Δύο εξτρά πεντάλεπτα χρειάστηκαν στο «Βενετόκλειο» για να κριθεί ο νικητής. Ο Κολοσσός H Hotels επικράτησε με 97-90 της Κύμη κατακτώντας την πρώτη του φετινή νίκη, έπειτα από τρεις αγωνιστικές στην Betshop Basket League.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την αδιαθεσία του Κουίνσι Ντιγκς που έχασε τις αισθήσεις του και έπεσε στο παρκέ. Εν τέλει ο παίκτης του Κολοσσού σηκώθηκε και αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες οδηγήθηκε στο νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τις δύο ομάδες με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις με τους Μαυροειδή, Ντουρέν αλλά και τον Γκιμπς που έκανε ντεμπούτο. Από την άλλη ο Μπολντς ήταν ο κορυφαίος αλλά και... μοιραίος για την Κύμη καθώς τόσο η τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου όσο και της πρώτης παράτασης βρέθηκαν στα χέρια, αλλά δεν είχε σωστές επιλογές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα, με τον Κολοσσό H Ηotels να προηγείται με 12-4 με καλάθι του Ντουρέν στο 4' Η Κύμη απάντησε με ένα σερί 8-0 με το οποίο ισοφάρισε ένα αργότερα σε 12-12. Ένα νέο σερί 9-0, αυτή τη φορά από τους γηπεδούχους, του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθούν για πρώτη φορά με +9 (23-14) ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Η Κύμη κατάφερε να μειώσει σε 25-19 στο τέλος του δεκαλέπτου με τρίποντο του Στυλιανού.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και στις αρχές της δεύτερης περίοδο, με τον Άσκα να διαμορφώνει στο 14' το 30-23. Η Κύμη με δύο καλάθια του Τουτζιαράκη μείωσε (30-27) ενώ στο 17' ο Μπολντς με εύστοχο τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο (35-34). Ο Κολοσσός H Hotels ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και με βολές του Μαυροειδή έκλεισε το πρώτο μέρος στο +4 (42-38).

Τρία λεπτά μετά από την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Σαγκς με εύστοχο σουτ έδωσε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στην Κύμη με 48-47. Δύο καλάθια του Γκιμπς έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα (56-52) στον Κολοσσό όμως ο Μπολντς με μία βολή και ένα εύστοχο τρίποντο έγραψε το 56-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι συνεχόμενοι πόντοι του Μπολντς έφτασαν τους 10 με την Κύμη να ολοκληρώνει ένα σερί 10-0 που την έφερε μπροστά με 62-56 στο 32'. Επτά πόντοι όμως του Ντουρέν και ένα καλάθι του Μαυροειδή έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Κολοσσό με 65-62. Στα 13'' για το τέλος ο Μπολντς έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ με 73-71 όμως στα 4'' ο Μαυροειδής ισοφάρισε σε 73-73. Ο Μπολντς ανέλάβε την τελευταία επίθεση της Κύμης, αστοχώντας σε τρίποντο με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Ο Κολοσσός H Hotels πήρε βραχεία κεφαλή στο εξτρά πεντάλεπτο, όμως ο Σαγκς με πέντε δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στην Κύμη με 81-79 στο 44'. Ο Ντουρέν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 82-81 όμως ο Χόρτον με 2/2 βολές έκανε το 82-83. Ο Ντουρέν με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 83-83 με τον Μπολντς να κάνει λάθος στην τελευταία κατοχή και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στη δεύτερη παράταση.

Εκεί ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Γκιμπς με εύστοχο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Κολοσσό H Hotels με 92-89. Ο Τουτζιαράκης με 1/2 βολές μείωσε σε 92-90 στα 56'', ο Ντουρέν αστόχησε για τους γηπεδούχους, όμως Μπολντς και Κάμφορ δεν κατάφεραν να σκοράρουν για την Κύμη. Στα 19'' ο Ντουρέν ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών για το 94-90 ενώ μετά από το νέο άστοχο σουτ του Μπολντς και του φάουλ που έκανε στη συνέχεια και πάλι Ντουρέν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 96-90. Η Κύμη έκανε ένα ακόμα λάθος και ο Ντουρέν με 1/2 (συνολικά 5/6 στα τελευταία 20'') έγραψε το τελικό 97-90.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73, 83-83, 97-90

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Κύμης): «Θα ήθελα να ξεκινήσω την τοποθέτησή μου εκφράζοντας τις ευχές μας στον παίκτη του Κολοσσού, Κουίνσι Ντιγκς, να μην έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και σύντομα να είναι κοντά στην ομάδα του. Από ‘κει και πέρα, για ακόμη μία αγωνιστική σε παιχνίδι εκτός έδρας, όπως δηλαδή και με τον Πανιώνιο, ήταν ένα παιχνίδι με πολλές κατοχές και πήγε ψηλά το σκορ. Αν και πολύ νωρίς ακόμη στο πρωτάθλημα ήταν ένας τελικός για εμάς. Έτσι αντιμετωπίστηκε και από τον Κολοσσό, όπως φάνηκε και έτσι προσπαθήσαμε να προετοιμάσουμε την ομάδα μας.

Οπωσδήποτε είναι ευχάριστο για τον κόσμο να παρακολουθεί τέτοια παιχνίδια. Αλλά, όπως είχα πει και πριν, δεν είμαστε μία ομάδα, ειδικά στα εκτός έδρας, που θέλουμε να ελέγχουμε τον ρυθμό και να νικάμε μέσα από την επίθεσή μας. Από την έκταση του σκορ και μόνο, ακόμη και έπειτα από δύο παρατάσεις, μπορούμε να καταλάβουμε ότι σήμερα δεν καταφέραμε να παίξουμε στο πίσω μέρος του γηπέδου όπως θα θέλαμε. Για να μην παρεξηγηθώ, οι παίκτες μας ξεπέρασαν τον εαυτό τους.

Ορισμένοι ήταν τραυματίες και παρ’ όλα αυτά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και γι’ αυτό είμαστε ευχαριστημένοι και περήφανοι για την προσπάθειά τους. Το ότι δεν το κάναμε αυτό κάθε φορά με τον σωστό τρόπο, δείχνει ότι θέλουμε βελτίωση. Όμως, όσο συνεχίσουν να δουλεύουν έτσι και να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα. Σε καίρια σημεία του παιχνιδιού, ο Κολοσσός ήταν καλύτερος. Πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και αρνήθηκε να χάσει. Γι’ αυτό, θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Κολοσσού και μέσα από την καρδιά μου να ευχηθώ τα καλύτερα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Νίκος Βετούλας (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Το πιο σημαντικό σήμερα είναι να είναι καλά ο Κουίνσι Ντιγκς, που απ’ όσο μάθαμε δεν είναι κάτι σοβαρό. Αλλά, σίγουρα είναι συγκλονιστικό να βλέπεις έναν παίκτη να πέφτει κάτω. Από ‘κει και πέρα, αν μου έλεγαν ότι πριν το ματς δεν θα έπαιζε ο Δημάκος και πως θα τραυματιζόταν ο Κουίνσι και ο Ντουρέν θα πάθαινε διάστρεμμα και θα κερδίζαμε, τότε δεν θα τον πίστευα.

Συμφωνώ με τον κόουτς ότι σήμερα αρνηθήκαμε να χάσουμε. Δεν είμαι ένας προπονητής που χαϊδεύω τα παιδιά, αλλά σήμερα είναι εξαίρεση. Έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να νικήσουμε. Ήταν τελικός για εμάς, δεδομένου ότι είχαμε δύο ήττες, που άποψή μου ότι και στις δύο ήταν πλασματικό το σκορ, ενώ δεν είχαμε παίξει όλοι μαζί. Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Είναι συγκλονιστικό να βλέπεις τον Μαυροειδή να βγαίνει με πέντε φάουλ και να παθιάζεται για τη νίκη. Τον Γεωργαλλή να παίζει πέντε λεπτά, ακόμη και τους Αμερικανούς να είναι στο παιχνίδι.

Στο τεχνικό κομμάτι, ήταν οι λεπτομέρειες. Στα τελευταία δύο λεπτά και στις δυο φορές χάσαμε τα λέι απ και έτσι η Κύμη μας τιμώρησε γιατί έχει έμπειρους παίκτες. Είχαμε, όμως, τρομερή βοήθεια από τον κόσμο, καθώς νιώσαμε την έδρα και γι’ αυτό τον ευχαριστούμε. Συγχαρητήρια στον Γιάννη για την εμφάνιση της ομάδας του σε όλα τα ματς μέχρι στιγμής με Ολυμπιακό και Πανιώνιο. Καλή συνέχεια και εύχομαι να πετύχουν τους στόχους που έχουν θέσει».

Για τη βοήθεια του κόσμου: «Σίγουρα είναι ο κόσμος. Αρνήθηκαν και εκείνοι να χάσουν. Έβλεπαν τα παιδιά να κάνουν το κάτι παραπάνω. Ήρθε και ένα παιδί πριν τρεις ημέρες (σ.σ. Ντιγκς) και μας βοήθησε πολύ παραπάνω απ’ όσο περιμέναμε για να είμαι ειλικρινής».