Στο τελευταίο του παιχνίδι στο 2020, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άγγιξε την ολική ανατροπή στο Βελιγράδι αλλά τελικά έχασε από τον Ερυθρό Αστέρα με 74-71 για τη 17η αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «πράσινοι» που βρέθηκαν και στο -15, πλησίασαν στον πόντο λίγο πριν το φινάλε με τον Παπαπέτρου να σημειώνει 16 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς συμπλήρωσε άλλους 16. Για τον Ερυθρό Αστέρα που είχε 10 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο ο Γουόλντεν είχε 17 πόντους.

Η ελληνική ομάδα πλέον υποχώρησε στη 16η θέση με ρεκόρ 5-11 με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι μία θέση πιο πάνω με ρεκόρ 6-11.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά και στο πρώτο τετράλεπτο προηγήθηκε με 8-2, όμως γρήγορα οι γηπεδούχοι με όπλο το μακρινό σουτ τους ανέτρεψαν τη διαφορά και προσπέρασαν. Έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 22-15 και στο δεύτερο δεκάλεπτο παγίωσαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα.

Δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ραντάνοφ με το 10ο (στα 18) εύστοχο τρίποντο του Ερυθρού Αστέρα έστειλε τη διαφορά στο +17 για τους Σέρβους (48-31). Ωστόσο οι «πράσινοι» με σερί 6-0 μείωσαν στο ημίχρονο σε 48-37.

Οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμά τους σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο ενώ στο 35' έφθασαν και πάλι στο +10 (62-52). Σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Πίεσε τους γηπεδούχους που έκαναν εύκολα το λάθος και επιθετικά ο Παπαπέτρου σημείωσε 16 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο. Λίγο πριν από το φινάλε οι πρωταθλητές Ελλάδας μείωσαν σε 72-71 όμως ο Νταβίντοβατς με 2/2 βολές στο τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο'Μπράιαντ 5, Γουόλντεν 17 (3), Νταβίντοβατς 6, Λάζιτς, Ριθ 7 (1), Ραντάνοφ 5 (1), Ντόμπριτς 11 (3), Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 6 (1), Κούζμιτς 4, Κολόμ 13 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1), Παπαγιάννης 5, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 20 (3), Κασελάκης 3 (1), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 16 (2), Γουάιτ 8 (1), Μήτογλου 4, Μπέντιλ 6, Σαντ Ρος 2.