Το εξτρά πεντάλεπτο της παράτασης χρειάστηκε ο Άρης για να κάμψει την αντίσταση της Κύμης Seajets και να φύγει από τη Χαλκίδα με τη νίκη (80-77) που τον διατηρεί «ζωντανή» στη μάχη της τετράδας. Παράλληλα οι «κίτρινοι» έβαλαν τέλος σε ένα σερί έξι συνεχόμενων εκτός έδρας ηττών πανηγυρίζοντας νίκη μακριά από το γήπεδό του έπειτα από τρεις και πλέον μήνες.

Οι δύο ομάδες περίμεναν διαφορετικά αποτελέσματα από την Πάτρα με την... τύχη να χαμογελά στον Άρη μετά από την ήττα του Κολοσσού Η Hotels. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα ο Άρης προσπέρασε την ομάδα της Ρόδου, ενώ η Κύμη Seajets βρίσκεται μία νίκη πάνω από τον Απόλλωνα Carna εν όψει και του αγώνα τους στην Πάτρα την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Κύμη Seajets και Άρης τελείωσαν αμφότεροι με 38% εντός παιδιάς και 64% και 68%, αντίστοιχα, στις ελεύθερες βολές, όμως ο τομέας που έκανε τη διαφορά ήταν τα ριμπάουντ, καθώς οι Θεσσαλονικείς είχαν συνολικά 24 περισσότερα (55 έναντι 31) από τους αντιπάλους τους!

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-13. Ο Άρης απάντησε με ένα δικό του 8-0 στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου και πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο παιχνίδι προσπερνώντας με 21-20. Η Κύμη Seajets είχε προβλήματα απέναντι στην αντίπαλη άμυνα σημειώνοντας μόλις πέντε πόντους με αποτέλεσμα ο Άρης να ολοκληρώσει το πρώτο μέρος έχοντας χτίσει διψήφια διαφορά προηγούμενος με 35-25.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά μειώνοντας στο 23' σε 36-38 όμως ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα στέλνοντας μάλιστα στο 27' τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (42-52) ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να είναι μπροστά στο σκορ με 57-50. Με την επιστροφή των δύο ομάδων για την τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν εκ νέου να ροκανίσουν τη διαφορά και στο 36' με κάρφωμα του Όρτον μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (66-67).

Στα 1'46'' για το φινάλε ο Πάλμπλαντ με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 69-69 ενώ ο Σταμάτης και ο Τουντζιαράκης ευστόχησαν ο καθένας σε μία βολή κάνοντας το σκορ 71-69 στα 24'' για το φινάλε. Στα 16'' ο Κάμινγκς ήταν εύστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών για το 71-71 ενώ μέχρι το φινάλε οι δύο ομάδες είχαν λανθασμένες επιλογές στην επίθεσή τους, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Εκεί η Κύμη Seajets προσπέρασε με 74-72 όμως ο Άρης τρέχοντας ένα σερί 8-0 προηγήθηκε με 80-74 στα 1'31'' για το φινάλε. Ο Σχίζας με 3/4 βολές μείωσε σε 77-80 στα 50'' σκορ που δεν άλλαξε ως το φινάλε καθώς ο Σταμάτης ήταν άστοχος έξω από τα 6,75μ. ενώ ο Τουντζιαράκης μετά από το κλέψιμο του Σχίζα, είχε 0/2 ελεύθερες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 25-35, 50-57, 71-71 (κ.α.), 77-80.

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη):« Έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι για τον κόσμο, όσον αφορά την διακύμανση του σκορ. Πολύ σκληρό ματς και οι δύο ομάδες είχαν τους δικούς τους στόχους. Παλέψαμε πάρα πολύ για την νίκη. Τα παιχνίδια που έχουν αυτήν την εξέλιξη κρίνονται στις λεπτομέρειες, σε μία απόφαση, σε μία σωστή πάσα, σε μία άμυνα, σε ένα ριμπάουντ. Σε μικρές λεπτομέρειες που σε βοηθούν στην κρίσιμη στιγμή να πάρεις το παιχνίδι. Σίγουρα και η τύχη παίζει ρόλο σε αυτά τα παιχνίδια.

Νομίζω παίξαμε καλά, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Παίξαμε πάρα πολύ σκληρά και ήμασταν ιδιαίτερα μαχητικοί, όπως φαίνεται από τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που πήραμε, ειδικά στο πρώτο μέρος που ήταν το κομμάτι που μας βοήθησε να κρατηθούμε στο ματς.

Από εδώ και πέρα έχουμε την δυνατότητα να δουλέψουμε μέσα στην εβδομάδα, αλλά και να ξεκουραστούμε λίγο και να έχουμε και ένα ρεπό. Στην συνέχεια θα δώσουμε την μάχη μας για να κερδίσουμε θέση στην τετράδα».

Για τι ονειρεύεται για την συνέχεια της καριέρας του: «Έχω πει ότι ο Άρης είναι μια ομάδα προορισμός, δεν είναι ένα σκαλοπάτι για να πας αλλού. Είμαι τρία χρόνια εδώ και αυτό δεν οφείλεται μόνο σε εμένα, αλλά και στην διοίκηση της ομάδας που με εμπιστεύεται. Είμαι χαρούμενος και περήφανος που συμμετέχω στην προσπάθεια που κάνει ο Άρης αυτά τα χρόνια».

Για το αν θα αποκτηθεί ξένος παίκτης: «Έχω κάνει την πρόταση μου, είναι καθαρά θέμα της διοίκησης αν θα αποκτηθεί κάποιος παίκτης και πότε».

Για τον νεαρό Βασίλη Χρηστίδη: «Έχουμε πολλούς ψηλούς, έξι συγκεκριμένα, ενώ η κρισιμότητα των αγώνων δεν μας αφήνει πολύ χώρο για τον Χρηστίδη. Αντιθέτως ο Φλιώνης έχει ένα προβάδισμα και μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ σε αρκετά παιχνίδια. Σίγουρα όμως ο Βασίλης Χρηστίδης είναι ένα παιδί που δουλεύει πολύ, έχει κάνει πολύ προπόνηση τα δύο τελευταία χρόνια και έχει γίνει καλύτερος αθλητής . Αυτό που χρειάζεται είναι να έχει υπομονή, αν αντέχει και θα του δοθεί σίγουρα ευκαιρία γιατί είναι καλός και το αξίζει».

Ουίλ Κάμινγκς (μπασκετμπολίστας Άρη): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, ένα παιχνίδι που θέλαμε πολύ  να κερδίσουμε για να γυρίσουμε στις επιτυχίες. Παλέψαμε σκληρά, κάναμε αυτό που έπρεπε, ενώ όταν το ματς πήγε στην παράταση κάποια παιδιά βγήκαν μπροστά και καταφέραμε να πάρουμε την νίκη.

Έχω μάθει να  μένω ψύχραιμος στις δύσκολες καταστάσεις, όπως στην παράταση ενός παιχνιδιού. Μέσα από την εμπειρία μου έχω δει ότι όταν γίνεσαι συναισθηματικός  στο παιχνίδι σου και δεν μένεις ήρεμος, τότε δεν σου βγαίνει σε καλό. Εγώ προσπαθώ είτε κερδίζουμε με 20 πόντους, είτε χάνουμε με 20, είτε αν είναι ένα κλειστό παιχνίδι, να αντιμετωπίζω το ματς με τον ίδιο τρόπο, να είμαι ψύχραιμος. Αυτό είναι το σωστό μπάσκετ».

Βασίλης Μπρατσιάκος (προπονητής Κύμης Seajets): «Νομίζω ότι η ομάδα μου στο 2ο ημίχρονο υπερέβαλλε εαυτόν. Παίξαμε σπουδαίο μπάσκετ, βγάλαμε μεγάλες άμυνες και  γυρίσαμε δύο φορές το παιχνίδι από διψήφια διαφορά. Στα τελευταία 15 δευτερόλεπτα είχαμε μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε το ματς. Πήραμε ένα τάιμ άουτ και οργανώσαμε την επίθεση μας, αλλά δυστυχώς χάσαμε την μπάλα στην επαναφορά και μαζί χάσαμε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να κάνουμε μια πραγματική υπέρβαση, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη, καθώς ο Άρης παρά τα προβλήματα του είναι μια μεγάλη ομάδα.

Κοιτάζω την στατιστική και βλέπω τα 31 δικά μας ριμπάουντ και τα 55 του Άρη, μια εξωφρενική διαφορά. Όσα χρόνια είμαι προπονητής δεν θυμάμαι την ομάδα μου να έχει χάσει 19 αμυντικά ριμπάουντ. Είναι κρίμα γιατί ήταν ριμπάουντ που χάθηκαν μετά από εκπληκτικές άμυνες. Αναγκάσαμε με την άμυνα μας τον Άρη να κάνει  19 λάθη, ενώ εμείς κάναμε μόνο 12. Επίσης καταφέραμε μια πολύ καλή αμυντικά ομάδα να μας κάνει μόλις 5 κλεψίματα, ενώ εμείς κάναμε 6.

Φέραμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε, στα δικά μας μέτρα, αλλά έτσι είναι το μπάσκετ, με μία επίθεση μπορείς να γίνεις ήρωας ή μπορεί να σε πάει στα τάρταρα. Τα παιδιά όμως έκαναν μεγάλη προσπάθεια και δεν έχω κανένα παράπονο. Η υπόθεση παραμονή είναι ακόμα στα χέρια μας.  Για μια ακόμα φορά η ομάδα μας έπαιξε δυνατά, με ψυχή και έδειξε ότι έχει το μέλλον στην κατηγορία μπροστά της.

Το ματς με τον Προμηθέα είναι το τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι που μπορούμε να κερδίσουμε και να πάρουμε την πρώτη μας νίκη μακριά από το γήπεδο μας. Νομίζω ότι, παρά τα προβλήματα που είχαμε μέσα στην χρονιά, με εξαίρεση το ματς με το Λαύριο σε όλα τα άλλα εντός έδρας παιχνίδια η ομάδα έχει παλέψει και έχει παίξει πολύ καλά.

Αν καταφέρουμε να κάνουμε και μια νίκη εκτός,  θα είναι τεράστια επιτυχία και θα μας βοηθήσει στην προσπάθεια για παραμονή. Μένουν τρία ακόμα παιχνίδια, τα δύο είναι πολύ σημαντικά για εμάς. Νομίζω ότι μπορούμε να πάρουμε δύο νίκες και να κλείσει επιτυχημένα μια πολύ δύσκολη χρονιά».

Για το αν η παραμονή της ομάδας στην κατηγορία επιβεβαιώνει ότι πρέπει να υπάρχει ανάπτυξη του μπάσκετ στην περιφέρεια: «Ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης από τότε μου δημιουργήθηκε έχει καταφέρει κάτι που καμία άλλη επαρχιακή ομάδα από τόσο μικρή περιοχή δεν έχει ξανακάνει. Θεωρώ ότι είναι η ομάδα πρότυπο για το πώς μπορεί να υποστηριχτεί ο αθλητισμός στην περιφέρεια.

Τώρα πρέπει να κάνουμε δύο νίκες για να εξασφαλίσουμε την παραμονή, γιατί είναι κρίμα μια τόσο μεγάλη προσπάθεια να πάει χαμένη λόγω κάποιων απροόπτων. Δεν κοιτάμε ακόμα τον Απόλλωνα Πάτρας, προτεραιότητα μας είναι ο Προμηθέας.

Η ομάδα μας έχει μάθει να μην σκύβει το κεφάλι να είναι παρούσα στα δύσκολα και να ανατρέπει τα εις βάρος της δεδομένα. Είμαι αισιόδοξος ότι το ίδιο θα κάνουμε και φέτος.

Στο τέλος της σημερινής ημέρας υπάρχει απογοήτευση γιατί φτάσαμε κοντά σε μια τεράστια νίκη που δεν ήρθε τελικά, δεν έχουμε όμως το περιθώριο να μεμψιμοιρούμε. Κρατάμε τα θετικά, θα δούμε τα άσχημα και θα προσπαθήσουμε να τα διορθώσουμε στα επόμενα παιχνίδια».

Τσάβνταρ Κοστόφ (μπασκετμπολίστας Κύμης Seajets): «Πρώτα από όλα συγχαρητήρια στον Άρη. Θεωρώ ότι έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι για τους φιλάθλους στην κερκίδα. Είναι πολύ δύσκολο να παίζεις απέναντι σε μια τόσο καλή ομάδα, αλλά εμείς τα καταφέραμε.

Σταθήκαμε πολύ καλά στο γήπεδο και παίξαμε εκπληκτική άμυνα στο 2ο ημίχρονο. Είχαμε τις ευκαιρίες μας να πάρουμε την νίκη, αλλά χάσαμε κάποιες βολές και κάποια ελεύθερα σουτ, με τον Άρη να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει το παιχνίδι».

Για το που οφείλεται η ήττα και για το αν οι τελικές επιλογές έγιναν λόγω της απειρίας σε τέτοιες καταστάσεις: «Δεν μπορώ να πω ότι ήμασταν κουρασμένοι στο τέλος, καθώς ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι για αυτό το παιχνίδι, έχοντας κάνει πολύ προπόνηση όλη την εβδομάδα. Πιστεύω ότι ήμασταν έτοιμοι για το ματς, ήμασταν έτοιμοι για την νίκη. Απλά  χάσαμε τα σουτ στο τέλος και ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε.

Μέχρι τώρα ήταν η πρώτη φορά που σε ένα παιχνίδι είχαμε την τελευταία επίθεση για να πάρουμε την νίκη, οπότε είναι και θέμα εμπειρίας. Αυτό όμως είναι το μπάσκετ, πρέπει να ξέρεις τι απόφαση θα πάρεις σε κάθε στιγμή».