Ενα από τα κλασικότερα ντέρμπι της Basket League ΣΚΡΑΤΣ διεξάγεται αύριο (12/1, 18:00) με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται τον Αρη. Αυτό θα είναι το 65ο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος (από το 1992) και οι ερυθρόλευκοι έχουν τη “μερίδα του λέοντος” στις νίκες αφού έχουν σημειώσει 49 έναντι 15 των κίτρινων.

Η τελευταία νίκη του Αρη σημειώθηκε εντός έδρας για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος 2009-2010 όμως η τελευταία φορά που έφυγε με τους δύο βαθμούς από το λιμάνι ήταν στις 26 Νοεμβρίου 2006 όταν επικράτησε με 76-70. Εκτοτε οι γηπεδούχοι σημείωσαν 13 συνεχόμενες νίκες στο γήπεδο τους. Σε μία εξ αυτών ισοφάρισαν και τη μεγαλύτερη διαφορά σε αυτά τα παιχνίδια όταν νίκησαν για την περίοδο 2012-2013 με 100-65 (είχαν νικήσει με 35 και την περίοδο 1998-99 με σκορ 96-61).

Σε σύνολο 33 αγώνων στο πλαίσιο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ ο Ολυμπιακός σημείωσε 29 νίκες στο γήπεδο του και ο Αρης τέσσερις ως φιλοξενούμενος. Οι ερυθρόλευκοι είχαν νικήσει στα πρώτα 11 παιχνίδια για να σπάσει το “ρόδι” ο Αρης την περίοδο 1999-2000 νικώντας με 74-68. Οι υπόλοιπες τρεις εκτός έδρας επιτυχίες της ομάδας της Θεσσαλονίκης σημειώθηκαν σε διάστημα τεσσάρων χρόνων (2003-2007).

Αναλυτικά οι αγώνες και οι πρώτοι σκόρερ τους...

2011-2012 85-66 Σπανούλης 15, Κ.Παπανικολάου 13 – Βεργίνης 15, Μούλντροου 9
2012-2013 100-65 Κ.Παπανικολάου 16, Γκετσεβίτσιους 14 - Πελεκάνος 16, Πάσαλιτς 12
2013-2014 93-61 Ντάνστον 16, Μπέγκιτς 15  -  Βεζένκοφ 19, Πελεκάνος 15
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ 77-44 Σπανούλης 18, Πρίντεζης 16 – Πελεκάνος και Βεζένκοφ 12

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

* Ενώπιον μιας σειράς ατομικών επιτευγμάτων βρίσκεται ο Βασίλης Σπανούλης. Ο διεθνής γκαρντ χρειάζεται 16 πόντους και δύο ασίστ για να συμπληρώσει τους 1.500 και τις 700 αντίστοιχα με τη φανέλα του Ολυμπιακού στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Παίζοντας στο αυριανό παιχνίδι με τον Αρη θα φτάσει τα 379 στην κατηγορία και θα «πιάσει» στην 12η θέση της σχετικής λίστας για τα χρόνια του επαγγελματικού πρωταθλήματος, τον Αντώνη Ασημακόπουλο.

* Ένα κλέψιμο απέχει από τα 100 στην καριέρα του στο Ελληνικό πρωτάθλημα ο Μπρεντ Πέτγουεϊ ενώ με μία εύστοχη βολή, ο Μπράιαντ Ντάνστον θα φτάσει τις 100.

ΑΡΗΣ

* Μία ασίστ θα είναι αρκετή για τον Μοχάμεντ Πάσαλιτς προκειμένου να φτάσει τις 100 με τη φανέλα του Αρη στο Ελληνικό πρωτάθλημα ενώ τρεις ασίστ απέχει από τις 100 συνολικά στην καριέρα του στην Basket League ο Κώστας Χαρίσης.

* 13 ριμπάουντ χρειάζεται ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ για να συμπληρώσει 300 στην κατηγορία.