Ο Προμηθέας Πάτρας έγραψε ιστορία καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε στους τελικούς της Betshop Basket League. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε με 85-84 στην παράταση, της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και έκανε το 3-2 στη σειρά των αγώνων. Ο Προμηθέας που θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, γίνεται η πρώτη ομάδα της περιφέρειας που θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή.

Ο νικητής κρίθηκε στο φινάλε της αναμέτρησης καθώς χρειάστηκε ένα άστοχο λέι απ του Σαν Ρος για να φύγει ο Προμηθέας με το ροζ φύλλο αγώνα. Νωρίτερα, στο τέλος της κανονικής περιόδου ο Σάκοτα είχε ισοφαρίσει με τρίποντο και ο Κασελάκης είχε αστοχήσει στην τελευταία επίθεση του Προμηθέα.

Για τους φιλοξενούμενους που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ο Κασελάκης τελείωσε με 17π. ενώ ο Μπράουν είχε 16π. Από την άλλη πλευρά για την ΑΕΚ που τελείωσε το παιχνίδι με 5/32 τρίποντα, ο Χάντερ είχε 27 πόντους και οι Σαντ Ροος και Λαρεντζάκης από 14π.

Ο Προμηθέας που τελείωσε το παιχνίδι με 8 περισσότερα ριμπάουντ είχε 47 πόντους από τους παίκτες του πάγκου, τη στιγμή που η ΑΕΚ πήρε 23. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με μόλις 7 λάθη αλλά εκτός από το 15% στα τρίποντα είχαν και 62% στις ελεύθερες βολές.

Η ΑΕΚ ήταν άστοχη έξω από τα 6,75μ. από την αρχή του αγώνα, έχοντας σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο 0/8 τρίποντα. Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ 2-6 στο 2') και παρότι οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 10-10 στο 7', ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-14.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο Προμηθέας έφτασε ως και το +8 με τον Κασελάκη να κάνει το σκορ 14-22. Ο Λαρεντζάκης πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ΑΕΚ μετά από δέκα προσπάθειες αλλά και μοναδικό στο πρώτο ημίχρονο με τους «κιτρινόμαυρους» να τελειώνουν με 1/15. Τρέχοντας ένα σερί 7-0 η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 15' σε 24-24 ωστόσο ο Προμηθέας με τα τρίποντα των Γκίκα, Κασελάκη και Χολ διατήρησε το προβάδισμά του (32-37) και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων προηγούμενος με 39-34.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στο παρκέ για το δεύτερο μέρος τρέχοντας σερί 6-0 που της έδωσε το προβάδισμα (40-39) για πρώτη φορά, μετά από το πρώτο καλάθι του αγώνα. Ωστόσο ο Προμηθέας απάντησε με ένα δικό του 7-0 και τον Λίποβι να δίνει προβάδισμα με 49-43 στο 15' στην ομάδα της Πάτρας. Ο Μπράουν με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό ανέβασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο +8 (49-57), ενώ το φινάλε της τρίτης περιόδου βρήκε τον Προμηθέα για πρώτη φορά στο +10 (49-59). Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε 0/4 τρίποντα φτάνοντας έτσι στα 1/19 μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα.

Το πρώτο τρίποντο του Γιορκ (είχε 0/5 ως εκείνο το σημείο) μείωσε τη διαφορά (52-59) ενώ Χάντερ και Ξανθόπουλος διεύρυναν το σερί της ΑΕΚ σε 7-0 μειώνοντας σε 56-59. Ο Προμηθέας συνέχισε να κρατά το προβάδισμα (58-64 στο 35') με την ΑΕΚ όμως να μειώνει στο καλάθι (66-68) 2:45 πριν από το φινάλε με καλάθι του Χάντερ.

Στα 2:30 πριν από το τέλος ο Σάκοτα με 2/2 βολές ισοφάρισε το παιχνίδι σε 68-68. Ο Προμηθέας σκόραρε ξανά μετά από δύο και πλέον αγωνιστικά λεπτά για το 68-70, ενώ ο Λίποβι με εύστοχο τρίποντο έκανε το 68-73 με 1:06 για το τέλος. Ο Γιορκ στα 0:57'' ευστόχησε σε τρίποντο για το 71-73, ενώ στα 0:35'' ο Μπράουν κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και με με 3/3 βολές έγραψε το 71-76.

Στα 0:24'' ο Σάκοτα μείωσε εκ νέου σε 73-76,  για να ακολουθήσουν 0/2 βολές του Κασελάκη. Στα 0:12'' ο Ξανθόπουλος αστόχησε σε τρίποντο όμως η ΑΕΚ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Σάκοτα με τρίποντο ισοφάρισε σε 76-76 στα 4,4 δευτρόλεπτα! Στην τελευταία επίθεση ο Κασελάκης αστόχησε με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Κρίθηκε στην παράταση

Στο εξτρά πεντάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν άστοχες με τον Προμηθέα να παίρνει προβάδισμα με 78-76 στο 42' με βολές του Χολ. Ο Σαν Ρος με εύστοχο τρίποντο έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 79-78 ενώ ο Παρκς έκανε το 79-80 στα 1:52 για το τέλος. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Γιορκ ισοφάρισε και πάλι (82-82) με το παιχνίδι να πηγαίνει στις βολές. Στα 0:43'' ο Λίποβι με 1/2 βολές έκανε το σκορ 82-83 για να ακολουθήσουν 0/2 βολές από τον Χάντερ και στη συνέχεια 2/2 του Κασελάκη για το 82-85. Στα 0:33'' ο Σαντ Ρος είχε 2/2 (84-85) ενώ στα 9 δευτερόλεπτα ο Μπράουν αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε του χρόνου της επίθεσης. Ο Σαντ Ρος αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη και μαζί την πρόκριση για τους τελικούς!

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76, 84-85.