Ο Απόλλων Πατρών Carna έκανε εντυπωσιακή τελευταία περίοδο και επικράτησε του Άρη με 76-60 για την 16η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι Πατρινοί σημείωσαν 30 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ ο Άρης τελείωσε τον αγώνα με 17 λάθη.

Τα τρίποντα είναι ευχή και κατάρα. Για περίπου 15 λεπτά, ο Απόλλων Πατρών Carna έβλεπε τη… κακή όψη του νομίσματος καθώς η επιμονή του στα σουτ από απόσταση 6,75 μέτρων δεν του είχε βγει σε καλό. Ο δε Άρης, έκανε το λάθος με χαρακτηριστική ευκολία – στο πρώτο ημίχρονο είχε 10 λάθη. Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο (9-9, 7’). Πριν συμπληρώσει δύο φάουλ και καθίσει στον πάγκο, ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν η πιο αξιόπιστη λύση για τον Άρη, ενώ οι γηπεδούχοι πήραν πόντους από τους Γκάλογουεϊ, Φιτζπάτρικ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-13 υπέρ των Πατρινών.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν διαδοχικά τρίποντα (σ. σ. είχαν 4/18 στο πρώτο ημίχρονο), αλλά ήταν απελπιστικά άστοχοι. Ο Άρης είχε την ευκαιρία να δημιουργήσει ευνοϊκή κατάσταση για τον ίδιο, αλλά περιορίστηκε στους έξι πόντους (17-19, 5’). Μάλιστα, τα λάθη που έκανε σε κατάσταση επίθεσης, έδωσαν τη δυνατότητα στον Απόλλωνα Πατρών Carna να βρει πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και να απαντήσει με 11-0 σερί, καθώς ξέφυγε με 28-19 (18’). Ο Άρης απάντησε με δικό του 4-0 σερί και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 28-23.

Οι λεπτές ισορροπίες διατήρησαν και στη 3η περίοδο. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν κάποιες μις ματς όχι όμως τα πολλά λάθη του Άρη, ενώ οι «κίτρινοι» πήραν πολλά από τους Βεζένκοφ-Νέιμικ μειώνοντας έως και στον πόντο (37-36, 25’). Στο επόμενο πεντάλεπτο όμως ο Απόλλων Πατρών Carna κράτησε τον Άρη στους τέσσερις πόντους και με τις λύσεις που έδωσαν οι Πεν, Ελ Αμίν, προηγήθηκε με 46-40 (30’).

Οι Πατρινοί ξέφυγαν με 49-40 στα πρώτα δευτερόλεπτα της 3ης περιόδου, αλλά τα τρίποντα των Πάσαλιτς, Αντεγκμπόγιε ζωντανό τον Άρη (53-49, 33’). Δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων από τον Ελ Αμίν έδωσαν όμως και πάλι αέρα δέκα πόντων (59-49, 36’), στον Απόλλωνα Πατρών Carna που ήλεγξε το παιχνίδι έως το τέλος του. Μάλιστα η διαφορά έφτασε έως και στο +19 (74-55, 38’), καθώς απελευθερωμένοι από το άγχος, οι γηπεδούχοι τελείωσαν όλες τις φάσεις, σε αντίθεση με τον Άρη.

Δεκάλεπτα: 17-13, 28-23, 46-40, 76-60

Ικανοποιημένος από την απόδοση του Απόλλωνα Πατρών Carna, ο προπονητής της ομάδας Νίκος Βετούλας έκρινε ότι κλειδί για τη νίκη ήταν τα λίγα λάθη: «Ξέραμε ότι θα παίξουμε απέναντι σε μια ομάδα που βρίσκεται σε πολύ καλό βαθμό ετοιμότητας αγωνιστικά και ψυχολογικά. Προερχόταν από δύο σπουδαίες νίκες επί του ΠΑΟΚ και όλοι ξέρουμε πόσο σημαντικό είναι αυτό. Όπως είπε και ο κόουτς Δημήτρης Πρίφτης το κλειδί ήταν ότι εμείς κάναμε τέσσερα λάθη σε όλο παιχνίδι, το οποίο νομίζω ότι είναι ρεκόρ. Αντιθέτως, αναγκάσαμε με το zone press τον Άρη να κάνει αρκετά λάθη και όταν βρήκαμε την ευκαιρία εκμεταλλευτήκαμε το ένας εναντίον ενός ορισμένων παικτών, που έχουν την ικανότητα και την αποτελεσματικότητα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε αυτή την αποτελεσματικότητα, γιατί το σκορ έμεινε χαμηλά και οι δύο ομάδες είχαν αμυντικό προσανατολισμό. Περισσότερο πως θα καταστρέψει η μία το παιχνίδι της άλλης και μετά για το θέαμα. Τέλος τρίτου δεκαλέπτου και αρχές τετάρτου εμείς προσπαθήσαμε και τρέξαμε. Είχαμε σαφώς καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο. Όλοι αυτοί οι λόγοι μας έδωσαν τη νίκη».

Αναφέρθηκε μάλιστα στη συνέχεια: «Πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι, έχουμε εμβόλιμη αγωνιστική την Τετάρτη. Είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς. Είναι μια ομάδα (σ.σ. Κηφισιά) με ίδιους στόχους. Θα δούμε στο τέλος της χρονιάς ποιος θα έχει καλύτερη τοποθέτηση στη βαθμολογία. Είναι μια ομάδα που έχει βρει ρόλους. Εδώ θα ήθελα να πω ότι γνωρίζουμε πως έχει ανθρώπους με μπασκετικό εγωϊσμό, όπως είπε και ο Γάιος προηγουμένως, θα θέλουν τη ρεβάνς για το Κύπελλο. Θα ήθελα να αφήσουμε πίσω το παιχνίδι με τον Άρη. Γι’ αυτό μιλάω για την Κηφισιά από τώρα, ώστε όλοι να καταλάβουν ότι δεν έχουμε πετύχει κάτι. Αντίκρισμα θα έχει αυτή η νίκη αν κερδίσουμε την Τετάρτη. Καλή συνέχεια στον κόουτς και τον Άρη.

Ο Γάιος Σκορδίλης υποστήριξε ότι η ομάδα του αντιμετώπισε με σοβαρότητα τον Άρη. «Ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που ερχόταν στο γήπεδό μας με πολύ καλή ψυχολογία. Είχε κάνει ένα σερί νικών από τις οποίες οι δύο ήταν απέναντι στον ΠΑΟΚ. Γνωρίζαμε ότι θα έλθουν με αυτοπεποίθηση για να κερδίσουν το παιχνίδι. Είχαν στο ρόστερ τους τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος. Όλη την εβδομάδα δουλέψαμε πολύ, γιατί υπάρχουν πολλά «plays» γι’ αυτόν. Νομίζω ότι σε ένα βαθμό τα καταφέραμε και φύγαμε με τη νίκη. Τώρα έχουμε ένα παιχνίδι και πάλι στην έδρα μας την Τετάρτη, που θέλουμε να το κερδίσουμε. Είναι ιδιαίτερο παιχνίδι γιατί είναι η πρώτη φορά που έχουμε εμβόλιμη αγωνιστική εμείς. Το καλό είναι ότι το έχουμε στην έδρα μας και θα προσπαθήσουμε να το κερδίσουμε».

Σε ερώτηση για τον επιθετικό πλουραλισμό, απάντησε: «Η ομάδα έχει παιδιά που μπορούν να σκοράρουν. Πολλές φορές τύχαινε να σκοράρουν δύο ή τρεις περισσότερους πόντους και άλλες να μην σκοράρουν. Αφού μπήκαν όλοι στο σημερινό παιχνίδι ήταν καλό για εμάς και βοήθησαν όλοι να κερδίσουμε τον αγώνα».

Ρωτήθηκε επίσης για τον αγώνα της Τετάρτης απέναντι στη Κηφισιά. «Κερδίσαμε την Κηφισιά στον ημιτελικό. Νομίζω ότι θέλουν να πάρουν τη ρεβάνς. Είναι μια ομάδα που η βαθμολογική θέση της δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα. Το ρόστερ τους είναι πολύ καλό. Έχουν έμπειρη ομάδα. Σίγουρα θέλουν να κάνουν μερικές εκτός έδρας νίκες και να ανέβουν στη βαθμολογία.

Ερωτηθείς για την «απαίτηση» του κόσμου για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος, είπε: «Δεν ξέρουμε ακόμα με ποιον αντίπαλο θα παίξουμε και πότε θα είναι ο τελικός. Είναι νωρίς ακόμα. Έχουμε πιο σημαντικά παιχνίδια για το πρωτάθλημα. Σίγουρα θέλουμε να κερδίσουμε, αλλά θα τα δούμε όλα όταν έλθει εκείνη η στιγμή».

Ο προπονητής του Άρη, Δημήτρης Πρίφτης, στάθηκε στα λάθη της ομάδας του: «Συγχαρητήρια στην Πάτρα. Έπαιξε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι. Για εμάς η σημερινή μέρα ήταν ένα μάθημα. Είχαμε μια πολύ κακή επιθετική βραδιά. Είχαμε καλή αμυντική συμπεριφορά στο πρώτο ημίχρονο. Το κυριότερο πρόβλημα ήταν ότι στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνά μας ήταν πάρα πολύ κακή. Ειδικά στο ένας εναντίον ενός. Σίγουρα ο Ελ Αμίν έβαλε μερικά προσωπικά καλάθια και κάποια πολύ δύσκολα σουτ. Πολλές φορές με χέρι πάνω του, αλλά αυτή είναι η ικανότητα του συγκεκριμένου παίκτη. Και ταυτόχρονα αυτό που μας πλήγωσε αισθητά ήταν τα πολλά λάθη που κάναμε στην αμυντική τακτική που έχει η Πάτρα με το «zone press» σε όλο το γήπεδο. Αυτοί ήταν κυρίως οι δύο λόγοι για τους οποίους εμφανιστήκαμε έτσι σήμερα. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα και καλή συνέχεια στο Νίκο Βετούλα», είπε.

Ο αρχηγός του Άρη, Σπύρος Μούρτος, εκτίμησε ότι η ομάδα του δεν έπαιξε άμυνα: «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη του και καλή συνέχεια. Σε ότι αφορά το παιχνίδι μας στοίχισαν τα πολλά λάθη που κάναμε, κυρίως στην πίεση του Απόλλωνα. Αποτύχαμε να παίξουμε άμυνα, κυρίως στο ένας εναντίον ενός, με αποτέλεσμα να δεχτούμε πολλούς πόντους ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Από δω και πέρα κοιτάμε το παιχνίδι με τον ΚΑΟΔ την Τετάρτη που είναι πολύ σημαντικό για εμάς εντός έδρας και συνεχίζουμε το πρωτάθλημα».

Σε ερώτηση για τους 48 πόντους που δέχθηκε ο Άρης στο δεύτερο μέρος, απάντησε: «Μέχρι και το τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού ήμασταν κοντά. Αποτύχαμε παταγωδώς στο ένας προς ένας, ειδικά στον Ελ Αμίν, και τα συνεχόμενα λάθη που κάναμε κυρίως στην πίεση του Απόλλωνα. Τα λάθη όμως υπήρχαν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού».