Στην ημιτελική φάση των playoffs της Stoiximan Basket League με 2-0 νίκες προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε με 85-65 του Άρη στο Αλεξάνδρειο.

To σερί 20-0 που έκανε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στο πρώτο μέρος του έδωσε ώθηση, ώστε να επικρατήσει και στη δεύτερη αναμέτρηση των playoffs. Οι «πράσινοι» ανάγκασαν τον Άρη να μείνει δίχως πόντο για περίπου οκτώ λεπτά και κάπως έτσι η αναμέτρηση κύλησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Λεωνίδας Κασελάκης με 17 πόντους (4/4 τρίποντα) σε 13 λεπτά ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 16 πόντους και ο Οκάρο Ουάιτ 14. Για τον Άρη που κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Νετζήπογλου με 12 πόντους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το ξεκίνημα του Άρη στο ματς ήταν καλό και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο απάντησε με σερί 12-0 κι επιθετική αιχμή τον Ουάιτ, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα με διαφορά εννέα πόντων. Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν 20 αναπάντητους πόντους, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει σαφές προβάδισμα και να επιβάλει από νωρίς τον ρυθμό του.

Με κορυφαίο τον Νετζήπογλου στην επανάληψη ο Άρης προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Από κει και πέρα, ο Γιώργος Βόβορας είδε τον Παναθηναϊκό να τα κάνει σχεδόν όλα σωστά και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής με τους «πράσινους» να «σφραγίζουν» τη θέση τους στα ημιτελικά των playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-48, 44-65, 65-85