Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από ενάμιση μήνες (τελευταία νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Περιβόλα για την 17η αγωνιστική) με επιβλητική εντός έδρας νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου H Hotels (83-67). Με τη νίκη τους οι «Φρουροί της Αχαΐας» έμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της παραμονής στην STOIXIMAN.GR Basket League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην αναμέτρηση με πολύ ενέργεια στην άμυνα στο παρκέ και βρήκαν εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό. Τελείωσαν την αναμέτρηση με 15/30 τρίποντα και πρωταγωνιστές της νίκης τους ήταν ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με 24 πόντους (6/10 τρίποντα), ο Τάϊλερ Καλινόσκι με 18 πόντους (4/6 τρίποντα) και ο Γιάννης Κουζέλογλου, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκε με 24-10 στο 8’ με 10 πόντους με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Καλινόσκι. Με δύο τρίποντα των Μπαρτ Τζούνιορ, Άντονι Χίκι, η διαφορά ανέβηκε στους 17 (30-13) μόλις στο 9’. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, αυτή την φορά από τον Δημήτρη Βεργίνη, οι «Φρουροί της Αχαΐας» ξέφυγαν με 19 (39-20) με 2’ και 54’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα Πάτρας Carna στο +23 (47-24) ύστερα από πέντε σερί πόντους με ένα τρίποντο του Κουζέλογλου και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα με την εκπνοή του Μπαρτ Τζούνιορ. Η διαφορά ανέβηκε στους 25 (49-24) στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου με δύο βολές του Καντάριαν Ρέϊνς.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με 11 πόντους με τρία τρίποντα του Λάνγκστον Χολ μείωσαν στους 9 (59-50) με 1’ και 51’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Με νέο καλάθι του Χολ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την διαφορά για τον Απόλλωνα Carna στους 8 (62-54).

Ο Απόλλωνας Πάτρας Carna απάντησε με δύο τρίποντα του Μπαρτ Τζούνιορ και τέσσερις πόντους του Γιώργου Διαμαντάκου και ξέφυγε πάλι, με 16 πόντους (72-56), 6’ και 45’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Με δύο τρίποντα των Μπαρτ Τζούνιορ, Χίκι και φόλοου του Κουζέλογλου, η διαφορά για τους «Φρουρούς της Αχαΐας» έφτασε τους 22 (80-58), με 3’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 47-24, 62-54, 83-67.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού Ρόδου H Hotels): «Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκαμε στο δεύτερο και κάναμε μία μεγάλη προσπάθεια και επιστρέψαμε όμως στους 8 πόντους ο Απόλλων βρήκε μεγάλα σουτ και έγιναν κάποια πράγματα αρνητικά για εμάς. Ο Απόλλων κέρδισε δίκαια το παιχνίδι και ήταν καλύτερος. Δεν έχω εξήγηση για το γεγονός ότι δεν αποδώσαμε όπως θα έπρεπε. Το είχαμε συζητήσει πολύ το συγκεκριμένο παιχνίδι αλλά φαίνεται ότι δεν πείσαμε τους παίκτες μας. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Εύχομαι στον Απόλλωνα καλή συνέχεια».

Γιάννης Γεωργαλής (παίκτης Κολοσσού Ρόδου H Hotels): «Το σκορ ήταν και η εικόνα  του αγώνα. Φάνηκε ότι ο Απόλλωνας ήθελε περισσότερο το αποτέλεσμα. Βρήκε ρυθμό, είχε μεγάλα σουτ και αυτοπεποίθηση. Εύχομαι καλή συνέχεια και να πετύχει το στόχο του».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Απόλλωνα Πάτρας Carna): «Ήταν μία δύσκολη εβδομάδα η οποία τελικά έκλεισε με καλό τρόπο. Κάναμε μία καλή εμφάνιση που μας κρατάει ζωντανούς, χωρίς όμως να μας δίνει κάτι παραπάνω. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Κολοσσού, αλλά και στους δικούς μας παίκτες. Είναι διαφορετικά όταν παίζουμε στο γήπεδο μας και έχουμε την υποστήριξη του κόσμου. Έχουμε καλή ψυχολογία, νιώθουμε άνετα και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Η βασική εντολή που είχαν οι παίκτες για το παιχνίδι ήταν να μην πάμε σε αργό tempo, αλλά να παίξουμε με γρήγορο ρυθμό. Είχαμε τρεις ευκαιρίες με Προμηθέα, Κόροιβο και Δόξα Λευκάδας, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Έχουμε καλή ψυχολογία, η ατμόσφαιρα είναι καλή, η διοίκηση είναι δίπλα μας, θέλουμε και τον κόσμο κοντά μας και στο τέλος πιστεύω ότι θα χαρούμε.

Το ότι χάσαμε στα προηγούμενα παιχνίδια υπάρχουν χίλιοι δύο λόγοι. Από την άλλη όμως, έχουμε μπροστά μας τον Άρη και την Κύμη. Το παιχνίδι με την Κύμη εξελίσσεται σε σημαντικό παράγοντα για τη συνέχεια και αν η τύχη είναι στα χέρια μας θα παλέψουμε και ενάντια στον Άρη. Ο στόχος μας είναι να είμαστε έτοιμοι και να παρουσιαστούμε όσο το δυνατόν καλύτεροι, να έχουμε απόδοση και συγκέντρωση και όλοι μαζί να δώσουμε το κάτι παραπάνω».

Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (παίκτης Απόλλωνα Πάτρας Carna): «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς, όπως κι όλα. Το δουλεύαμε σαν να ήταν τελικός. Και στα επόμενα παιχνίδια θέλουμε να παίξουμε όπως σήμερα, γιατί δεν έχουμε άλλη επιλογή».