Ο Άρης πέρασε νικηφόρα από το κλειστό των Ιλισίων με 63-51 επί του Ηλυσιακού σε ένα παιχνίδι που... σημαδεύτηκε από την αστοχία των δύο ομάδων και ειδικά των γηπεδούχων.

Λίγες ημέρες πριν από τη συμπλήρωση των 100 χρόνων του, ο Άρης έμεινε «ζωντανός» στη μάχη των πλέι οφ, σε αντίθεση με τον Ηλυσιακό που συνεχίζει να βρίσκεται να στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 17/70 σουτ εντός παιδιάς (13/50δ., 4/20τρ.) ενώ «κατέβασαν» 16 λιγότερα ριμπάουντ. Κι όμως παρά το πολύ άσχημο πρώτο τους ημίχρονο (έχαναν με 20-31) στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να κάνει την ανατροπή και λίγο πριν από το τέλος της περιόδου προηγήθηκε με 44-41.

Κάπου εκεί όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο να νεκρά διαστήματα του Ηλυσιακού και τρέχοντας ένα δικό του σερί 16-0 (!) προηγήθηκε στο 38’ με 44-57. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν εκ νέου και ο Άρης συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να μην χάνει από τον Ηλυσιακό.

* Ο Νίκος Χατζής «κυνήγησε» τους έξι πόντους που θα τον έφερναν στην πρώτη θέση των σκόρερ στην ιστορία της Basket League ΟΠΑΠ, όμως αστόχησε και στα πέντε σουτ που πήρε και τελείωσε άποντος.

Tα δεκάλεπτα: 11-17, 20-31, 44-43, 51-63