Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός στην Μόσχα το βράδυ της Μεγάλης Παρασκευής απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, στον δεύτερο προημιτελικό της Ευρωλίγκα. Οι πράσινοι προδόθηκαν από τα κακά ποσοστά τους στην επίθεση, δεν εξαργύρωσαν την καλή αμυντική τους παρουσία και ηττήθηκαν με σκορ 77-51.

Σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι της σειράς, όπου οι παίκτες του Αλβέρτη έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι, αυτή την φορά, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν ισοδύναμες, η ΤΣΣΚΑ επέβαλε τον ρυθμό της και νίκησε καθαρά. Η πίεση των Ρώσων στην άμυνα και η αδυναμία του Παναθηναϊκού να τελειώσει φάσεις ακόμη και κάτω από ιδανικές προϋποθέσεις, έδωσαν την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με διψήφιες διαφορές από το δεύτερο δεκάλεπτο και να κλειδώσουν την νίκη.  Ετσι το 21-19 στο 10 μετατράπηκε σε 35-19 στο 14’ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να προηγείται με 39-25.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε καλά, όσον αφορά την άμυνα, όμως η αστοχία του Παναθηναϊκού στην επίθεση δεν του επέτρεπε να μειώσει τη διαφορά, καθώς η ελληνική ομάδα δεν δέχθηκε καλάθι ως το 24’, αλλά στο ίδιο διάστημα έβαλε μόλις ένα καλάθι και  το σκορ ήταν 39-27. Τελικά οι Ελληνες  μείωσαν σε 41-30 με τον Μαυροκεφαλίδη, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σόνι Ουίμς ήταν ασταμάτητος και ο αμερικανός  στο 35&prime ; έφερε την ομάδα του στο +21 (64-43). Η ΤΣΣΚΑ παρά τα ότι η νίκη της ήταν βέβαιη δεν σταμάτησε να κυνηγάει το σκορ και να παλεύει στην άμυνα, προηγήθηκε ακόμη και  με 28 (77 - 49) και τελικά χρειάστηκαν δύο βολές του Ουκιτς για να περάσει ο Παναθηναϊκός τους 50 πόντους. Το νέο ραντεβού των δύο ομάδων είναι το βράδυ της ερχόμενης Δευτέρας στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-25, 50-39, 77-51.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μιτσόβ 12(3), Φριτζόν 7(1), Τζάκσον 4, Πάργκο 2, Κρστιτς 10(1), Ουίμς 23(3), Ζοζούλιν, Βορόντσεβιτς 9(1), Σουκχόβτσοφ, Καούν 2, Χριάπα 4(11 ριμπ., 7 ασίστ), Χάινς 4.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 4(1), Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 3(1), Ούκιτς 15(1), Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης, Γκιστ 6, Παππάς, Ματσιούλις 5(1), Ράιτ 2.