Μεγάλη νίκη στην Μόσχα πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επί της ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη (78-77) για την 26η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας με τρίποντο του Νικ Καλάθη από τα 10 μέτρα και πλάγια θέση τρία δέκατα του δευτερόλεπτου πριν την λήξη της αναμέτρησης!

Οι «πράσινοι» με τη τρίτη σερί νίκης τους μακριά από ΟΑΚΑ μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση μιας θέσης στα πλέι οφ βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 13-13. «Κλειδί» της επικράτησης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ πέρα από από το απίστευτο τρίποντο του ηγέτη του, ήταν η άμυνα του στο δεύτερο ημίχρονο.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» κατάφερε με τρίποντο του Τζέιμς Γκιστ και γκολ φάουλ του Κιθ Λάνγκφορντ να προσπεράσει με 16-14, 2’ και 51’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Η ΤΣΣΚΑ, ωστόσο, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με επιμέρους σκορ 6-2 έως το τέλος, ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (20-18).

Οι «πράσινοι» από τις καλές συνεργασίες των Νικ Καλάθη, Γιώργου Παπαγιάννη ανέκτησαν το προβάδισμα (24-22) στο 13’. Η ρωσική ομάδα απάντησε έξω από τα 6,75 μέτρα και με δύο τρίποντα των Σέρχι Ροντρίγκεθ, Κόρεϊ Χίγκινς ξέφυγε με 35-28 τέσσερα λεπτά αργότερα. Πάλι με δύο τρίποντα, των Σεμέν Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε και με 8 (41-33), με 20’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η ρωσική ομάδα συνέχισε να «εκτελεί» έξω από τα 6,75 μέτρα και με τρίποντο του Ροντρίγκεθ ξέφυγε με διψήφια διαφορά (49-39) στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου μέρους. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε λύσεις από τον Λούκα Λεκαβίτσιους και με τρίποντο και καλάθι του Λιθουανού μείωσε σε 55-51 στο 27’. Οι «πράσινοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με πέντε σερί πόντους του Θανάση Αντετοκούνμπο και καλάθι του Λάνγκφορντ προσπέρασαν πάλι με 58-57 στο 29’.

Παρότι η ΤΣΣΚΑ ξέφυγε με 74-67 στο 38’, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 74-74 με έξι πόντους του Τόμας και μετά τις 1/2 βολές του Ουίλ Κλάιμπερν 9’’ πριν το τέλος (77-75) ο Καλάθης με την τρίποντη «βόμβα» του έδωσε τη νίκη στους «πράσινους» (78-77).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 59-58, 77-78.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Μπόλομποϊ, Πίτερς, Ούχοφ, Αντόνοφ 3 (1), Ροντρίγκεθ 23 (5/8 τριπ.), Κλάιμπερν 9 (12 ριμπάουντ), Χίγκινς 14 (1), Χάκετ 8, Κουρμπάνοβ 5, Χάινς 8, Χάντερ 7.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (2/2 τριπ.), Λάνγκφορντ 8, Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 10 (2/2 τριπ., 9 ριμπ.), Γκιστ 11 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 6, Καλάθης 11 (2/6 τριπ., 9 α.), Αντετοκούνμπο 5.