«Τζάμπολ» στην σεζόν με... θρίλερ
Κατηγορία : Νέα ομάδων | 23-09-2015



 

Με συναρπαστικές αναμετρήσεις έγινε το «τζάμπολ» της φετινής σεζόν. Με την συμμετοχή των ομάδων της Α2 πραγματοποιήθηκε σήμερα η πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και οι συγκινήσεις ήταν έντονες. Από την επόμενη φάση, που έχει προγραμματιστεί για την προσεχή Παρασκευή (28/9) στον θεσμό θα αρχίσουν να συμμετέχουν οι ομάδες της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

 

Με βολή του Δημήτρη Δέσπου 1,7'' πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Ηρακλής νίκησε εκτός έδρας με 82-81 τον Εθνικό και προκρίθηκε στην δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

 

Η Λιβαδειά... δραπέτευσε με το «διπλό» και την πρόκριση από την έδρα των Μαχητών Δόξας Πεύκων (92-91), ενώ ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε στην Κύμη του τοπικού συλλόγου με 64-62 με καλάθι του Νίκου Πέττα στην εκπνοή της συνάντησης. Με ευρεία εκτός έδρας νίκη προκρίθηκε το Περιστέρι εις βάρος της Ευρώπης Πευκοχωρίου (84-56). Το Ψυχικό προκρίθηκε στην Βέροια εις βάρος του Φιλίππου (79-68).

 

«Διπλό» και για τον Δούκα που πέρασε από τη Λευκάδα (74-70 την Δόξα). Ο Φάρος πέρασε εύκολο απόγευμα στο Κερατσίνι απέναντι στο Παγκράτι (79-57).

 

Τα αποτελέσματα της α’ φάσης:

 

1. Κύμη – Προμηθέας Πατρών 62-64

 

2. Ευρώπη Πευκοχωρίου – Περιστέρι 56-84

 

3. Φάρος Κερατσινίου – Παγκράτι 79-57

 

4. Πανερυθραϊκός – ΟΦΗ 20-0 ά.α.

 

5. Φίλιππος Βέροιας – Ψυχικό 68-79

 

6. Μαχητές Δόξας Πεύκων – Λιβαδειά 91-92

 

7. Εθνικός – Ηρακλής 81-82

 

8. Δόξα Λευκάδας – Δούκας 70-74

 

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 81-82

 

Διαιτητές: Παναγιώτου, Τσούνας, Κωνσταντινόπουλος.

 

Δεκάλεπτα: 24-20, 46-45, 67-64, 81-82.

 

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μάντζαρης 16 (1), Τζόλος 11 (3), Τότσιος 15 (1), Βασιλόπουλος 7 (1), Παλαιοχωρίτης, Ράπτης 4, Γκιζογιάννης 16, Μαγκουνής 9 (1), Τζιάλλας 3, Ψυλέας.

 

ΗΡΑΚΛΗΣ: Γ. Μουρατίδης 3, Αποστολίδης 9, Ντι Νούνο 26 (3), Καραγκιολίδης 2, Απ. Αποστολίδης 2, Μπένας 14, Δέσπος 18, Γκιουλέκας 8.

 

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 56-84

 

Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Τζίμα, Κοεμτζόγλου.

 

Δεκάλεπτα: 11-18, 30-45, 50-68, 56-84.

 

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Ντολόπουλος, Καραμανλής): Ωνάσογλου 15 (1), Τέρπος 5, Αράπης 5, Αμπατζίδης, Θεοδωράκος 13, Νησιώτης 6, Κιχμετζόγλου 9, Συμεωνίδης 3.

 

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπαμάρκος): Λάκκας 8, Παπαδιονυσίου 5 (1), Τσιότρας 6 (2), Πολυτάρχου 20 (5), Παπαντωνάκος 7 (2), Σκουλίδας 5 (1), Ψαρόπουλος 9 (1), Καττιάκος 11, Πέτρουλας, Γκίλχριστ 13 (1).

 

ΚΥΜΗ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 62-64

 

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος, Μαγκλογιάννης, Τσαρουχά.

 

Δεκάλεπτα: 16-16, 27-34, 48-48, 62-64.

 

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Μιλόσεβιτς 11 (1), Παπαντωνίου 2, Καρινιάουσκας 7 (1), Κωνσταντακόπουλος, Γκιζόγιαννης 15 (4), Κατράνας, Ψαθάς 14 (2), Λόλας 5 (1), Κακιούζης, Σκουλούδης, Σιγκούνας 8, Τουντζιαράκης.

 

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κουμπούρας 12 (1), Τσάμης 7 (1), Ντιπ 4, Πέττας 13 (1), Πάνος 6, Πέτροβιτς, Γερομίχαλος 10, Αλίχοτζιτς 12, Χαμηλός, Μαναβόπουλος, Νοέας, Γιαννικόπουλος.

 

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ - ΛΙΒΑΔΕΙΑ 91-90

 

Δεκάλεπτα: 23-22, 45-39, 67-60, 91-90.

 

ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος, Μπουρδάνος 12 (3), Γερομιχαλός 7, Ελευθεριάδης 19 (2), Μάρουσιτς 8 (1), Θωμαΐδης, Γράβας 11 (1), Θεοδωράκος, Θορστάινσον 32, Λευκαδίτης 2.

 

ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Κατσούνης): Καλαμπάκας 4, Βουκαντίνοφ 19, Ντακούλιας 1, Βούλγαρης 6 (2), Χάλαρης 11, Γκαγκαλούδης 28 (4), Μαχαίρας 11, Σταύρου, Δημητριάδης 10 (2).

 

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΔΟΥΚΑΣ 70-74

 

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Πουρσανίδης, Ευφραιμίδης.

 

Δεκάλεπτα: 13-21, 26-38, 39-57, 70-74.

 

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζιάγκος): Βαγενάς 5, Τσαλδάρης 11 (1), Κούτρας 7 (1), Καρύδας 21 (3), Πετρόπουλος 4, Χρυσόπουλος, Μανούσος 11, Κανονίδης, Κέντζο 9, Πεταλωτής, Ιωάννου 2, Γεωργάκης.

 

ΔΟΥΚΑΣ (Γούναρης): Κουκάς 12 (2), Καραμπάτσος 4, Μιχάλογλου 21 (2), Τζόρτζεβιτς 14, Μαστόρος 7 (1), Σπυρόπουλος 2, Μιλεντίγιεβιτς 6 (1), Πέτρου, Καρράς 2, Χ. Κούτρας 6 (2).

 

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ 79-57

 

Δεκάλεπτα: 13-6, 41-25, 54-45, 79-57.

 

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαμακάριος 8, Αγγελόπουλος 17, Πετροδημόπουλος 8, Λιακόπουλος 9, Καράμπουλας 6, Κομποδιέτας 2, Κακιούζης 2, Σκορδίλης 14, Μπατής 9, Κατούφας 2, Παπαδόπουλος 2.

 

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Κυριακόπουλος 3 (1), Παναγιωταράς, Δενδρινός, Φακοπουλίδης 3 (1), Μοτσενίγκος 8 (1), Λεκάκης, Αντωνάκης 9, Κουτρούλιας 11, Σαχπατζίδης 8, Παπαδιονυσίου 12 (2), Περσίδης, Μήτσιαλος.

 

Το πρόγραμμα της δεύτερης φάσης:

 

1η αγωνιστική (25/09/2015)

 

9. Ψυχικό – Κηφισιά

 

10. Περιστέρι – Τρίκαλα BC Aries

 

11. Καβάλα – Απόλλωνας Πατρών Carna

 

12. Φάρος Κερατσινίου – Κολοσσός Ρόδου H Hotels

 

13. Ηρακλής – Αρκαδικός

 

14. Λιβαδειά – Λαύριο

 

15. Δούκας – Προμηθέας Πατρών

 

16. Πανερυθραϊκός – Κόροιβος Αμαλιάδας

 

2η αγωνιστική (28/09/2015)

 

17. Νικητής 9 – Νικητής 16

 

18. Νικητής 15 – Νικητής 11

 

19. Νικητής 14 – Νικητής 12

 

20. Νικητής 13 – Νικητής 10

 

3η αγωνιστική (30/09 και 01/10/2015)

 

21. Νικητής 19 – Νικητής 20

 

22. Νικητής 17 – Νικητής 18

 

Το πρόγραμμα της τρίτης φάσης:

 

Προημιτελικοί (07-08/10/2015)

 

23. Άρης – ΑΕΚ 07/10

 

25. Νικητής 21 – Νικητής 22 07/10

 

24. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 08/10

 

26. ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο Cretan Kings 08/10

 

Ημιτελικοί (12/12/2015)

 

27. –

 

28. –

 

Τελικός (21/02/2016)

 

29. Νικητής 27 – Νικητής 28



Μοιράσου το:


BETSHOP BASKET LEAGUE 2018-19
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
09η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ
1 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 15
2 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA 15
3 ΚΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ 14
4 ΑΕΚ 14
5 ΠΑΟΚ 13
6 ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 13
7 ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ 12
8 ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO 11
9 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 11
10 ΧΟΛΑΡΓΟΣ 11
11 ΑΡΗΣ 10
12 ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS 9
13 ΚΥΜΗ 9
14 ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS 8