Ο Άρης με ενέργεια στην άμυνα και καλό ρυθμό στην επίθεση (21/36 δίποντα και 11/26 τρίποντα) πέτυχε στο Αλεξάνδρειο επί της Κύμης Seajets (85-72) την δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη του στην STOIXIMAN.GR Basket League (μετά από εκείνη επί του Κολοσσού H Hotels) και την τρίτη συμπεριλαμβάνοντας την επικράτηση στο ματς του Basketball Champions League με αντίπαλο την Έλιος Ντομζάλε.

Από τους «κίτρινους», που είχαν τον έλεγχο στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της συνάντησης, ξεχώρισαν οι Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς, Ουίλ Κάμινγκς, Μάικλ Τζένκινς και Μιχάλης Τσαϊρέλης.

Με επτά πόντους του Ντραγκίσεβιτς και δύο τρίποντα του Τζένκινς, ο Άρης προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (18-9), 5’ και 14’’ μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Οι «κίτρινοι» τελείωσαν την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (25-14) μετά από σερί 7-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ντέβιν Μάρμπλ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με πέντε σερί πόντους του Σταύρου Τουτζιαράκη και καλάθι του Δημήτρη Σταμάτη μείωσαν στους έξι (27-21) λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου. Ο Άρης απάντησε με σερί 5-0 και ξέφυγε με (32-23) στο 14’. Με νέο σερί 9-0 που ολοκληρώθηκε με πέντε συνεχόμενους πόντους του Τσαϊρέλη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 15 (45-30) με 41’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με γκολ φάουλ του Κάμινγκς, ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +16 (48-32). Με τρίποντο του 24χρονου Αμερικανού γκαρντ άρχισε το δεύτερο μέρος και η διαφορά αυξήθηκε στους 19 (51-32, ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της τρίτης περίοδου) για τους γηπεδούχους. Με νέο τρίποντο αυτή την φορά από τον Σπύρο Μούρτο, οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 20 (54-34), 2’ και 17’’ μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο Άρης ανέβασε την διαφορά στους 21 (58-37) με καλάθι του Ντραγκίσεβιτς στο 24’. Η Κύμη Seajets με επιμέρους σκορ 9-2 που ολοκληρώθηκε με καλάθι του πρώην παίκτη των «κίτρινων» Στέφαν Αντεγκμπόγιε μείωσε την απόσταση της από τους γηπεδούχους στους 14 (60-46), 3’ και 31’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά ο Άρης με σερί 6-0 που άρχισε με τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς, ξέφυγε και πάλι με 19 (65-46) με 2’ και 34’’ να απομένουν για την λήξη της περιόδου.Με καλάθι του Θοδωρή Ζάρα και τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 22 (70-48), 32’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 11-0 που ολοκληρώθηκε με δύο καλάθια του Τουτζιαράκη και μείωσαν στους 11 (70-59) στο 33’. Ο Άρης με δύο βολές του Τσαϊρέλη και τρίποντο του Τζένκινς, ξέφυγε πάλι με 16 (75-59) με 4’ και 51’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα, όμως, η Κύμη Seajets με δύο τρίποντα των Σταμάτη, Μάρτιν Πάλμπλαντ κατέβασε την διαφορά στους 10 (75-65), 3’ και 11’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Οι «κίτρινοι», ωστόσο, διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τέσσερις πόντους με ένα τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς και ένα καλάθι του Τσαϊρέλη αύξησαν την απόσταση τους από την ομάδα της Εύβοιας στο ασφαλές +15 (81-66) με 1’ και 42’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-32, 70-50, 85-72.

Βασίλης  Μπρατσιάκος (προπονητής Κύμης Seajets): «Όταν έρχεσαι στο Αλεξάνδρειο να παίξεις με τον Άρη, που παρά τα προβλήματά του παραμένει Άρης μια μεγάλη ομάδα με σπουδαίο Έλληνα προπονητή και έχεις 2/12 βολές,  κάνεις 19 και δεν είσαι καθόλου ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, δεν έχεις και πολλές απαιτήσεις στο παιχνίδι. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αντίδραση της ομάδας μου στο δεύτερο ημίχρονο. Σφίξαμε την άμυνα, παίξαμε πιο έξυπνα, βρήκαμε διαδρόμους στο καλάθι του Άρη, είχαμε καλύτερες αποστάσεις.

Αν και όλη την εβδομάδα προετοιμαστήκαμε για να είμαστε λίγο πιο σκληρή, ήταν μια δίκαιη νίκη του Άρη. Εμείς συγκεντρωνόμαστε  τώρα στο επόμενο σπουδαίο παιχνίδι με τον Προμηθέα, ένα από τα ματς τα οποία μας ενδιαφέρουν και είναι μέσα στα πρέπει για τη νίκη.Οσον αφορά στον Ελ -Αμιν, είναι ένα εσωτερικό μας θέμα. Εγώ απλά θέλω να πω ότι πάνω από όλα σε μια ομάδα είναι η πειθαρχεία αγωνιστική και εξωαγωνιστική. Η Κύμη είναι μια ομάδα που ο ηγέτης της είναι η ίδια η ομάδα και κανείς δεν είναι πάνω από την ομάδα».

Σταύρος Τουτζιαράκης (μπασκετμπολίστας Κύμης Seajets): «Ξεκινήσαμε νωθρά το παιχνίδι. Δεχθήκαμε 48 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Κάναμε πολλά φτηνά λάθη. Νομίζω πως όταν γίνεται αυτό στο Αλεξάνδρειο είναι δύσκολο να κάνεις το come back. Προσπαθήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο να γυρίσουμε το παιχνίδι παίζοντας λίγο πιο σκληρά στην άμυνα. Τα καταφέραμε ως ένα βαθμό, αλλά δυστυχώς δεν μπορέσαμε να κερδίσουμε».

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στην ομάδα και τα παιδιά. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Η Κύμη είναι μια καλή ομάδα και φαίνεται από την μέχρι τώρα πορεία της. Πρέπει να είσαι σοβαρός για να την κερδίσεις. Πιστεύω πως παίξαμε καλά. Είχαμε περισσότερα καλά διαστήματα, πολύ περισσότερα από άλλες φορές και λιγότερα άσχημα. Νομίζω πως είμαστε στην σωστή κατεύθυνση ειδικά στην επίθεση για να μπορέσουμε να λειτουργήσουμε λίγο καλύτερα.

Πολύ κοντά έχουμε το επόμενο παιχνίδι και πρέπει να προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται για αυτό. Όπως σε αυτό το ματς, έτσι και στο επόμενο έχουμε πολύ λίγο χρόνο στην διάθεσή μας για να προετοιμαστούμε από τακτικής πλευράς, αλλά και από άποψη φυσικής δύναμης, γιατί τα παιχνίδια είναι αλλεπάλληλα και το ρόστερ περιορισμένο.

Είχαμε σήμερα την απουσία του Σίμτσακ. Ουσιαστικά ήταν σα να μην έπαιξε. Ο ίδιος έθεσε εαυτό στην διάθεση της ομάδας, αλλά δεν ήταν σε θέση να παίξει. Ήταν πολύ θετικό το γεγονός ότι μπορέσαμε να τον κρατήσουμε στον πάγκο και να κερδίσουμε μια μέρα ακόμη στο να αναρρώσει από τον τραυματισμό του στον θώρακα. Καλή συνέχεια στην Κύμη.

Όλη η ομάδα λειτουργεί καλύτερα και όσο το μυαλό μας είναι περισσότερο στην πάσα και λιγότερο στο σκορ η λειτουργεία θα βελτιώνεται ακόμη περισσότερο. Προσπαθούμε μέσα από αυτό να βρούμε το συστατικό που μας λείπει και έτσι κάποιοι παίκτες που έχουν μια έφεση στο σκοράρισμα να μπορέσουν να αναδειχθούν ακόμη περισσότερο και να έχουμε μια πολυφωνία, ώστε να είναι δύσκολο να τον αντίπαλο να μας μαρκάρει».

Μιχάλης Τσαϊρέλης (μπασκετμπολίστας Άρη): «Συγχαρητήρια στην Κύμη για την αξιόλογη πορεία της και το καλό μπάσκετ που παίζει. Η Κύμη προέρχεται από μια μεγάλη νίκη και εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ. Εμείς δεν θέλαμε να βρεθούμε προ εκπλήξεως, είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα για αυτό το παιχνίδι, ξέραμε ότι είναι ομάδα που μπορεί να κάνει την ζημιά. Προετοιμαστήκαμε το δυνατόν καλύτερα, θέλαμε να βάλουμε ενέργεια στην άμυνα, να έχουμε καλές επιλογές στην επίθεση και σε συνδυασμό με τα λίγα λάθη να δείξουμε ένα καλό πρόσωπο. Κερδίσαμε, κοιτάμε μπροστά, χρειαζόμασταν πάρα πολύ αυτή τη νίκη και παράλληλα να παίξουμε και καλό μπάσκετ.

Κοιτάμε πλέον το επόμενο παιχνίδι στην Δανία και έχουμε δρόμο μπροστά μας να βελτιωθούμε ακόμα περισσότερο, γιατί στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις δείχνουμε καλύτερο πρόσωπο.Δεν έχει αλλάξει κάτι. Δεν κάναμε το καλύτερο ξεκίνημα και αυτό ίσως να μας άγχωσε λίγο. Τώρα παίξουμε λίγο πιο ελεύθερα, έχει φύγει το άγχος, ήρθαν 2-3 νίκες συνεχόμενες και είμαστε λίγο πιο ελεύθεροι να δείξουμε τι μπορούμε να κάνουμε. Γιατί αδικούμε τους εαυτούς μας και την ομάδα.

Θεωρώ πως είναι θέμα αυτοσυγκέντρωσης. Στο παιχνίδι μας έχουμε και πολύ καλά διαστήματα, αλλά και σκαμπανεβάσματα που στην αρχή της χρονιάς ήταν μεγαλύτερα. Τώρα όσο περνάει ο καιρός αυτά τα κενά διαστήματα τα μικραίνουμε και παίξουμε καλύτερο μπάσκετ. Αυτό θέλουμε να καταφέρουμε:  Να τα κάνουμε όσο το δυνατό λιγότερα».