και ήταν πάρα πολύ θετικό ότι παλέψαμε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά αυτό που πρέπει να κρατήσουμε εμείς είναι ότι ένα παιχνίδι είναι 40 λεπτά, κάθε κατοχή μπάλας είναι διαφορετική και πάνω σ’ αυτό να προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε».

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου): «Περιμέναμε ένα κλειστό παιχνίδι είναι προφανές ότι η ομάδα μετά από ένα μήνα που είχε να παίξει επίσημο παιχνίδι μετά το Super Cup και τους συνεχόμενους τραυματισμούς θα ήταν εκτός ρυθμού.

Το λάθος που κάναμε είναι ότι δεν προσεγγίσαμε το παιχνίδι ειδικά στο αμυντικό κομμάτι στο πρώτο ημίχρονο και δώσαμε ρυθμό και 50% τρίποντο στον Κολοσσό που είναι πραγματικά καλή ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντιδράσαμε παίξαμε για 15 λεπτά σωστά και μόλις πήραμε μια διαφορά 15 πόντων κάναμε όλα τα λάθη του κόσμου! Λάθη τα οποία προφανώς και πρέπει να βελτιώσουμε για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια που κάνανε, συγχαρητήρια στον Κολοσσό και εύχομαι καλή πορεία στην ομάδα της Ρόδου».