Το πρώτο φετινό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, έφερε και την πρώτη παράταση στην Basklet League. Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης με την οποία ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική, επικρατώντας με 85-82 του ΠΑΟΚ στο «Nick Galis Hall». Ο Λευτέρης Μποχωρίδης, πρώτος σκόρερ του Άρη με 24 πόντους, ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να χτίσουν διαφορά 14 πόντων στο πρώτο ημίχρονο. Όμως ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά και τελικά έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντο του, δικού του πρώτου σκόρερ με 28 πόντους, Άνταμ Σμιθ.

Οι νικητές τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 21/34 βολές, 20/42 δίποντα και 8/26 τρίποντα, ενώ είχαν ακόμα εννέα λιγότερα ριμπάουντ (40-49), πέντε παραπάνω ασίστ (19-10) και τέσσερα κλεψίματα (10-6) ενώ έκαναν και πέντε λιγότερα λάθη (13-18). Από την άλλη οι παίκτες του ΠΑΟΚ σούταραν 11/13 βολές, 25/47 δίποντα και 7/29 τρίποντα.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ο Μποχωρίδης έδωσε προβάδισμα στον Άρη με 12-10. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μαργαρίτη προσπέρασε με 12-16, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 14-16 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι «ασπρόμαυροι» διατήρησαν αυτό το μικρό προβάδισμα μέχρι και το 13' με τον Τσόχλα να κάνει το 18-20. Στη συνέχεια όμως η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε. Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των παικτών των φιλοξενούμενων προσπαθώντας να βρει σκορ στο ανοικτό γήπεδο. Οι «κίτρινοι» έτρεξαν σερί 10-0 σε περίπου δυόμισι αγωνιστικά λεπτά με αποτέλεσμα να προσπεράσουν με 28-20, ενώ στο 18' ο Μποχωρίδης με πέντε σερί δικούς του πόντους πήγε τη διαφορά στο +14 (36-22) ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 18-2 για τον Άρη. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα και στο φινάλε του πρώτου μέρους που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 39-28.

Οι Σμιθ και Γουίγκινς έδωσαν λύσεις επιθετικά στον ΠΑΟΚ που ροκάνισε τη διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους μειώνοντας σε 47-40 στο 25' ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ έγινε 50-44. Ο Άρης έβρισκε σκορ μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και ο ΠΑΟΚ με τους Σμιθ και Τσόχλα μείωσε σε 52-48 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Νόουλς έφερε το παιχνίδι σε απόσταση ενός σουτ μειώνοντας με βολές σε 52-50. Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο Σαρικόπουλος έφερε το παιχνίδι στα ίσια ισοφαρίζοντας σε 59-59. Ωστόσο ο Άρης με το τρίποντο του Μόρις αλλά και δύο καλάθια του Νταγκίτσεβιτς προσπέρασε με 68-61 δύο λεπτά πριν από το φινάλε. Στο επόμενο δίλεπτο όμως οι γηπεδούχοι έμειναν δίχως εντός παιδιάς καλάθι, σκοράροντας μόλις δύο βολές με τον Γκετσεβίτσιους (για το 70-67). Στην τελευταία του κατοχή ο ΠΑΟΚ έβγαλε σουτ με τον Σμιθ. Ο Αμερικανός ευστόχησε ισοφαρίζοντας σε 70-70 και στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, μιας και στη συνέχεια ο Άρης δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 80-77 με πέντε σερί πόντους του Σμιθ. Ο Μποχωρίδης ισοφάρισε σε 80-80 με 2/2 βολές και στην επόμενη επίθεση ο Λιούις έκανε λάθος πάσα με τη φάση να καταλήγει σε βολές του Ντραγκίτσεβιτς που με 1/2 έκανε το 82-80 στα 32''. Ο Μαργαρίτης ισοφάρισε σε 82-82 και στην τελευταία επίθεση ο Τσόχλας χρεώθηκε με φάουλ στα 2,7'' πάνω στον Μποχωρίδη. Εκείνος ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη πήρε όμως το επιθετικό ριμπάουντ και στη λήξη έγραψε το τελικό 85-82.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 39-28, 52-48, 70-70, 85-82.

\

Κώστας Φλεβαράκης (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Έδειξαν το DNA που έχουν και άσχετα από τα προβλήματα και πάρα τα μπασκετικά λάθη, έπαιξαν με πάθος. Θα συγχαρώ τον κόουτς Μαρκόπουλο για την ομάδα και για τη νίκη. Έγιναν πολλά πράγματα και με τη γραμματεία που δεν τιμούν το ελληνικό μπάσκετ. Εμείς θα συνεχίσουμε να παλεύουμε. Ελπίζω και εμείς και ο Άρης να είμαστε σύντομα προς τη σωστή κατεύθυνση».

Για το τι εννοεί για το DNA του ΠΑΟΚ: «Η συγκεκριμένη ερώτηση ήταν για τις τρεις ομάδες της Θεσσαλονίκης. Ξέρουμε ότι τα καλύτερα πρωταθλήματα έγιναν όταν αυτές οι ομάδες ήταν δυνατές. Είναι τρεις ομάδες πολύ σημαντικές για το πρωτάθλημα που εδώ και πολλά χρόνια έχουν στερηθεί τις επιτυχίες. Αυτό που μπορούν να κάνουν αυτές οι ομάδες είναι να επενδύσουν στο υλικό που έχουν και να συνεχίσουν να παλεύουν για να περάσουν ανώδυνα όλες τις δυσκολίες».

Για το τι είπε στους παίκτες του στα αποδυτήρια: «Ειπώθηκαν αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο στα αποδυτήρια. Το θέμα είναι ότι είπαμε ότι πρέπει να ανεβάσει ταχύτητα η ομάδα, το κάναμε πήγαμε το παιχνίδι εκεί που έπρεπε αλλά τελικά δεν πήραμε τη νίκη».

Για την ζέστη στο γήπεδο: «Είναι πολλά πράγματα που δεν μας άρεσαν ναι. Και για τις δύο ομάδες ήταν η ζέστη πρόβλημα, μακάρι να παίζαμε υπό άλλες συνθήκες. Προτιμώ τα γεμάτα γήπεδα από τα άδεια οπότε και να ξεφύγει κάποιος από την κερκίδα είναι αναμενόμενο»

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής Άρη): «Εύχομαι καλή χρονιά, υγεία στους αθλητές που είναι το επίκεντρο, να έχουμε μια καλή μπασκετική χρονιά. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους για την προσέλευσή τους. Με την βοήθειά τους άσκησαν πίεση στον αντίπαλο και βοήθησαν τους παίκτες να ανταπεξέλθουν… Δύσκολα θα πίστευα πριν το παιχνίδι ότι θα αντέχαμε 45 λεπτά, γιατί δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι για ένα τόσο σκληρό παιχνίδι.

Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ. Μας δημιούργησε πολλά προβλήματα, ειδικά όταν μας έπαιξαν με τον Τσόχλα και τον Μαργαρίτη, δύο παίκτες που παίζουν χρόνια μαζί και ξέρουν πώς να παίξουν, ενώ ανέβηκε και ο Σμιθ πάρα πολύ, μας δημιούργησε πρόβλημα.

Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί υπερέβαλαν εαυτούς σήμερα. Η νίκη είναι το επιστέγασμα της προσπάθειας και θέλουμε να μπορέσουμε να καρπωθούμε αυτή τη νίκη και να φτάσουμε στο τέλος εκεί που θέλουμε, φτιάχνοντας μια ανταγωνιστική ομάδα».

Για το πώς άντεξαν οι παίκτες του με μόλις τέσσερις προπονήσεις: «Περισσότερο παίζει σε αυτή τη φάση η αξία του παίκτη, οι παραστάσεις που έχει και σίγουρα το πόσο αντέχει. Παίκτες που έχουν περισσότερη αντοχή έπαιξαν καλύτερα όσο περνούσε η ώρα όπως ο Μόρις. Αυτή η ομάδα αν μπορέσει να μονταριστεί και δεν έχει αυτές μεταπτώσεις, θα φέρει τα αποτελέσματα που θέλει».

Για το αν υπήρχε εντολή για φάουλ στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ στην κανονική διάρκεια: «Υπήρχε εντολή για φάουλ, αλλά δεν πρόλαβε να το κάνει».

Για το παιχνίδι με τον Ηρακλή για το κύπελλο: «Εγώ είπα στους παίκτες να χαρούν τη σημερινή μέρα και από αύριο ξεκινάμε κάτι διαφορετικό».