Η ΑΕΚ επέστρεψε στις επιτυχίες για την Betshop Basket League μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, με εντός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου (73-62), χάρις στην κυριαρχία του Βινς Χάντερ στις δύο ρακέτες (24 πόντοι με 10/11 δίποντα και 10 ριμπάουντ) που έκανε την διαφορά. Το ματς ήταν στην μεγαλύτερη διάρκεια του «κλειστό» με τους «κυανέρυθρους» να είναι ανταγωνιστικοί, αλλά να μην μπορούν στο τελευταίο δεκάλεπτο να σταματήσουν τον 24χρονο Αμερικανό σέντερ, ενώ η άμυνα των γηπεδούχων τους ανάγκασε να κάνουν 20 λάθη.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 10-7 στο 4’, ύστερα από επιμέρους σκορ 10-1 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου. Η Ένωση, ωστόσο, με επιμέρους σκορ 8-3 στα τελευταία 1’ και 39’’ της πρώτης περιόδου και το οποίο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, τελείωσε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 24-21.

Η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό στα πρώτα έξι λεπτά της δεύτερης περιόδου και με επιμέρους σκορ 11-3 με έξι πόντους του Χάντερ και πέντε με ένα τρίποντο του Ντούσαν Σάκοτα, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (35-24). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, αντεπιτέθηκαν και με επιμέρους σκορ 12-2 με την τριάδα Ντέβιον Μπέρι, Ι Τζέι Σίνγκλερ και Τζόι Ντόρσεϊ να πρωταγωνιστεί, τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο σε απόσταση ενός πόντου από την Ένωση (37-36).

Η ΑΕΚ άρχισε δυναμικά το δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου με 12-2 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γιώργου Τσαλμπούρη και πέντε του Χάντερ, ξέφυγε με 49-38. Ο Πανιώνιος, όμως, πάλι απάντησε και με σερί 11-0 με έξι πόντους του Ντεμέτρικ Όστιν, ισοφάρισε σε 49-49 στο 29’. Η Ένωση, ωστόσο, με καλάθι του Τάιλερ Ρόμπερσον και τρίποντο του Λαρεντζάκη στην εκπνοή, ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (54-49).

Με δύο σερί καλάθια του Ντόρσεϊ, οι «κυανέρυθροι» πλησίασαν ξανά στο καλάθι (56-54) στο 33’. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 6-0 με δύο καλάθια του Χάντερ, ξέφυγε με 8 (62-54) δύο λεπτά αργότερα και με νέο σερί, 9-0 αυτή την φορά με τους Χάντερ, Λαρεντζάκη να δίνουν τις λύσεις, προηγήθηκε με 71-56 στο 38’ και «κλείδωσε» την 8η νίκη της στην Betshop Basket League της φετινής αγωνιστικής χρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62.