Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 18 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι έκανε εντυπωσιακό δεκαπεντάλεπτο και με επιμέρους σκορ 9-36 έκανε την ανατροπή και επικράτησε του Μεσολογγίου ΒΑΧΙ με 70-63 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Stoiximan Basket League.

Οι «κυανοκίτρινοι» στο ντεμπούτο του Σωτήρη Μανωλόπουλου στον πάγκο του, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 9-6 παραμένοντας στην πέμπτη θέση. Την ίδια στιγμή το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ που έπαιξε δίχως τον ασθενή Ντεβόντε Γκριν, υποχώρησε στο 4-11.

Ο Τζέιμς Γούνταρντ ήταν εντυπωσιακός για τους νικητές με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα, ο Βαγγέλης Μάντζαρης μοίρασε 8 ασίστ, ενώ και ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν κομβικός στην περίοδο της ανατροπής.

Για τους γηπεδούχους ο Γιάννης Σαχπατζίδης είχε 20 πόντους με 8/9 δίποντα σε 22' συμμετοχής, ενώ ο Τόντρικ Γκότσερ συμπλήρωσε 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, κράτησαν το Περιστέρι για τέσσερα λεπτά δίχως καλάθι και προηγήθηκαν στο πεντάλεπτο με 12-5. Οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα του Βασιλόπουλου και ένα καλάθι του Τζόουνς μείωσαν σε 14-13 στο 8' όμως το Μεσολόγγι ΒΑΧι ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 19-15.

Ο Σκορδίλης με γκολ φάουλ ισοφάρισε σε 22-22 για το Περιστέρι στο 12', με τους γηπεδούχους να τρέχουν όμως σερί 8-0 και τον Μοτσενίγο να κάνει το 30-22 δύο λεπτά αργότερα. Μετά από το καλάθι του Τζόουνς (30-24), οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έκαναν ένα εντυπωσιακό τρίλεπτο και με σερί 9-0 προηγήθηκαν με +15 με τον Ναούμη να διαμορφώνει το 39-24. Το Περιστέρι μείωσε με εύστοχο τρίποντο του Μάντζαρη σε 41-32, αλλά το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε το Μεσολλόγι να προηγείται με 45-32.

Η εντυπωσιακή παρουσία των γηπεδούχων συνεχίστηκε ως και τα μέσα της τρίτης περιόδου, με τον Λάνγκφορντ να κάνει στο 25' το 52-34 και να δίνει προβάδισμα 18 πόντων στην ομάδα του. Η αντίδραση του Περιστερίου ήταν άμεση και δύο τρίποντα του Γούνταρντ και άλλο ένα του Μάντζαρη μείωσε σε 54-43 ενώ ο Μπουρούσης στο φινάλε του δεκαλέπτου έκανε το 54-45.

Η αντεπίθεση του Περιστερίου συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Τα τρίποντα του Μπουρούση και Γούνταρντ και το καλάθι του Σαλούστρου έφεραν το σκορ στο 56-53 στο 33' ενώ ένα νέο τρίποντου του Αμερικανού έφερε τις δύο ομάδες στα ίδια. Ο Γούνταρντ ισοφάρισε σε 58-58 με το Πριστέρι να τρέχει επιμέρους σκορ 6-24. Ο ίδιος παίκτης ήταν που έδωσε και το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους κάνοντας το 59-60 στο 36' αλλά και το 60-63 ένα λεπτό αργότερα. Το Περιστέρι έφτασε και στο +10 (60-70 με τρίποντο του Γούνταρντ), με τον Λόρενς να διαμορφώνει το τελικό 63-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 45-32, 54-45, 63-70.