Ο Ολυμπιακός είναι η ομάδα που συμπληρώνει την τετράδα των ημιτελικών της Stoiximan Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 92-57 στην έδρα του Περιστερίου Vitabiotics και με σκορ 2-0 πήραν την πρόκριση για την τετράδα όπου και θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας τον Προμηθέα Πάτρας.

Παίρνοντας σκορ και από τους 12 παίκτες ο Ολυμπιακός, πρώτος στην κανονική περίοδο, άνοιξε τη διαφορά από την αρχή της αναμέτρησης και έφτασε στη νίκη πρόκριση. Ο Σάσα Βεζένκοφ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα που είχε ακόμη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ με 13 πόντους και τον Κώστα Σλούκα με 10 πόντους και 7 ασίστ. Ο Τόμας Γκιέλο με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου Vitabiotics και ακολούθησαν οι Δημήτρης Μωραΐτης με 11 και Στίβεν Γκρέι με 8.

Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ μαζεύοντας 42 έναντι 25, οι παίκτες του μοίρασαν 28 ασίστ κάνοντας μόλις 8 λάθη ενώ σούταραν με 54% εντός παιδιάς τη στιγμή που το Περιστέρι Vitabiotics είχε 35%.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι έχοντας ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ,. με αποτέλεσμα να ανοίξουν το σκορ και να προηγηθούν με 13-2 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα ενώ με ένα σερί 8-0 ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 29-13. Ενα νέο σερί, 9-0, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό με 38-15 ενώ το καλάθι του Ζαν Σαρλ λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ανέβασε τη διαφορά στους 29 -πόντους (22-51).

Ενα νέο μικρό σερί 5-0 έδωσε στους φιλοξενούμενους αέρα 34 πόντων με τον Φολ να διαμορφώνει το 22-56 στο 23', ενώ ο ίδιος παίκτες στο 28' έστειλε τη διαφορά στο +38 για την ομάδα του κάνοντας με κάρφωμα το 32-70. Ο Γιώργος Πρίντεζης με εύστοχο τρίποντο στις αρχές της τέταρτης περιόδου, έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της το +41 με το σκορ 36-77. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο σε όλους τους παίκτες του, ωστόσο εκείνη παρέμεινε πάνω από τους 30 πόντους με τον Λούντζη να γράφει το τελικό 57-92.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 22-51, 36-74, 57-92.

Γιώργος Μπαρτζώκας (προπονητής Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μας, πέρασε στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ελλάδος. Προφανώς ήμασταν πολύ πιο σοβαροί από το προηγούμενο παιχνίδι με το Περιστέρι. Πέρασαν και κάποιες ημέρες από το Final Four. Επίσης το γεγονός ότι το Περιστέρι παρουσιάστηκε πολύ καλό στο προηγούμενο ματς, μας πίεσε να αντιμετωπίσουμε το σημερινό παιχνίδι με μεγαλύτερη σοβαρότητα.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να πάρουμε γρήγορα μια διαφορά 30 πόντους στο ημίχρονο και μετά να κάνουμε μια διαχείριση χωρίς να πιέσουμε τα πράγματα.

Το θετικό της ατμόσφαιρας είναι πως ήταν σήμερα εδώ πολλά παιδάκια από τις ακαδημίες του Περιστερίου που εμείς σεβόμαστε και ξέρουμε μπασκετικά τι παράδοση έχει. Επίσης και το γεγονός ότι χρησιμοποιήθηκαν κάποιοι νέοι παίκτες του Περιστερίου με μέλλον και είχαν χρόνο να παίξουν απέναντι σε καλούς παίκτες».

Μίλαν Τόμιτς (προπονητής Περιστερίου Vitabiotics): «Ήταν ένα παιχνίδι πολύ διαφορετικό από τον πρώτο αγώνα στο ΣΕΦ. Λογικό ήταν και ο Ολυμπιακός να αντιδράσει. Ήταν μια έκπληξη για τον Ολυμπιακό αυτή η άμυνα ζώνης που παίξαμε στο ΣΕΦ όπου δεν είχαν τις λύσεις. Σ’ αυτό το ματς προετοιμαστήκανε και τιμωρήσανε αυτή την άμυνα μας. Προσπαθήσαμε να αλλάξουμε την άμυνα, αλλά δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Σίγουρα υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ποιότητα. Από το πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό κρατάμε την ομαδική δουλειά και την καλή προσπάθεια. Από αυτό το ματς το μόνο που μπορούμε να κρατήσουμε είναι τα λεπτά που παίξανε οι νέοι παίκτες. Ήταν αρκετά καλοί. Μόνο αυτό...».