Την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Stoiximan Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός, που στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 90-67 του Κολοσσού H Hotels.

Οι «πράσινοι» δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και τελείωσαν το παιχνίδι με τον Γιώργο Βόβορα να έχει πάρει 49 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Παράλληλα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ εκμεταλλεύτηκε πλήρως τόσο τα λάθη του Κολοσσού H Hotels έχοντας 31 πόντους από αυτά, αλλά και τα 12 παραπάνω ριμπάουντ (40-28) παίρνοντας 17 πόντους από δεύτερες επιθέσεις σε σχέση με τους μόλις 3 της ομάδας της Ρόδου.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, τη στιγμή που ο Μπεν Μπεντίλ είχε 12 πόντους και ο Ιωάννης Παπαπέτρου 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για το σύνολο του Ηλία Καντζούρη, που «ροκάνισε» τη διαφορά στην τρίτη περίοδο ο Μιχαΐλο Άντριτς τελείωσε με 15 πόντους και ο Ντομινίκ Άρτις με 14.

Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι γηπεδούχοι κρατώντας τους αντιπάλους τους δίχως σκορ για περίπου τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, έτρεξαν σερί 11-0 και στο 7' ξέφυγαν με 17-4. Ο Νέντοβιτς έστειλε τη διαφορά στο +14 για τους γηπεδούχους (23-9) πριν ο Ξανθόπουλος γράψει το 23-12 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η διαφορά συντηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «πράσινους» να αυξάνουν το προβάδισμά τους όταν στο 17' ο Μπεντίλ με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 41-22. Ο Κολοσσός H Hotels αντέδρασε με τον Λιάπη να μειώνει σε 44-30 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν κι άλλο τη διαφορά με τον Άρτις να μειώνει σε 46-35 στο 22'. Στη συνέχεια η ομάδα της Ρόδου με επιμέρους σκορ 12-3 πλησίασαν ακόμα περισσότερο με τον Καντέρ να μειώνει με γκολ φάουλ σε 54-47 στο 27'. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν σερί 7-0 που τον έφερε εκ νέου στο +14 (61-47) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 65-50.

Ένα νέο σερί 7-0 έδωσε στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ προβάδισμα 19 πόντων με τον Γουάιτ να διαμορφώνει το 74-53 στο 35'. Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε και στο +26, δύο λεπτά πριν από το φινάλε με τον Μήτογλου να διαμορφώνει το σκορ σε 86-60. Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του με τους πρωταθλητές να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 90-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-30, 65-50, 90-67.

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, ήταν μια δίκαιη νίκη. Εμείς με 23 λάθη δεν νομίζω ότι θα μπορούσαμε να κυνηγήσουμε κάτι καλύτερο. Όπως ξεκίνησε έτσι άσχημα το παιχνίδι για μας, αλλά τα παιδιά το προσπάθησαν αρκετά. Είχαμε κάποιες καλές στιγμές, αλλά νομίζω ότι δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε τα εύκολα λάθη που έδωσαν εύκολους πόντους στον Παναθηναϊκό με συνέπεια να μείνουμε πίσω στο σκορ.

Τελειώσαμε μια σειρά δύσκολων εκτός έδρας αγώνων. Πρέπει να διορθώσουμε κάποια πράγματα, τόσο μπασκετικά όσο και με κάποιες κινήσεις. Ουσιαστικά ξεκινάμε το πρωτάθλημα την επόμενη εβδομάδα με τη Λάρισα εντός έδρας ελπίζοντας σε καλύτερες μέρες».

Γιώργος Βόβορας (προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί μετά από μια δύσκολη εβδομάδα και δύο σκληρά παιχνίδια, Βγάλαμε αντίδραση και παίξαμε με ενέργεια. Και αυτό είναι το πρώτο πράγμα που κοιτάς ύστερα από δύσκολες ήττες. Την αντίδραση των παικτών. Στο μεγαλύτερο διάστημα είχαμε διάθεση και αυτό είναι που πρέπει να κρατήσουμε. Ο Κολοσσός είναι μια ομάδα εξαιρετικά δουλεμένη, παίζει πολύ σκληρά και το ενεργειακό της επίπεδο είναι στα επίπεδα της EuroLeague. Αυτό δείχνει και τόσο το επίπεδο της ομάδας, όσο και το ελληνικού πρωταθλήματος. Αυτό δείχνει ότι αν δεν ματσάρεις τους αντιπάλους στην ενέργεια, τα παιχνίδια θα είναι δύσκολα».

Για τον Μάρκους Φόστερ και το αν θα προλάβει το παιχνίδι με την Bayern Munich είπε: «Αδύνατον να είναι στο ματς της Παρασκευής».

Όσο για τα πολλά τρίποντα των αντιπάλων ομάδων σχολίασε: «Πρέπει να δουλέψουμε σε αυτό το κομμάτι. Οι αντίπαλες ομάδες στην EuroLeague σουτάρουν με 37% ενώ και ο Κολοσσός ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο με 3/3. Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι και πιο σωστοί στην ομαδική λειτουργία στην άμυνα. Είναι κάτι που μας προβληματίζει. Το αμυντικό κομμάτι και η αμυντική αντίδραση.

Το πρώτο πράγμα που λέω στους παίκτες είναι ότι για να κερδίσεις ένα ματς στην EuroLeague, ειδικά εκτός έδρας, πρέπει να παλεύεις 40 λεπτά και όχι 39.

Και επίσης αυτό που έχει υποσχεθεί αυτή η ομάδα είναι να παλεύει στην άμυνα και να είναι σκληρή. Δεν το δείξαμε και το αμυντικό μας κομμάτι δεν είναι αυτό που επιθυμούμε αν θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί στο υψηλό επίπεδο της EuroLeague. Μας προβληματίζει και πρέπει να το αλλάξουμε άμεσα».