Τη δεύτερη νίκη του στη Stoiximan Basket League σημείωσε το Λαύριο Megabolt καθώς επικράτησε με 75-66 της Λάρισας στο κλειστό της Νεάπολης παρότι βρέθηκε πίσω ακόμη και με 15 πόντους διαφορά.

Το ματς δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους καθώς η Λάρισα είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη κυριάρχησαν απόλυτα πάνω στο παρκέ κάνοντας επιμέρους σκορ 25-9. Με επιμέρους σκορ, έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ο Τάισον Κάρτερ με 19 πόντους ενώ σημαντική συνεισφορά είχαν οι Πέτρος Γερομιχαλός με 13 πόντους και ο Βασιλής Μουράτος με 9 και 8 ασίστ. Aπό τη Λάρισα ξεχώρισαν οι Τζέιλεν Χάντσον με 20 και ο Τζέι Θριτ με 15.

Η Λάρισα ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά του αγώνα απέναντι σε μια ομάδα που δυσκολευόταν να δημιουργήσει και να εκτελέσει. Το Λαύριο ξεκίνησε με 1/9 σουτ εντός παιδιάς, γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν μέχρι το +15 (17-2 στο 4'). οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση με Γερομιχαλό και Περσίδη να δίνουν σημαντικές λύσεις. Η ανατροπή ήρθε γρήγορα και η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ.

Με πρωταγωνιστές τους Χάντσον και Θριτ η Λάρισα είχε το προβάδισμα (57-50) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στα λεπτά που ακολούθησαν όμως, οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου έμειναν από δυνάμεις και λύσεις. Ο Τάισον Κάρτερ πήρε μπροστά, ο Μάρκους Λιούις έκανε δύο εντυπωσιακά καρφώματα και κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75.

Συνέντευξη τύπου ΚΑΕ Λάρισα - ΚΑΕ Λαύριο from LARISA BC on Vimeo.