Ο Παναθηναϊκός Superfoods ηττήθηκε με 90-88 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στην πρεμιέρα του τουρνουά «Gomelsky Cup» της Μόσχας με τον Αργύρη Πεδουλάκη να εκφράζει παράπονα για την αμυντική συμπεριφορά των παικτών του.

Ο Μάικ Τσίρμπες με 21 πόντους και ο Γκαλ Μέκελ με 16 έκαναν την μεγαλύτερη ζημιά στους «πράσινους», από τους οποίους προσπάθησαν περισσότερο οι Νίκος Παππάς, Νικ Καλάθης.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods άρχισε νωθρά τον αγώνα με συνέπεια να βρεθεί πίσω στο σκορ με 15-8 στο πρώτο πεντάλεπτο και με 27-19 λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Μάικ Τζέιμς, Ντιμίτρις Νίκολς προσπέρασαν με 40-38 ενάμιση λεπτό πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με σερί 8-0 με δύο τρίποντα των Παππά, Σίγκλετον, ο Παναθηναϊκός Superfoods ξέφυγε με 50-44 στα πρώτα δυόμισι λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά η Μακάμπι με τον Τσίρμπες πρωταγωνιστή ανέκτησε το προβάδισμα και τελείωσε την περίοδο στο +3 (65-62).

Με έξι σερί πόντους του Τζέιμς Φελντέιν, οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 75-71 στα πρώτα τρία λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου, όμως, δεν ήταν συνεπείς αμυντικά και η ισραηλινή ομάδα ξέφυγε με 6 (85-79) με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Με τους Καλάθη, Σίγκλετον, ο Παναθηναϊκός Superfoods μείωσε σε 90-88. Οι «πράσινοι» είχαν την τελευταία επίθεση του ματς, αλλά η προσπάθεια του Γιάννη Μπουρούση κόπηκε από τον Βίκτορ Ραντ και η Μακάμπι πήρε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 42-42, 65-62, 88-90.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πεδουλάκης): Φώτσης 3, Καλάθης Ν. 14 (2), Νίκολς 5 (1), Ρίβερς 7 (1), Σίνγκλετον 8 (2), Τζέιμς 11 (1), Μποχωρίδης 2, Παππάς 15 (2), Φελντέιν 8, Γκιστ 4, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 11 (8 ριμπ., 5 ασ.).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Έντελστεϊν): Ραντ 8 (1), Σμιθ 4, Ουίμς 9, Οχαγιόν 6, Τσίρμπες 21 (10/11 δίπ.), Σίλεϊ 6, Πνίνι 5 (1), Λάντεσμπεργκ 7, Αλεξάντερ, Άιβερσον 8, Μέκελ 16 (1).